Chiakha er kæmpe fan af Chelsea: ‘Vil slå dem ud’

Amin Chiakha har i mange år været kæmpe fan af Chelsea, som FC København har 50 procent chance for at trække fredag.



Heidenheim (Tipsbladet): Amin Chiakha spillede en stor rolle, da FC København torsdag ekspederede Heidenheim ud af Conference League.

Den algeriske landsholdsspiller fik sin første startplads i 2025 for FCK, og han kvitterede med det første og meget vigtige mål, da københavnerne vandt med 3-1 i en samlet sejr på 4-3 over tyskerne.

Fredag skal det så afgøres, om FC København trækker Chelsea eller Guimaraes i næste runde i Europa, og Amin Chiakha er slet ikke i tvivl om, hvem han helst vil møde.

– Jeg håber på Chelsea. Jeg er kæmpe stor Chelsea-fan og har været det, lige siden jeg var helt lille, så jeg håber, at vi kan slå dem ud. Det ville være en utrolig stor oplevelse at få lov til at slå dem ud, siger Amin Chiakha og tilføjer om sit yndlingshold i England.

– Jeg ser alle deres kampe og har gjort det i syv år. 

Har du trøjer med dem liggende derhjemme?

– Ja, selvfølgelig har jeg det, så når det går skidt, som det gør for tiden, så ærgrer det mig også lidt, men jeg håber, at det er til vores fordel.   

Aftalt med Diks
Om målet til 1-0, som kom i stand på et hårdt og præcist indlæg fra Kevin Diks, siger Amin Chiakha:

– Jeg er, hvor jeg skal være. Mig og Kevin får snakket om under opvarmningen, at han bare skal lægge den ind, så skal jeg nok være der. 

– Jeg vidste faktisk ikke, at den var inde til at starte med, fordi vi ikke havde fans med, så der var helt stille, men så så jeg lidt rundt og kunne se, at de andre kom, og så kunne jeg juble. 

Amin Chiakha har altså vist, at han er værd at satse på i de store kampe for FC København, og spilletiden var tiltrængt:

– Jeg har presset lidt på i forhold til spilletid og gjort alt, hvad jeg kunne til træning, så jeg er glad for, at jeg fik chancen i denne vigtige kamp. Vi skulle videre til næste runde. Jeg håber, at jeg greb chancen, lyder det fra FCK-angriberen.

Det gjorde han. Jacob Neestrup var efter kampen også fuld af lovord om sin unge angriber, da Tipsbladet snakkede med cheftræneren efter kampen.





I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 




LIVE

TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?

Målfattig mandagskamp i New York

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Brasiliansk VM-mavepuster

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere