Jesper Lindstrøm stod som ansigtet på Brøndbys mesterskab med flere pragtpræstationer og et hav af mål og assister i 2021.
Derfor var det også uundgåeligt, at Brøndby kunne holde på ham den følgende sommer. Eintracht Frankfurt kom med den store pengepung og betalte omkring 52 millioner kroner for den unge offensivspiller.
Brøndby IF fik samtidig indskrevet en videresalgsklausul i aftalen med Eintracht Frankfurt, som ifølge Tipsbladets oplysninger er på 15 procent, og den kan vise sig at blive guld værd denne sommer.
Jesper Lindstrøm har brændt banen af i Eintracht Frankfurt, og det har gjort ham glohed på transfermarkedet, hvor RB Leipzig særligt er blevet nævnt som en mulighed. Tidligere har Napoli og Arsenal været inde i billedet.
Står det til Jesper Lindstrøms tidligere chef i Brøndby IF, Carsten V. Jensen, så gør det ikke noget, hvis landsholdsspilleren bliver solgt denne sommer.
– Vi har efterhånden fået en del af de bonusser, der var lagt i aftalen. Så det begynder at nærme sig det tidspunkt her, hvor vi gerne ser, at det kunne ske, og at det ville være fint for os, siger fodbolddirektøren til Tipsbladet og resten af den skrevne presse efter onsdagens træning i Brøndby og tilføjer:
– Men det vigtigste – også for Brøndby – er jo selvfølgelig, at Lindstrøm træffer de rigtige valg for sin egen karriere.
Prisen på Jesper Lindstrøm er blevet meldt i forskellige størrelsesordner, hvor man i den højeste ende af skalaen har hørt om beløb omkring 300 millioner kroner, og ryger han afsted for den pris, så smiler man formentligt ekstra meget i Brøndby.
Således vil Jesper Lindstrøm-handlen overstige langt over 100 millioner kroner, og dertil kommer også diverse bonusser, som man allerede har fået betaling for af Eintracht Frankfurt.
Jesper Lindstrøm, 23 år, har scoret ni gange i denne sæson. Sidste år blev han kårets som årets unge spiller i Bundesligaen, og han er på kontrakt i Frankfurt frem til sommeren 2026.
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
Japan sender Tunesien ud i VM-mørket
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
Skrev VM-historie: Et vanvittigt minde!
NYHEDER
Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
Heroisk målmand sikrer point til Curacao
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
TRANSFER