Pilen har peget lidt nedad for Martin Braithwaite i de seneste uger, men onsdag formåede den danske landsholdsangriber at komme tilbage på rette spor.
Braithwaite startede således inde i ligakampen mod Elche på Camp Nou, og få minutter efter pausen bragte den tidligere Esbjerg-spiller sig så i fokus, da han med en elegant hæl-aflevering satte Lionel Messi i scene, således at den seksdobbelte Ballon d’Or-vinder kunne bringe hjemmeholdet på 1-0.
Messi øgede senere til 2-0, inden Martin Braithwaite assisterede Jordi Alba, der i det 73. minut kunne lukke og slukke med scoringen til 3-0. Braithwaite blev kort efter afløst af Antoine Griezmann.
Første assist til Messi
I den spanske presse er det ikke gået ubemærket hen, at Martin Braithwaite onsdag viste sig frem i iscenesætterens rolle. På avisen SPORT hæfter man sig således ved, at Braithwaite for første gang nogensinde stod for en assist til Messi.
– Martin Braithwaite blev aftenens store assist-mager i aftenens opgør mod Elche på Camp Nou, hvor han først og fremmest leverede sin første af slagsen til Messi. Den danske Barça-angriber stod for en udsøgt assist med hælen kort inde i anden halvleg, som mindede om den, som Pedri leverede til Messi mod Athletic Bilbao for nyligt. Det interessante ved denne aflevering er, at det var Braithwaites første assist til Messi, siden han skiftede til Barcelona, efter 41 kampe for klubben, lyder det fra SPORT.
Tilfreds Braithwaite
Onsdagens to assists var Martin Braithwaites første i La Liga i denne sæson, og den danske landsholdsspiller var derfor ganske tilfreds efter slutfløjtet, selvom han altså ikke kom på tavlen.
– Det er første gang, at jeg har leveret to assists. Men ikke den sidste gang. Jeg tror i hvert fald, at det er første gang. Forhåbentligt ikke den sidste. Jeg så Messi, og jeg prøvede at hjælpe ham med at score, akkurat lige som med Alba ved det tredje mål. Jeg bliver glad, når jeg assisterer, selvom jeg ikke scorede. Jeg er rigtig glad. Vi spillede en god kamp, og nu handler det om at kigge frem mod lørdagens opgør mod Sevilla, lød det, ifølge Mundo Deportivo, fra Braithwaite.
Med sejren over Elche er Barcelona oppe på 50 point i La Liga. Ronald Koemans mandskab har to point op til Real Madrid og fem point op til Atlético Madrid, der dog har en kamp i hånden. De to Madrid-klubber mødes i næste weekend, hvilket kan give Barcelona en chance for at hale lidt ind, hvis det ender med remis i hovedstaden.

TransferLIVE: I dialog med Tottenham

Brøndby-duo skal væk

Det kan ende helt galt

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vil af med Sory Kaba

Holger Rune-fadæse går verden rundt

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

FC København-handel er gået i hårdknude

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Henter Emil Riis

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Afvist af United

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Enighed – scorer kongeløn i Bayern München

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Skandale! I har givet op, DBU

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

De dropper Højlund

Afsløring: Horsens i millionhandel

Hård AGF-afsked

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Transferkup: ‘Meget stærk transfer’

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Kold krig i ni måneder

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

De viser Brøndby og FCM i Europa

Hvalfangere indtager Bergen

Afsløring: Louka Prip skifter til topklub