Med to spanske mesterskaber i de seneste to sæsoner og sidste sæsons Champions League-triumf er FC Barcelona i øjeblikket verdens førende klub rent sportsligt, men nu vil den catalanske storklub også være det, når det gælder antallet af sæder på stadion.
I forvejen råder klubben over Europas største fodboldstadion, Camp Nou, der med plads til 98.787 tilskuere overgår San Siro i Milano, der har plads til 85.700, og det nye Wembley, der får plads til 90.000 tilskuere. Men står det til den catalanske klubledelse, skal kapaciteten øges med 17.000 således, at hele 115.000 fodboldglade Barca-fans vil kunne følge Ronaldinho og co. fremover – et antal, der stort set svarer til hele Aalborgs befolkning.
Udvidelsen vil være den tredje store i Camp Nous 49-årige historie og der vil blive føjet et ekstra afsnit til øverst på det i forvejen enorme stadion.
“Det er vores drøm at lave et nyt Camp Nou,” sagde FC Barcelonas vicepræsident, Marc Ingla, for nyligt i et interview med nyhedsbureauet Bloomberg.
Den planlagte udvidelse sker som en konsekvens af et stærkt stigende antal medlemmer i klubben, som for nyligt kunne byde velkommen til medlem nummer 151.000, hvilket betyder, at efterspørgslen på billetter til Barcelonas hjemmekampe er enorm.
Derudover havde præsident Joan Laporta i sin valgkampagne i august lovet udvidelsen, som nu altså ser ud til at blive en realitet. Først skal Barcelona dog have en aftale på plads med de omkringliggende naboer til stadionet, hvorfor man endnu ikke helt har overblik over, hvad udvidelsen vil komme til at koste. Barcelona-ledelsen forsikrer dog, at det ikke vil komme til at koste fansene noget i form af øgede billetpriser, men i stedet skal finansieringen ske via øgede indtægter fra sponsorer og tv-kanaler.
Fra 2008 vil klubben – ifølge en aftale med medieselskabet Grupo Mediapro – fordoble indtjeningen fra tv-rettigheder således, at catalanerne årligt vil tjene 150 mio. euro på den front. Samtidigt har Barcelona netop underskrevet en ny femårig sponsoraftale med tøjgiganten Nike, som sikrer klubben i omegnen af en milliard kroner, så catalanerne ser ud til at have styr på finansieringen af udvidelsen, der er et vigtigt led i klubbens stigende omsætning, som ifølge vicepræsident Marc Ingla ventes at stige fra 300 mio. euro i år til 400 mio. euro i 2010.
Ikke størst
Flere medier proklamerede i samme ombæring som offentliggørelsen af udvidelsen fejlagtigt, at Camp Nou derved ville blive det største fodboldstadion i verden, da det ville overgå Estadio Azteca i Mexico City.
Estadio Azteca, som var vært for VM-finalen i både 1970 og 1986, kan huse 114.600 tilskuere og Camp Nou vil altså efter planen overgå det mexicanske stadion, der til daglig er hjemmebane for klubholdene Club America og CF Atlante, med 400 pladser. Men titlen som verdens største fodboldstadion kan Camp Nou dog ikke pryde sig med trods udvidelsen. De catalanske bygherrer skal nemlig føje yderligere 5.000 sæder til kapaciteten, hvis det nye Camp Nou skal overtage den titel, som Salt Lake Stadium i den indiske storby Calcutta i øjeblikket er indehaver af. Det indiske stadion har plads til 120.000 tilskuere, som kan følge Østbengalerne, Mohun Bagan, Mohammedan Sporting Club eller det indiske Landshold, som alle har hjemmebane på det gigantiske stadion, der blev opført i 1984.
Nordkoreas hovedstad, Pyongyang, er hjemsted for det enorme Rungnado May Day Stadium, som kan rumme 150.000 tilskuere, hvilket gør det til verdens største stadion, hvis man fraregner motorsports- og travbaner. Men da det primært bruges til største militærparader frem for fodbold, kan det næppe kaldes for et fodboldstadion.
Maracana stadion i Rio de Janeiro var i mange år regnet som verdens største, hvilket ikke mindst skyldes, at det dannede rammen for den fodboldkamp, der har rekorden for flest officielle tilskuere. VM-finalen i 1950 mellem Brasilien og Uruguay blev således overværet af hele 199.854 tilskuere, men siden har forfald og strengere sikkerhedsregler betydet, at Maracana i dag “kun” har plads til 103.022, hvoraf de 77.720 kan sidde ned. Det legendariske stadion undergår i øjeblikket en renovering, der betyder, at der fra 2007 vil være plads til 105.000 siddende tilskuere, hvilket dog kun vil være nok til at indtage fjerdepladsen på listen over verdens største stadioner.
Fakta:
De ti største fodboldstadioner i verden
Salt Lake – Calcutta, Indien: 120.000
Estadio Azteca – Mexico City, Mexico: 114.600
Jornalista Mário Filho (Maracaña) – Rio de Janeiro, Brasilien: 103.022 (heraf 77.720 siddepladser)
Mukit Jalil – Kuala Lumpur, Malaysia: 100.200
Gelora Bung Karno – Jakarta, Indonesien: 100.000
Azadi – Teheran, Iran: 100.000
Camp Nou – Barcelona, Spanien: 98.787
FNB Stadium – Johannesburg, Sydafrika: 90.000
Guiseppe Meazza (San Siro) – Milano, Italien: 85.700
Isidro Romero Carbo – Guayaquil, Ecuador: 85.000
De ti største ikke-fodbold-stadioner i verden
Rungnado May Day – Pyongyang, Nordkorea: 150.000
Michigan Stadium – Ann Arbor, USA: 107.501
Beaver Stadium – University Park, USA: 107.282
Neyland Stadium – Knoxville, USA: 104.079
Ohio Stadium – Columbus, USA: 101.568
Melbourne Cricket Ground – Melbourne, Australien: 100.000
Rose Bowl – Pasadena, USA: 92.542
Tiger Stadium – Baton Rouge, USA: 92.400
Bryant Denny Stadium – Tuscaloosa, USA: 92.158
Sanford Stadium – Athens, USA: 92.058
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
Celtic genansætter populær veteran
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
Vil have Jonas Wind til FC København
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
Han bliver midlertidig Man Utd-træner
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
FC Nordsjælland på rov i DBU
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
MEDIE
Storklub på jagt – de overvejer Robert Silva
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Nye skader i Manchester City