Werder Bremen var for få år siden ganske usædvanligt nede og vende i 2. Bundesligaen, men klubben er så småt tilbage mod subtoppen af tysk fodbold.
I denne sæson er man foreløbig nummer syv, og derfor begynder klubben så småt at drømme om Europa til næste sæson. Noget man var fast deltager i tilbage i midten af nullerne, da klubben kæmpede med i toppen af tysk fodbold.
Lykkes det Werder Bremen at kvalificere sig til Europa, så har de i Jens Stage en spiller, der har prøvet det før. Han har både spillet Europa League- og Conference League-gruppespil fra sin tid i FC København, og netop FC København er et hold, som truppen måler sig med. Det afslører Jens Stage i et interview med Sport Bild.
– Vi snakker meget om FC København. Jeg siger så, at det er et godt hold og har det lidt sjovt med det, lyder det fra Stage, der altså giver et sjældent indblik i det, som der tales om i omklædningsrummet.
Han kunne i sidste uge se FC København tabe først opgør i Champions League-ottendedelsfinalen med 1-3 til Manchester City, og faktisk er Jens Stage flittig TV-seer, når danske klubber spiller i Europa, og altså ikke kun FC København.
– Jeg ser altid de danske kampe i Europa. Jeg har altid fri tirsdag, onsdag og torsdag aften, påpeger han.
Måske ændrer det sig i fremtiden, hvis Stage og Werder Bremen lykkes med at banke Europa-døren ind. Så kan det også være, at truppen ikke i lige så stor grad vil være misundelige på FC København.
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
LIVE
VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
NYHEDER
Forfærdelig tysk aften: ‘Det er en skandale’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
NYHEDER
Officielt: FCM henter landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘NK’ på plads i FCM – Pimpong solgt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
NYHEDER
VM-Vækkeuret: Giganternes fald
TRANSFER