Casper Højer blomstrer: Måske er han tryg ved mig

Den tidligere AGF-back har haft et hårdt første år i Sparta Prag, men nu begynder Casper Højer at bevise sit værd.



Venstrebenet på Casper Højer var berømt og berygtet i Superligaen for AGF.

Det sikrede ham også et stort skifte til Sparta Prag sidste sommer, men de gode præstationer i Danmark fik han ikke overført til Tjekkiet, da han blev ramt af en længerevarende skade i læggen.

Det begrænsede den 27-årige dansker til blot 15 kampe i sidste sæson. Nu er han så tilbage i omdrejninger, og begynder for alvor at vise prøver på det talent, der i en periode gjorde ham til en af Superligaens bedste backs.

– Hvad angår Casper, så er det måske mere komfortabelt for ham, at jeg og andre landsmænd er her. Men vi tager os af ham, som vi gør med alle andre spillere. Der er en masse konkurrence, som de bliver nødt til at acceptere, siger Brian Priske om Højer til eFotbal.cz.

Brian Priske blev kort efter fyringen i Royal Antwerp ansat i Sparta Prag, og med sig har han taget flere danske trænere. Thomas Nørgaard er ny assistenttræner og Christian Clarup er ny fysisk træner.

– I så selv hvordan skaden fra sidste sæson, som han blev behandlet for i lang tid, sænkede hans udvikling. Nu ser vi, hvordan han udvikler sit fulde potentiale igen, siger Priske.

Casper Højer har fået spilletid i sæsonens første tre kampe for Sparta Prag. De seneste to er han startet på banen, og det har i begge tilfælde kastet tre point af sig. Danskeren har i samme kampe bidraget med to mål og en asissts.

Den flotte statistik kan han udbygge i den kommende weekend, hvor Brian Priskes tropper gæster Mlada Boleslav. Sparta Prag ligger på sjettepladsen efter tre spillerunder.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

FC København og AGF jagter Igor Drapinski



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Stor hyldest af Mike Tullberg

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Transferfri stjerne i København

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’