Bundesliga-misundelse: Vi taler meget om FCK

FC København fylder en del i omklædningsrummet hos Werder Bremen, kan Jens Stage afsløre.



Werder Bremen var for få år siden ganske usædvanligt nede og vende i 2. Bundesligaen, men klubben er så småt tilbage mod subtoppen af tysk fodbold. 

I denne sæson er man foreløbig nummer syv, og derfor begynder klubben så småt at drømme om Europa til næste sæson. Noget man var fast deltager i tilbage i midten af nullerne, da klubben kæmpede med i toppen af tysk fodbold. 

Lykkes det Werder Bremen at kvalificere sig til Europa, så har de i Jens Stage en spiller, der har prøvet det før. Han har både spillet Europa League- og Conference League-gruppespil fra sin tid i FC København, og netop FC København er et hold, som truppen måler sig med. Det afslører Jens Stage i et interview med Sport Bild. 

– Vi snakker meget om FC København. Jeg siger så, at det er et godt hold og har det lidt sjovt med det, lyder det fra Stage, der altså giver et sjældent indblik i det, som der tales om i omklædningsrummet.

Han kunne i sidste uge se FC København tabe først opgør i Champions League-ottendedelsfinalen med 1-3 til Manchester City, og faktisk er Jens Stage flittig TV-seer, når danske klubber spiller i Europa, og altså ikke kun FC København.

– Jeg ser altid de danske kampe i Europa. Jeg har altid fri tirsdag, onsdag og torsdag aften, påpeger han. 

Måske ændrer det sig i fremtiden, hvis Stage og Werder Bremen lykkes med at banke Europa-døren ind. Så kan det også være, at truppen ikke i lige så stor grad vil være misundelige på FC København.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane