Camp Nou bliver verdens andenstørste fodboldstadion

Barcelona-ledelsen vil udvide Camp Nou med 17.000 siddepladser, hvilket vil gøre det til Europas suverænt største fodboldstadion og det andenstørste i verden



Med to spanske mesterskaber i de seneste to sæsoner og sidste sæsons Champions League-triumf er FC Barcelona i øjeblikket verdens førende klub rent sportsligt, men nu vil den catalanske storklub også være det, når det gælder antallet af sæder på stadion.

I forvejen råder klubben over Europas største fodboldstadion, Camp Nou, der med plads til 98.787 tilskuere overgår San Siro i Milano, der har plads til 85.700, og det nye Wembley, der får plads til 90.000 tilskuere. Men står det til den catalanske klubledelse, skal kapaciteten øges med 17.000 således, at hele 115.000 fodboldglade Barca-fans vil kunne følge Ronaldinho og co. fremover – et antal, der stort set svarer til hele Aalborgs befolkning.

Udvidelsen vil være den tredje store i Camp Nous 49-årige historie og der vil blive føjet et ekstra afsnit til øverst på det i forvejen enorme stadion.

“Det er vores drøm at lave et nyt Camp Nou,” sagde FC Barcelonas vicepræsident, Marc Ingla, for nyligt i et interview med nyhedsbureauet Bloomberg.

Den planlagte udvidelse sker som en konsekvens af et stærkt stigende antal medlemmer i klubben, som for nyligt kunne byde velkommen til medlem nummer 151.000, hvilket betyder, at efterspørgslen på billetter til Barcelonas hjemmekampe er enorm.

Derudover havde præsident Joan Laporta i sin valgkampagne i august lovet udvidelsen, som nu altså ser ud til at blive en realitet. Først skal Barcelona dog have en aftale på plads med de omkringliggende naboer til stadionet, hvorfor man endnu ikke helt har overblik over, hvad udvidelsen vil komme til at koste. Barcelona-ledelsen forsikrer dog, at det ikke vil komme til at koste fansene noget i form af øgede billetpriser, men i stedet skal finansieringen ske via øgede indtægter fra sponsorer og tv-kanaler.

Fra 2008 vil klubben – ifølge en aftale med medieselskabet Grupo Mediapro – fordoble indtjeningen fra tv-rettigheder således, at catalanerne årligt vil tjene 150 mio. euro på den front. Samtidigt har Barcelona netop underskrevet en ny femårig sponsoraftale med tøjgiganten Nike, som sikrer klubben i omegnen af en milliard kroner, så catalanerne ser ud til at have styr på finansieringen af udvidelsen, der er et vigtigt led i klubbens stigende omsætning, som ifølge vicepræsident Marc Ingla ventes at stige fra 300 mio. euro i år til 400 mio. euro i 2010.

Ikke størst

Flere medier proklamerede i samme ombæring som offentliggørelsen af udvidelsen fejlagtigt, at Camp Nou derved ville blive det største fodboldstadion i verden, da det ville overgå Estadio Azteca i Mexico City.

Estadio Azteca, som var vært for VM-finalen i både 1970 og 1986, kan huse 114.600 tilskuere og Camp Nou vil altså efter planen overgå det mexicanske stadion, der til daglig er hjemmebane for klubholdene Club America og CF Atlante, med 400 pladser. Men titlen som verdens største fodboldstadion kan Camp Nou dog ikke pryde sig med trods udvidelsen. De catalanske bygherrer skal nemlig føje yderligere 5.000 sæder til kapaciteten, hvis det nye Camp Nou skal overtage den titel, som Salt Lake Stadium i den indiske storby Calcutta i øjeblikket er indehaver af. Det indiske stadion har plads til 120.000 tilskuere, som kan følge Østbengalerne, Mohun Bagan, Mohammedan Sporting Club eller det indiske Landshold, som alle har hjemmebane på det gigantiske stadion, der blev opført i 1984.

Nordkoreas hovedstad, Pyongyang, er hjemsted for det enorme Rungnado May Day Stadium, som kan rumme 150.000 tilskuere, hvilket gør det til verdens største stadion, hvis man fraregner motorsports- og travbaner. Men da det primært bruges til største militærparader frem for fodbold, kan det næppe kaldes for et fodboldstadion.

Maracana stadion i Rio de Janeiro var i mange år regnet som verdens største, hvilket ikke mindst skyldes, at det dannede rammen for den fodboldkamp, der har rekorden for flest officielle tilskuere. VM-finalen i 1950 mellem Brasilien og Uruguay blev således overværet af hele 199.854 tilskuere, men siden har forfald og strengere sikkerhedsregler betydet, at Maracana i dag “kun” har plads til 103.022, hvoraf de 77.720 kan sidde ned. Det legendariske stadion undergår i øjeblikket en renovering, der betyder, at der fra 2007 vil være plads til 105.000 siddende tilskuere, hvilket dog kun vil være nok til at indtage fjerdepladsen på listen over verdens største stadioner.

Fakta:

De ti største fodboldstadioner i verden

Salt Lake – Calcutta, Indien: 120.000

Estadio Azteca – Mexico City, Mexico: 114.600

Jornalista Mário Filho (Maracaña) – Rio de Janeiro, Brasilien: 103.022 (heraf 77.720 siddepladser)

Mukit Jalil – Kuala Lumpur, Malaysia: 100.200

Gelora Bung Karno – Jakarta, Indonesien: 100.000

Azadi – Teheran, Iran: 100.000

Camp Nou – Barcelona, Spanien: 98.787

FNB Stadium – Johannesburg, Sydafrika: 90.000

Guiseppe Meazza (San Siro) – Milano, Italien: 85.700

Isidro Romero Carbo – Guayaquil, Ecuador: 85.000

De ti største ikke-fodbold-stadioner i verden

Rungnado May Day – Pyongyang, Nordkorea: 150.000

Michigan Stadium – Ann Arbor, USA: 107.501

Beaver Stadium – University Park, USA: 107.282

Neyland Stadium – Knoxville, USA: 104.079

Ohio Stadium – Columbus, USA: 101.568

Melbourne Cricket Ground – Melbourne, Australien: 100.000

Rose Bowl – Pasadena, USA: 92.542

Tiger Stadium – Baton Rouge, USA: 92.400

Bryant Denny Stadium – Tuscaloosa, USA: 92.158

Sanford Stadium – Athens, USA: 92.058







LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Spår: Her ender Mohamed Salah

‘Det er en gave for Danmark’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Hele holdet er trygge ved ham

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Brian Riemer til pressen: Husk det!



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Spion? ‘Han kan høre dig’

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

‘Derfra moser vi dem’

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Ungarn slagter slovenere

Brøndby får stor bøde

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien