Casper Højer blomstrer: Måske er han tryg ved mig

Den tidligere AGF-back har haft et hårdt første år i Sparta Prag, men nu begynder Casper Højer at bevise sit værd.



Venstrebenet på Casper Højer var berømt og berygtet i Superligaen for AGF.

Det sikrede ham også et stort skifte til Sparta Prag sidste sommer, men de gode præstationer i Danmark fik han ikke overført til Tjekkiet, da han blev ramt af en længerevarende skade i læggen.

Det begrænsede den 27-årige dansker til blot 15 kampe i sidste sæson. Nu er han så tilbage i omdrejninger, og begynder for alvor at vise prøver på det talent, der i en periode gjorde ham til en af Superligaens bedste backs.

– Hvad angår Casper, så er det måske mere komfortabelt for ham, at jeg og andre landsmænd er her. Men vi tager os af ham, som vi gør med alle andre spillere. Der er en masse konkurrence, som de bliver nødt til at acceptere, siger Brian Priske om Højer til eFotbal.cz.

Brian Priske blev kort efter fyringen i Royal Antwerp ansat i Sparta Prag, og med sig har han taget flere danske trænere. Thomas Nørgaard er ny assistenttræner og Christian Clarup er ny fysisk træner.

– I så selv hvordan skaden fra sidste sæson, som han blev behandlet for i lang tid, sænkede hans udvikling. Nu ser vi, hvordan han udvikler sit fulde potentiale igen, siger Priske.

Casper Højer har fået spilletid i sæsonens første tre kampe for Sparta Prag. De seneste to er han startet på banen, og det har i begge tilfælde kastet tre point af sig. Danskeren har i samme kampe bidraget med to mål og en asissts.

Den flotte statistik kan han udbygge i den kommende weekend, hvor Brian Priskes tropper gæster Mlada Boleslav. Sparta Prag ligger på sjettepladsen efter tre spillerunder.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





Melder ud om fremtiden efter nedrykning




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører: Dolberg sat til salg

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Monsterbud på vej

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Medier sender ham hjem til AGF

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Kæmper om det samme trænerjob

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

De jagter Henrik Meister

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

De lurer på Vejle-profil

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Tottenham henter Liverpool-profil

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Han var i spil som Brøndby-træner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Uventet skifte?