Jesper Lindstrøm stod som ansigtet på Brøndbys mesterskab med flere pragtpræstationer og et hav af mål og assister i 2021.
Derfor var det også uundgåeligt, at Brøndby kunne holde på ham den følgende sommer. Eintracht Frankfurt kom med den store pengepung og betalte omkring 52 millioner kroner for den unge offensivspiller.
Brøndby IF fik samtidig indskrevet en videresalgsklausul i aftalen med Eintracht Frankfurt, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på 15 procent, og den kan vise sig at blive guld værd denne sommer.
Jesper Lindstrøm har brændt banen af i Eintracht Frankfurt, og det har gjort ham glohed på transfermarkedet, hvor RB Leipzig særligt er blevet nævnt som en mulighed. Tidligere har Napoli og Arsenal været inde i billedet.
Står det til Jesper Lindstrøms tidligere chef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, så gør det ikke noget, hvis landsholdsspilleren bliver solgt denne sommer.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter onsdagens træning i Brøndby og tilføjer:
– Men det vigtigste – også for Brøndby – er jo selvfølgelig, at Lindstrøm træffer de rigtige valg for sin egen karriere.
Prisen på Jesper Lindstrøm er blevet meldt i forskellige størrelsesordner, hvor man i den højeste ende af skalaen har hørt om beløb omkring 300 millioner kroner, og ryger han afsted for den pris, så smiler man formentligt ekstra meget i Brøndby.
Således vil Jesper Lindstrøm-handlen overstige langt over 100 millioner kroner, og dertil kommer også diverse bonusser, som man allerede har fået betaling for af Eintracht Frankfurt.
Jesper Lindstrøm, 23 år, har scoret ni gange i denne sæson. Sidste år blev han kårets som årets unge spiller i Bundesligaen, og han er på kontrakt i Frankfurt frem til sommeren 2026.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER