Brøndby har denne sommer allerede sagt farvel til to profiler i form af Yuito Suzuki og Jacob Rasmussen, men også i periferien af truppen er der spillere, der forventes at være fortid hos de blå-gule, når sommerens transfervindue er lukket i.
Både Carl Björk og Emmanuel Yeboah, der i sidste sæson var udlejet til henholdsvis B.93 og Vejle Boldklub, skal således finde noget nyt nu, lyder det fra Brøndby-sportschef Benjamin Schmedes i podcasten BrøndbyLyd.
– Carl vil være tilbage i morgen, den 1. juli (i dag, red.). Lejekontrakten løber til udgangen af juni, og den ønskede han at gøre fuldt ud brug af for sig selv, hvilket er fair nok. Med dem begge to må jeg sige, at jeg ankom, var Carl her stadig, mens Yeboah var i Vejle på det tidspunkt.
– Så hvis vi bare taler om min tid her fra januar og frem, spillede Yeboah ikke i Vejle i anden halvdel af sæsonen. Nu er han kommet tilbage. Carl Björk udlejede vi til B.93, hvor han spillede, men det er selvfølgelig et andet niveau at komme her tilbage til Brøndby. Begge spillere ved, at det vil blive meget svært at finde en plads i Brøndby.
– Det er også derfor, at jeg er meget åben for at diskutere et skifte for dem begge. Men det er nødt til at være den rette klub for dem og for deres udvikling. Jeg tror, at for dem begge to vil det være bedst for dem at finde et nyt sted at udvikle sig, lyder det fra Benjamin Schmedes i BrøndbyLyd.
Carl Björk, der kom til Brøndby fra Norrköping i 2022, har kontrakt med Brøndby frem til 2026, mens Emmanuel Yeboah, der kom til de blå-gule fra CFR Cluj i 2023, har kontrakt frem til 2027.
Björk står noteret for 14 kampe for Brøndby, mens Yeboah har spillet 10 kampe for vestegnsklubben.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Silkeborg IF
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
MEDIE
Offentliggøres i dag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW