Casper Højer blomstrer: Måske er han tryg ved mig

Den tidligere AGF-back har haft et hårdt første år i Sparta Prag, men nu begynder Casper Højer at bevise sit værd.



Venstrebenet på Casper Højer var berømt og berygtet i Superligaen for AGF.

Det sikrede ham også et stort skifte til Sparta Prag sidste sommer, men de gode præstationer i Danmark fik han ikke overført til Tjekkiet, da han blev ramt af en længerevarende skade i læggen.

Det begrænsede den 27-årige dansker til blot 15 kampe i sidste sæson. Nu er han så tilbage i omdrejninger, og begynder for alvor at vise prøver på det talent, der i en periode gjorde ham til en af Superligaens bedste backs.

– Hvad angår Casper, så er det måske mere komfortabelt for ham, at jeg og andre landsmænd er her. Men vi tager os af ham, som vi gør med alle andre spillere. Der er en masse konkurrence, som de bliver nødt til at acceptere, siger Brian Priske om Højer til eFotbal.cz.

Brian Priske blev kort efter fyringen i Royal Antwerp ansat i Sparta Prag, og med sig har han taget flere danske trænere. Thomas Nørgaard er ny assistenttræner og Christian Clarup er ny fysisk træner.

– I så selv hvordan skaden fra sidste sæson, som han blev behandlet for i lang tid, sænkede hans udvikling. Nu ser vi, hvordan han udvikler sit fulde potentiale igen, siger Priske.

Casper Højer har fået spilletid i sæsonens første tre kampe for Sparta Prag. De seneste to er han startet på banen, og det har i begge tilfælde kastet tre point af sig. Danskeren har i samme kampe bidraget med to mål og en asissts.

Den flotte statistik kan han udbygge i den kommende weekend, hvor Brian Priskes tropper gæster Mlada Boleslav. Sparta Prag ligger på sjettepladsen efter tre spillerunder.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

‘Det er slut’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Peger på ham som ny Superliga-træner

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

OB jagter tidligere Superliga-profil

Succestræner forlader Premier League-klub

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Afslører: Storklub missede Højlund

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Supercomputer: De vinder VM

Bud på 1,12 milliard afvist