Carsten V. Jensen: Jeg håber, han bliver solgt

Carsten V. Jensen har intet imod, hvis Jesper Lindstrøm ryger afsted denne sommer, for så tikker der et pænt millionbeløb ind i Brøndbys klubkasse via en videresalgsklausul.



Jesper Lindstrøm stod som ansigtet på Brøndbys mesterskab med flere pragtpræstationer og et hav af mål og assister i 2021.

Derfor var det også uundgåeligt, at Brøndby kunne holde på ham den følgende sommer. Eintracht Frankfurt kom med den store pengepung og betalte omkring 52 millioner kroner for den unge offensivspiller.

Brøndby IF fik samtidig indskrevet en videresalgsklausul i aftalen med Eintracht Frankfurt, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på 15 procent, og den kan vise sig at blive guld værd denne sommer.

Jesper Lindstrøm har brændt banen af i Eintracht Frankfurt, og det har gjort ham glohed på transfermarkedet, hvor RB Leipzig særligt er blevet nævnt som en mulighed. Tidligere har Napoli og Arsenal været inde i billedet.

Står det til Jesper Lindstrøms tidligere chef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, så gør det ikke noget, hvis landsholdsspilleren bliver solgt denne sommer.

– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter onsdagens træning i Brøndby og tilføjer:

– Men det vigtigste – også for Brøndby – er jo selvfølgelig, at Lindstrøm træffer de rigtige valg for sin egen karriere.

Prisen på Jesper Lindstrøm er blevet meldt i forskellige størrelsesordner, hvor man i den højeste ende af skalaen har hørt om beløb omkring 300 millioner kroner, og ryger han afsted for den pris, så smiler man formentligt ekstra meget i Brøndby.

Således vil Jesper Lindstrøm-handlen overstige langt over 100 millioner kroner, og dertil kommer også diverse bonusser, som man allerede har fået betaling for af Eintracht Frankfurt.

Jesper Lindstrøm, 23 år, har scoret ni gange i denne sæson. Sidste år blev han kårets som årets unge spiller i Bundesligaen, og han er på kontrakt i Frankfurt frem til sommeren 2026.







LIVE

TransferLIVE: Gratis stjerne tæt på storklub

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

FCK misser landsholdsspiller

Har budt en milliard

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Brøndby jagter ny Superliga-profil



LIVE

Superliga-LIVE: Han må være en glad debutant!

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten

Vil lokke superstjerne med monsterløn



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bayern München på plads til Superliga-brag

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

En vild energibombe er kommet til Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’