Bundesliga-misundelse: Vi taler meget om FCK

FC København fylder en del i omklædningsrummet hos Werder Bremen, kan Jens Stage afsløre.



Werder Bremen var for få år siden ganske usædvanligt nede og vende i 2. Bundesligaen, men klubben er så småt tilbage mod subtoppen af tysk fodbold. 

I denne sæson er man foreløbig nummer syv, og derfor begynder klubben så småt at drømme om Europa til næste sæson. Noget man var fast deltager i tilbage i midten af nullerne, da klubben kæmpede med i toppen af tysk fodbold. 

Lykkes det Werder Bremen at kvalificere sig til Europa, så har de i Jens Stage en spiller, der har prøvet det før. Han har både spillet Europa League- og Conference League-gruppespil fra sin tid i FC København, og netop FC København er et hold, som truppen måler sig med. Det afslører Jens Stage i et interview med Sport Bild. 

– Vi snakker meget om FC København. Jeg siger så, at det er et godt hold og har det lidt sjovt med det, lyder det fra Stage, der altså giver et sjældent indblik i det, som der tales om i omklædningsrummet.

Han kunne i sidste uge se FC København tabe først opgør i Champions League-ottendedelsfinalen med 1-3 til Manchester City, og faktisk er Jens Stage flittig TV-seer, når danske klubber spiller i Europa, og altså ikke kun FC København.

– Jeg ser altid de danske kampe i Europa. Jeg har altid fri tirsdag, onsdag og torsdag aften, påpeger han. 

Måske ændrer det sig i fremtiden, hvis Stage og Werder Bremen lykkes med at banke Europa-døren ind. Så kan det også være, at truppen ikke i lige så stor grad vil være misundelige på FC København.





STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Storkamp af Patrick Dorgu

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bekymring om Lionel Messi før VM

Topboss sviner Barça til



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Jacob Neestrup er enig med ny klub

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner