Buffon advarer Donnarumma efter PSG-skifte

To år efter Gianluigi Buffons PSG-exit har pariserne nu igen sikret sig en italiensk målmand. Og efter Gianluigi Donnarummas skifte til Paris har den italienske landsholdsmålmand nu fået en advarsel fra Juventus-legenden.



Paris Saint-Germain sagde i 2019 farvel til Gianluigi Buffon, men den franske storklub har i Gianluigi Donnarumma nu igen sikret sig en italiensk målmand.

Og efter Donnarummas skifte fra Milan til Paris Saint-Germain har den italienske landsholdsmålmand nu fået en advarsel fra Gianluigi Buffon, der selv fik hug i Frankrig efter et dyrt kiks mod Manchester United i Champions League.

– Jeg spillede en glimrende sæson i Paris. Jeg begik den fejl i Champions League. Den var dyr, men vi tabte ikke den kamp med 1-0. Vi tabte den med 3-1. Det var en skidt aften for alle, lyder det således, ifølge La Gazzetta dello Sport, fra Gianluigi Buffon.

– Sandheden er, at jeg har befundet mig på tynd is, siden jeg var 17 år. Det skete i Juventus, det skete i PSG og det kommer til at ske i Parma, fordi jeg fortsætter karrieren, hvilket ikke alle sætter pris på. Sandheden er, at de bedste aldrig bliver tilgivet. De venter bare på, at du fejler. 

– Det kommer også til at ske for Donnarumma, men han er nødt til at forblive rolig, for han er så stærk. Det kommer til at gå ham godt i Paris. Mere end godt, endda. Vi skrev til hinanden under EM, hvor vi diskuterede PSG og andre ting. 

I interviewet tilføjede den 43-årige Gianluigi Buffon desuden, at han drømmer om at blive udtaget til VM i Qatar næste år. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Fyring pÃ¥ vej – nævner bÃ¥de Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Transferfri stjerne i København

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– De to kan mÃ¥ske give AGF 100 millioner tilsammen

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Cooper: ‘Har været hÃ¥rdt ramt’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’