Brendan Rodgers siger op i Celtic

Brendan Rodgers forlader Celtic med øjeblikkelig virkning. Veteranen Martin O'Neill tager midlertidigt over.



Den danske landsholdsmålmand Kasper Schmeichel skal have ny træner i sin skotske klub, Celtic.

Celtic oplyser på sin hjemmeside, at Rodgers har sagt sit job op og forlader klubben med øjeblikkelig virkning.

Martin O’Neill og Shaun Maloney overtager ansvaret indtil videre, mens klubben går på jagt efter en mere varig løsning.

– Brendan forlader Celtic med vores taknemmelighed for den rolle, han har spillet i en succesrig periode for klubben, og vi ønsker ham videre succes fremover, skriver Celtic.

Celtic har domineret skotsk fodbold i mange år, men har indledt denne sæson med visse problemer.

Klubben missede skuffende kvalifikationen til Champions League efter et straffenederlag til Kairat Almaty.

Også i den hjemlige liga er man kommet halvsløjt fra start. De seneste to ligakampe er blevet tabt, og Celtic er hele otte point efter førende Hearts.

Netop Hearts tilføjede søndag Celtic et 1-3-nederlag i en kamp, der altså blev Brendan Rodgers’ sidste i spidsen for holdet.

Det er anden gang, Rodgers forlader klubben. Han var i Celtic første gang fra 2016 til 2019, hvorefter han blev fristet af et tilbud fra Leicester i den engelske Premier League.

I 2023 vendte nordireren tilbage til storklubben i Glasgow og leverede to skotske mesterskaber, en liga cup-sejr og en pokalsejr, inden han altså valgte at sige stop.

Nu kan Celtic-tilhængerne i stedet se frem til et gensyn med Martin O’Neill, der med stor succes styrede klubben for to årtier siden.

Den 73-årige veteran har ikke haft et trænerjob, siden han kortvarigt stod i spidsen for Nottingham Forest i 2019. Forinden var han i en årrække træner for det irske landshold.

/ritzau/





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Sønderjyske – Brøndby IF

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC Fredericia – OB

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Viborg FF – FC Nordsjælland

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Oddset styrtdykker

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bayern München laver vildt comeback

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’