Braithwaite i drømmeland: – Han er blevet nærmest urørlig

Martin Braithwaites tilværelse i Barcelona er blevet vendt fuldstændigt på hovedet i de seneste uger.



Der var mange, der havde svært ved at finde den rette grimasse, da Martin Braithwaite i februar skiftede fra upåagtede Levante til selveste Barcelona. 

Den tidligere Esbjerg-spiller lignede ikke umiddelbart en spiller, der ville kunne begå sig i en storklub som Barcelona, og danskeren blev indtil sidste måned rygtet væk fra den catalanske storklub stort set hver uge. 

Men pludselig blev Martin Braithwaites situation i Barcelona vendt fuldstændigt på hovedet, da Ronald Koeman valgte at spare Lionel Messi fra en tur til Ukraine, da Barcelona skulle møde Dynamo Kiev i Champions League. 

Kendte sin besøgstid i Kiev
Martin Braithwaite fik således sæsonens første kamp fra start for Barcelona, og den danske landsholdsspiller kendte i den grad sin besøgstid i Kiev. Hele to gange kom Braithwaite således på tavlen i 4-0-sejren, og i den efterfølgende La Liga-kamp mod Osasuna valgte Ronald Koeman så igen at give Braithwaite en plads i startopstillingen. 

Og endnu engang lynede danskeren så, hvilket fik den Barcelona-baserede avis Mundo Deportivo til at skrive, at Braithwaite havde gjort et indkøb af den hollandske stjerne Memphis Depay mere eller mindre overflødigt. Få dage efter scorede Braithwaite så sit fjerde mål på en uges tid, da danskeren nettede i Champions League-opgøret mod Ferencvaros. 

Har vundet Koemans tillid
Siden da er det blevet til 45 minutter mod Juventus og to kampe fra start i ligaen for Martin Braithwaite, der dermed er blevet fast inventar i Ronald Koemans foretrukne startellever. Og i Mundo Deportivo har man da også kun ros til overs for angriberen fra Esbjerg. 

– Uden at lave larm, uden at hæve stemmen, og kun ved at fokusere på sit arbejde har Martin Braithwaite set sine anstrengelser blive belønnet. Efter at se sit navn på transferlisten i sommer nægtede den danske angriber at forlade Barça efter sin ankomst til Camp Nou blot seks måneder forinden. Braithwaite udlever en drøm, og han var ikke klar til at opgive den ved den første mulighed, lyder det fra Mundo Deportivo. 

– I stedet fokuserede han på at vinde Ronald Koemans tillid, alt imens han forbedrede sin mentale styrke med sin ‘træner’, Kim Boye, en tidligere dansk spiller, der var til prøvetræning i Barça, da Cruyff var træner. 

– I den seneste måned har Braithwaite udviklet sig til en nærmest urørlig spiller for Koeman. Den danske angriber er startet inde i fem af Barcelonas seneste seks kampe, primært som 9’er, hvilket har frigjort Griezmann og Messi fra at kæmpe med midterforsvarerne. 

– I den seneste kamp mod Levante var den danske angriber nøglen i den sekvens, der førte til Messis sejrsmål for Barça. Braithwaite erobrede fem bolde, og det var en af disse, der gav De Jong muligheden for at lægge en assist til Messis 1-0-mål. 





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg