Brian Priske afslører: Det job står højt på listen

Dent tidligere FC Midtjylland-træner er frisk på et skifte til engelsk fodbold i fremtiden, hvor et job står højt på ønskelisten.



I sommer skiftede Brian Priske trænerjobbet i FC Midtjylland ud med trænerjobbet i belgiske Royal Antwerp, men han drømmer også om at blive træner i en engelsk fodboldklub en dag i fremtiden. 

Det fortæller den 44-årige træner i et interview med The News.

Hidtil har udlandsopholdet været meget succesfuldt for Brian Priske. Hans mandskab er på en fjerdeplads i den belgiske liga med blot to point op til ligaens tophold og er altså en del af topstriden.

Og hvis succesen fortsætter, kan døre til større jobs måske åbne sig i fremtiden.

– Jeg ved, at jeg ikke er den bedste manager i verden, men jeg vil gøre alt, hvad jeg kan, for at være den bedste. Hver dag prøver jeg at forbedre mig, og jeg ved, at hvis jeg gør et godt stykke arbejde i Antwerp, så er det måske en mulighed for at komme et skridt videre. Hvis det er England, så ville det være fantastisk. Jeg elsker virkelig den engelske og britiske fodboldkultur og har stadig mange venner derovre, siger Brian Priske til The News og fortsætter:

– Det ville helt sikkert være en drøm at vende tilbage til England, men lige nu er alt mit fokus udelukkende på at præstere i Antwerpen og gøre alt, hvad jeg kan her. Det er fodbold, så man ved aldrig.

Skulle han på et tidspunkt havne i engelsk fodbold, er der især en klub, der frister. Det er Portsmouth, som Brian Priske også selv optrådte for som aktiv spiller i 2005/06-sæsonen.

– At vende tilbage til et sted, som du kender rigtig godt, gør nogle gange tingene noget nemmere. For mig er der ikke et specifikt sted, hvor jeg vil hen, men Pompey (Portsmouth, red.) står helt sikkert højt på min liste. Ingen tvivl om det. Men det er fremtiden, siger den tidligere FC Midtjylland-træner.

Portsmouth er imidlertid langt fra samme sted, som de var med Brian Priske i truppen. Dengang spillede klubben i Premier League, men i dag befinder de sig i bunden af den tredjebedste række.





Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!




EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Det er ringe ad helvede til’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Ruben Amorim favorit til dette job

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Disse to er færdige i Brøndby

‘Jeg håber bare, at Aarhus stadig står’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

– Voldsom transfersommer i Superligaen!