Storhyldes af Rösler: Jeg er virkelig glad for ham

AGF-træner Uwe Rösler er stolt af, hvad hans hold formår i de store kampe.



ÅRHUS (Tipsbladet): Toppen af Superligaen er sjældent set tættere her halvvejs i sæsonen.

AGF, FC København og FC Midtjylland er på 27 point, yderligere fire hold er inden for fire point i afstand af førstepladsen, og topholdene tager derudover point fra hinanden på kryds og tværs, og spiller mange uafgjorte mod hinanden.

Det gjorde AGF og FC København også i seneste runde, hvor AGF kom bagud efter et minut og siden lagde pres på FCK især i anden halvleg.

I de næste to runder får AGF i den grad deres sag for med to udekampe på kunstgræs i Farum og Silkeborg, men med en god midtbanebesætning og tilhørende spil tror Uwe Rösler på holdets chancer.

– Jeg er virkelig glad for Kristian Arnstad, lad mig sig det med det samme. Kristian har startet inde i seks af ti kampe, og han er blevet indskiftet i de andre. Jeg er virkelig glad for ham, siger Uwe Rösler.

– Men når I ser vores midtbane mod FCK, og hvem FCK havde på deres midtbane, mener jeg, at vi var bedre. Det siger meget. Det siger f*cking meget. Hvem skal jeg tage ud? Kristian er en virkelig god spiller og har spillet virkelig godt, men det er den slags, man skal have, hvis man vil have succes, siger AGF-cheftræneren.

AGF er et af de hold, der har haft bolden mest i sæsonen, og det gør Rösler fortrøstningsfuld før de to udekampe.

– Det, der er bedre i år, og det bakker faktaene tydeligt op, er, at vi er bedre til at kontrollere kampene med bolden. Vi har bolden mere. Og det er afgørende på kunstgræs. Hjemmeholdene på kunstgræs er rigtig gode, fordi de generelt har bolden meget. Det skal vi matche, og det kan vi matche, i begge kampe.

AGF har vundet tre af de seneste fem kampe mod FC Nordsjælland men fik stryg senest på Farum Park med hele 7-2 den 22. april, kort efter AGF havde slået FCN ud i pokalsemifinalerne.







LIVE

LIVE: Brøndby-spiller skal til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Overvejer AGF-forlængelse

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Massiv kritik efter skandaløse scener

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Nu er de færdige i Superligaen

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’