Storhyldes af Rösler: Jeg er virkelig glad for ham

AGF-træner Uwe Rösler er stolt af, hvad hans hold formår i de store kampe.



ÅRHUS (Tipsbladet): Toppen af Superligaen er sjældent set tættere her halvvejs i sæsonen.

AGF, FC København og FC Midtjylland er på 27 point, yderligere fire hold er inden for fire point i afstand af førstepladsen, og topholdene tager derudover point fra hinanden på kryds og tværs, og spiller mange uafgjorte mod hinanden.

Det gjorde AGF og FC København også i seneste runde, hvor AGF kom bagud efter et minut og siden lagde pres på FCK især i anden halvleg.

I de næste to runder får AGF i den grad deres sag for med to udekampe på kunstgræs i Farum og Silkeborg, men med en god midtbanebesætning og tilhørende spil tror Uwe Rösler på holdets chancer.

– Jeg er virkelig glad for Kristian Arnstad, lad mig sig det med det samme. Kristian har startet inde i seks af ti kampe, og han er blevet indskiftet i de andre. Jeg er virkelig glad for ham, siger Uwe Rösler.

– Men når I ser vores midtbane mod FCK, og hvem FCK havde på deres midtbane, mener jeg, at vi var bedre. Det siger meget. Det siger f*cking meget. Hvem skal jeg tage ud? Kristian er en virkelig god spiller og har spillet virkelig godt, men det er den slags, man skal have, hvis man vil have succes, siger AGF-cheftræneren.

AGF er et af de hold, der har haft bolden mest i sæsonen, og det gør Rösler fortrøstningsfuld før de to udekampe.

– Det, der er bedre i år, og det bakker faktaene tydeligt op, er, at vi er bedre til at kontrollere kampene med bolden. Vi har bolden mere. Og det er afgørende på kunstgræs. Hjemmeholdene på kunstgræs er rigtig gode, fordi de generelt har bolden meget. Det skal vi matche, og det kan vi matche, i begge kampe.

AGF har vundet tre af de seneste fem kampe mod FC Nordsjælland men fik stryg senest på Farum Park med hele 7-2 den 22. april, kort efter AGF havde slået FCN ud i pokalsemifinalerne.





Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage




LIVE

LIVE: Svensson ser Brøndbys kvaliteter

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Afsløring: De er færdige i Randers

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Arsenal vinder Premier League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fortryder FC Barcelona-transfer

Thomas Delaney teaser

Lyon forhandler med dansk profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Neestrup jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF jagter hollandsk talent

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop