Storhyldes af Rösler: Jeg er virkelig glad for ham

AGF-træner Uwe Rösler er stolt af, hvad hans hold formår i de store kampe.



ÅRHUS (Tipsbladet): Toppen af Superligaen er sjældent set tættere her halvvejs i sæsonen.

AGF, FC København og FC Midtjylland er på 27 point, yderligere fire hold er inden for fire point i afstand af førstepladsen, og topholdene tager derudover point fra hinanden på kryds og tværs, og spiller mange uafgjorte mod hinanden.

Det gjorde AGF og FC København også i seneste runde, hvor AGF kom bagud efter et minut og siden lagde pres på FCK især i anden halvleg.

I de næste to runder får AGF i den grad deres sag for med to udekampe på kunstgræs i Farum og Silkeborg, men med en god midtbanebesætning og tilhørende spil tror Uwe Rösler på holdets chancer.

– Jeg er virkelig glad for Kristian Arnstad, lad mig sig det med det samme. Kristian har startet inde i seks af ti kampe, og han er blevet indskiftet i de andre. Jeg er virkelig glad for ham, siger Uwe Rösler.

– Men når I ser vores midtbane mod FCK, og hvem FCK havde på deres midtbane, mener jeg, at vi var bedre. Det siger meget. Det siger f*cking meget. Hvem skal jeg tage ud? Kristian er en virkelig god spiller og har spillet virkelig godt, men det er den slags, man skal have, hvis man vil have succes, siger AGF-cheftræneren.

AGF er et af de hold, der har haft bolden mest i sæsonen, og det gør Rösler fortrøstningsfuld før de to udekampe.

– Det, der er bedre i år, og det bakker faktaene tydeligt op, er, at vi er bedre til at kontrollere kampene med bolden. Vi har bolden mere. Og det er afgørende på kunstgræs. Hjemmeholdene på kunstgræs er rigtig gode, fordi de generelt har bolden meget. Det skal vi matche, og det kan vi matche, i begge kampe.

AGF har vundet tre af de seneste fem kampe mod FC Nordsjælland men fik stryg senest på Farum Park med hele 7-2 den 22. april, kort efter AGF havde slået FCN ud i pokalsemifinalerne.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Magiske Messi slår til igen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Iran kommer med krav før VM

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’