I sommer skiftede Brian Priske trænerjobbet i FC Midtjylland ud med trænerjobbet i belgiske Royal Antwerp, men han drømmer også om at blive træner i en engelsk fodboldklub en dag i fremtiden.
Det fortæller den 44-årige træner i et interview med The News.
Hidtil har udlandsopholdet været meget succesfuldt for Brian Priske. Hans mandskab er på en fjerdeplads i den belgiske liga med blot to point op til ligaens tophold og er altså en del af topstriden.
Og hvis succesen fortsætter, kan døre til større jobs måske åbne sig i fremtiden.
– Jeg ved, at jeg ikke er den bedste manager i verden, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at være den bedste. Hver dag prøver jeg at forbedre mig, og jeg ved, at hvis jeg gør et godt stykke arbejde i Antwerp, så er det måske en mulighed for at komme et skridt videre. Hvis det er England, så ville det være fantastisk. Jeg elsker virkelig den engelske og britiske fodboldkultur og har stadig mange venner derovre, siger Brian Priske til The News og fortsætter:
– Det ville helt sikkert være en drøm at vende tilbage til England, men lige nu er alt mit fokus udelukkende på at præstere i Antwerpen og gøre alt, hvad jeg kan her. Det er fodbold, så man ved aldrig.
Skulle han på et tidspunkt havne i engelsk fodbold, er der især en klub, der frister. Det er Portsmouth, som Brian Priske også selv optrådte for som aktiv spiller i 2005/06-sæsonen.
– At vende tilbage til et sted, som du kender rigtig godt, gør nogle gange tingene noget nemmere. For mig er der ikke et specifikt sted, hvor jeg vil hen, men Pompey (Portsmouth, red.) står helt sikkert højt på min liste. Ingen tvivl om det. Men det er fremtiden, siger den tidligere FC Midtjylland-træner.
Portsmouth er imidlertid langt fra samme sted, som de var med Brian Priske i truppen. Dengang spillede klubben i Premier League, men i dag befinder de sig i bunden af den tredjebedste række.
TRANSFER Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TIPSBLADET SPECIAL
– Der er hævntørst hos Brøndbys fans
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT
