Trods protester: Grønt lys til Copa America

Brasiliens højesteret har givet grønt lys til, at Copa America kan afholdes i landet trods coronapandemien.



Nu skulle det ligge fast. Dette års Copa America bliver spillet i Brasilien fra på søndag.

Torsdag aften dansk tid har et flertal af dommerne i Brasiliens højesteret givet grønt lys til, at de sydamerikanske fodboldmesterskaber for landshold kan blive afviklet i landet.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

Turneringen, der altså sparkes i gang søndag og slutter 10. juli, skulle oprindeligt være afviklet i sommeren 2020 i Colombia og Argentina, men blev udskudt et år på grund af coronapandemien.

Så sent som 20. maj blev Colombia frataget sin værtsrolle på grund af dødelige regeringsprotester i landet, inden det samme skete for Argentina kort efter på grund af den argentinske coronasituation.

Derefter landede værtskabet i Brasilien. Men det udløste stor utilfredshed i landet på grund af frygten for, at begivenheden vil medføre stigende coronasmitte i den i forvejen hårdt ramte sydamerikanske nation.

Efter megen uro – og sågar en udmelding fra det brasilianske landshold om, at det spiller turneringen under protest på grund af utilfredshed med det sydamerikanske fodboldforbund – endte sagen i Brasiliens højesteret.

Den består af 11 dommere, og her har et flertal altså tilladt afviklingen af Copa America.

Flere af dommerne har dog i samme ombæring givet regeringen ordre om at træffe yderligere sikkerhedsforanstaltninger.

– Det er guvernørernes og borgmestrenes opgave at få de nødvendige sikkerhedsprotokoller på plads og sikre, at de bliver overholdt, sådan at vi undgår et “Copa-virus”, hvor flere bliver smittet, og nye virusvarianter opstår, skriver dommer Carmen Lucia i sin afgørelse ifølge AFP.

Brasiliens højreorienterede præsident, Jair Bolsonaro, der ofte har trodset eksperternes råd under pandemien, støtter op om afholdelsen af Copa America.

Samtidig advarer epidemiologer om, at Brasilien i øjeblikket står over for en ny smittebølge, og at en stor international sportsbegivenhed som Copa America vil kunne forværre situationen.

Ifølge en opgørelse fra Johns Hopkins University har Brasilien med knap 214 millioner indbyggere registreret 479.515 coronarelaterede dødsfald under pandemien.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC København – Lyngby BK

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

På blokken til stort landstrænerjob

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

I dag er det sidste chance for FC København

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Spår FCK-fiasko

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

AGF – Brøndby IF

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

Randers FC – Silkeborg IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

AC Horsens – FC Nordsjælland

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Beijmo med kontant AGF-udmelding