ÅRHUS (Tipsbladet): Toppen af Superligaen er sjældent set tættere her halvvejs i sæsonen.
AGF, FC København og FC Midtjylland er på 27 point, yderligere fire hold er inden for fire point i afstand af førstepladsen, og topholdene tager derudover point fra hinanden på kryds og tværs, og spiller mange uafgjorte mod hinanden.
Det gjorde AGF og FC København også i seneste runde, hvor AGF kom bagud efter et minut og siden lagde pres på FCK især i anden halvleg.
I de næste to runder får AGF i den grad deres sag for med to udekampe på kunstgræs i Farum og Silkeborg, men med en god midtbanebesætning og tilhørende spil tror Uwe Rösler på holdets chancer.
– Jeg er virkelig glad for Kristian Arnstad, lad mig sig det med det samme. Kristian har startet inde i seks af ti kampe, og han er blevet indskiftet i de andre. Jeg er virkelig glad for ham, siger Uwe Rösler.
– Men når I ser vores midtbane mod FCK, og hvem FCK havde på deres midtbane, mener jeg, at vi var bedre. Det siger meget. Det siger f*cking meget. Hvem skal jeg tage ud? Kristian er en virkelig god spiller og har spillet virkelig godt, men det er den slags, man skal have, hvis man vil have succes, siger AGF-cheftræneren.
AGF er et af de hold, der har haft bolden mest i sæsonen, og det gør Rösler fortrøstningsfuld før de to udekampe.
– Det, der er bedre i år, og det bakker faktaene tydeligt op, er, at vi er bedre til at kontrollere kampene med bolden. Vi har bolden mere. Og det er afgørende på kunstgræs. Hjemmeholdene på kunstgræs er rigtig gode, fordi de generelt har bolden meget. Det skal vi matche, og det kan vi matche, i begge kampe.
AGF har vundet tre af de seneste fem kampe mod FC Nordsjælland men fik stryg senest på Farum Park med hele 7-2 den 22. april, kort efter AGF havde slået FCN ud i pokalsemifinalerne.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
‘Spanien var det bedste hold’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil