Heidenheim (Tipsbladet): Amin Chiakha spillede en stor rolle, da FC København torsdag ekspederede Heidenheim ud af Conference League.
Den algeriske landsholdsspiller fik sin første startplads i 2025 for FCK, og han kvitterede med det første og meget vigtige mål, da københavnerne vandt med 3-1 i en samlet sejr på 4-3 over tyskerne.
Fredag skal det så afgøres, om FC København trækker Chelsea eller Guimaraes i næste runde i Europa, og Amin Chiakha er slet ikke i tvivl om, hvem han helst vil møde.
– Jeg håber på Chelsea. Jeg er kæmpe stor Chelsea-fan og har været det, lige siden jeg var helt lille, så jeg håber, at vi kan slå dem ud. Det ville være en utrolig stor oplevelse at få lov til at slå dem ud, siger Amin Chiakha og tilføjer om sit yndlingshold i England.
– Jeg ser alle deres kampe og har gjort det i syv år.
Har du trøjer med dem liggende derhjemme?
– Ja, selvfølgelig har jeg det, så når det går skidt, som det gør for tiden, så ærgrer det mig også lidt, men jeg håber, at det er til vores fordel.

Aftalt med Diks
Om målet til 1-0, som kom i stand på et hårdt og præcist indlæg fra Kevin Diks, siger Amin Chiakha:
– Jeg er, hvor jeg skal være. Mig og Kevin får snakket om under opvarmningen, at han bare skal lægge den ind, så skal jeg nok være der.
– Jeg vidste faktisk ikke, at den var inde til at starte med, fordi vi ikke havde fans med, så der var helt stille, men så så jeg lidt rundt og kunne se, at de andre kom, og så kunne jeg juble.
Amin Chiakha har altså vist, at han er værd at satse på i de store kampe for FC København, og spilletiden var tiltrængt:
– Jeg har presset lidt på i forhold til spilletid og gjort alt, hvad jeg kunne til træning, så jeg er glad for, at jeg fik chancen i denne vigtige kamp. Vi skulle videre til næste runde. Jeg håber, at jeg greb chancen, lyder det fra FCK-angriberen.
Det gjorde han. Jacob Neestrup var efter kampen også fuld af lovord om sin unge angriber, da Tipsbladet snakkede med cheftræneren efter kampen.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
Zanka ville spille gratis for FC København
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Superliga-boss: ‘Den rolle kan vi bruge Dolberg i’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre enig med Donavan Bagou
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
OPTAKT
Tjekkiet – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT