Storhyldes af Rösler: Jeg er virkelig glad for ham

AGF-træner Uwe Rösler er stolt af, hvad hans hold formår i de store kampe.



ÅRHUS (Tipsbladet): Toppen af Superligaen er sjældent set tættere her halvvejs i sæsonen.

AGF, FC København og FC Midtjylland er på 27 point, yderligere fire hold er inden for fire point i afstand af førstepladsen, og topholdene tager derudover point fra hinanden på kryds og tværs, og spiller mange uafgjorte mod hinanden.

Det gjorde AGF og FC København også i seneste runde, hvor AGF kom bagud efter et minut og siden lagde pres på FCK især i anden halvleg.

I de næste to runder får AGF i den grad deres sag for med to udekampe på kunstgræs i Farum og Silkeborg, men med en god midtbanebesætning og tilhørende spil tror Uwe Rösler på holdets chancer.

– Jeg er virkelig glad for Kristian Arnstad, lad mig sig det med det samme. Kristian har startet inde i seks af ti kampe, og han er blevet indskiftet i de andre. Jeg er virkelig glad for ham, siger Uwe Rösler.

– Men når I ser vores midtbane mod FCK, og hvem FCK havde på deres midtbane, mener jeg, at vi var bedre. Det siger meget. Det siger f*cking meget. Hvem skal jeg tage ud? Kristian er en virkelig god spiller og har spillet virkelig godt, men det er den slags, man skal have, hvis man vil have succes, siger AGF-cheftræneren.

AGF er et af de hold, der har haft bolden mest i sæsonen, og det gør Rösler fortrøstningsfuld før de to udekampe.

– Det, der er bedre i år, og det bakker faktaene tydeligt op, er, at vi er bedre til at kontrollere kampene med bolden. Vi har bolden mere. Og det er afgørende på kunstgræs. Hjemmeholdene på kunstgræs er rigtig gode, fordi de generelt har bolden meget. Det skal vi matche, og det kan vi matche, i begge kampe.

AGF har vundet tre af de seneste fem kampe mod FC Nordsjælland men fik stryg senest på Farum Park med hele 7-2 den 22. april, kort efter AGF havde slået FCN ud i pokalsemifinalerne.







LIVE

TransferLIVE: Club Brugge jagter FCM-spiller

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

‘Han er et af Europas største angrebstalenter’

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Transferjournalist med Nørgaard-melding

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Han er ny landstræner for Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har budt en milliard

FCK misser landsholdsspiller

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Brøndby jagter ny Superliga-profil

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Carlo Holse skifter til amerikansk klub