Heidenheim (Tipsbladet): Amin Chiakha spillede en stor rolle, da FC København torsdag ekspederede Heidenheim ud af Conference League.
Den algeriske landsholdsspiller fik sin første startplads i 2025 for FCK, og han kvitterede med det første og meget vigtige mål, da københavnerne vandt med 3-1 i en samlet sejr på 4-3 over tyskerne.
Fredag skal det så afgøres, om FC København trækker Chelsea eller Guimaraes i næste runde i Europa, og Amin Chiakha er slet ikke i tvivl om, hvem han helst vil møde.
– Jeg håber på Chelsea. Jeg er kæmpe stor Chelsea-fan og har været det, lige siden jeg var helt lille, så jeg håber, at vi kan slå dem ud. Det ville være en utrolig stor oplevelse at få lov til at slå dem ud, siger Amin Chiakha og tilføjer om sit yndlingshold i England.
– Jeg ser alle deres kampe og har gjort det i syv år.
Har du trøjer med dem liggende derhjemme?
– Ja, selvfølgelig har jeg det, så når det går skidt, som det gør for tiden, så ærgrer det mig også lidt, men jeg håber, at det er til vores fordel.

Aftalt med Diks
Om målet til 1-0, som kom i stand på et hårdt og præcist indlæg fra Kevin Diks, siger Amin Chiakha:
– Jeg er, hvor jeg skal være. Mig og Kevin får snakket om under opvarmningen, at han bare skal lægge den ind, så skal jeg nok være der.
– Jeg vidste faktisk ikke, at den var inde til at starte med, fordi vi ikke havde fans med, så der var helt stille, men så så jeg lidt rundt og kunne se, at de andre kom, og så kunne jeg juble.
Amin Chiakha har altså vist, at han er værd at satse på i de store kampe for FC København, og spilletiden var tiltrængt:
– Jeg har presset lidt på i forhold til spilletid og gjort alt, hvad jeg kunne til træning, så jeg er glad for, at jeg fik chancen i denne vigtige kamp. Vi skulle videre til næste runde. Jeg håber, at jeg greb chancen, lyder det fra FCK-angriberen.
Det gjorde han. Jacob Neestrup var efter kampen også fuld af lovord om sin unge angriber, da Tipsbladet snakkede med cheftræneren efter kampen.
LIVE
TransferLIVE: FCM afviser bud på kæmpestjerne
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
INTERVIEW
Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
NYHEDER
Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Paolo Maldini lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
NYHEDER
Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
TOPNYHED
Tager Superliga-klub stor beslutning?
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
EKSKLUSIVT
Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
INTERVIEW