Allan Ravn kan se tilbage på en glorværdig spillerkarriere, hvor han fik stor status i Brøndby.
Brøndby-legenden scorede blandt andet et ikonisk mål i 1998 mod Bayern München i Champions League.
50-årige Ravn har efter karrierestoppet været en del af fodboldverdenen, og i foråret stod han i spidsen for AB Tårnby i Danmarksserien.
Tiden i klubben er dog forbi for Ravn, og det er på trods af, at klubben klarede skærene i rækken.
– Der er ikke super meget drama i det. Det var hele tiden hensigten, at jeg skulle hjælpe dem i ti kampe. De havde et trænerteam, der gik over borde midt i det hele, og så stod de uden træner. Jeg kender dem derude. Det er nogle gode mennesker og en spændende trup. Jeg sagde ja til at hjælpe dem i de sidste ti kampe, siger Allan Ravn til Tipsbladet.
Ravn fik ansvaret for AB Tårnby i april, og han jubler over, at der kom gode resultater. Det var sjovt at mærke suset som træner igen.
– Jeg synes, at det var fantastisk. Fodbold er jo min metier. Det er en skøn klub med en masse dedikerede mennesker. Det er også en meget spændende trup. Vi var så heldige og dygtige, at vi formåede at blive oppe i Danmarksserien, så det var en lykkelig afslutning.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: AB Tårnby
Skal ikke være træner
På trods af succesen i AB Tårnby skal man dog ikke regne med at se Brøndby-legenden på træningsbanen lige forløbigt.
– Jeg skal ikke være ude på træningsbanen. Jeg havde bare tid til at hjælpe, og det var sjovt. Trænergerningen har jeg gjort i min fritid i en del år, men det er ikke noget, som jeg skal gøre i en professionel henseende.
– Jeg har i de seneste fire-fem år været i fodboldverdenen, først som direktør i Fremad Amager og derefter med transaktionsanalyser for salg af klubber, så jeg er i miljøet hver eneste dag.
Ravn stoppede som direktør i Fremad Amager i august 2022, hvor han blandt andet var sygemeldt op til. Alt går dog godt nu for Brøndby-legenden.
– Jeg er helt ovenpå og mere til. Jeg havde en spændende tid i Fremad Amager med alt, hvad man kan tænke sig og mere til komprimeret. Jeg havde lige brug for at trække vejret efter, men jeg er mere end fit for fight, siger Allan Ravn til Tipsbladet.
AB Tårnby har i stedet for ansat Mohammed Abdalas som ny cheftræner.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT