Bundesliga-misundelse: Vi taler meget om FCK

FC København fylder en del i omklædningsrummet hos Werder Bremen, kan Jens Stage afsløre.



Werder Bremen var for få år siden ganske usædvanligt nede og vende i 2. Bundesligaen, men klubben er så småt tilbage mod subtoppen af tysk fodbold. 

I denne sæson er man foreløbig nummer syv, og derfor begynder klubben så småt at drømme om Europa til næste sæson. Noget man var fast deltager i tilbage i midten af nullerne, da klubben kæmpede med i toppen af tysk fodbold. 

Lykkes det Werder Bremen at kvalificere sig til Europa, så har de i Jens Stage en spiller, der har prøvet det før. Han har både spillet Europa League- og Conference League-gruppespil fra sin tid i FC København, og netop FC København er et hold, som truppen måler sig med. Det afslører Jens Stage i et interview med Sport Bild. 

– Vi snakker meget om FC København. Jeg siger så, at det er et godt hold og har det lidt sjovt med det, lyder det fra Stage, der altså giver et sjældent indblik i det, som der tales om i omklædningsrummet.

Han kunne i sidste uge se FC København tabe først opgør i Champions League-ottendedelsfinalen med 1-3 til Manchester City, og faktisk er Jens Stage flittig TV-seer, når danske klubber spiller i Europa, og altså ikke kun FC København.

– Jeg ser altid de danske kampe i Europa. Jeg har altid fri tirsdag, onsdag og torsdag aften, påpeger han. 

Måske ændrer det sig i fremtiden, hvis Stage og Werder Bremen lykkes med at banke Europa-døren ind. Så kan det også være, at truppen ikke i lige så stor grad vil være misundelige på FC København.





LIVE

LIVE: FCK tager to mesterskaber

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal

Fem bud på Brøndbys nye træner

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe

De er tilbage i Premier League



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle

Forhandler med storklub

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

FC København kan få Jens Stage-millioner

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

FC Midtjylland bejler til schweizisk stortalent

Liverpool – Brentford

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Her er FC Københavns vej i Europa

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM