Heidenheim (Tipsbladet): Amin Chiakha spillede en stor rolle, da FC København torsdag ekspederede Heidenheim ud af Conference League.
Den algeriske landsholdsspiller fik sin første startplads i 2025 for FCK, og han kvitterede med det første og meget vigtige mål, da københavnerne vandt med 3-1 i en samlet sejr på 4-3 over tyskerne.
Fredag skal det så afgøres, om FC København trækker Chelsea eller Guimaraes i næste runde i Europa, og Amin Chiakha er slet ikke i tvivl om, hvem han helst vil møde.
– Jeg håber på Chelsea. Jeg er kæmpe stor Chelsea-fan og har været det, lige siden jeg var helt lille, så jeg håber, at vi kan slå dem ud. Det ville være en utrolig stor oplevelse at få lov til at slå dem ud, siger Amin Chiakha og tilføjer om sit yndlingshold i England.
– Jeg ser alle deres kampe og har gjort det i syv år.
Har du trøjer med dem liggende derhjemme?
– Ja, selvfølgelig har jeg det, så når det går skidt, som det gør for tiden, så ærgrer det mig også lidt, men jeg håber, at det er til vores fordel.

Aftalt med Diks
Om målet til 1-0, som kom i stand på et hårdt og præcist indlæg fra Kevin Diks, siger Amin Chiakha:
– Jeg er, hvor jeg skal være. Mig og Kevin får snakket om under opvarmningen, at han bare skal lægge den ind, så skal jeg nok være der.
– Jeg vidste faktisk ikke, at den var inde til at starte med, fordi vi ikke havde fans med, så der var helt stille, men så så jeg lidt rundt og kunne se, at de andre kom, og så kunne jeg juble.
Amin Chiakha har altså vist, at han er værd at satse på i de store kampe for FC København, og spilletiden var tiltrængt:
– Jeg har presset lidt på i forhold til spilletid og gjort alt, hvad jeg kunne til træning, så jeg er glad for, at jeg fik chancen i denne vigtige kamp. Vi skulle videre til næste runde. Jeg håber, at jeg greb chancen, lyder det fra FCK-angriberen.
Det gjorde han. Jacob Neestrup var efter kampen også fuld af lovord om sin unge angriber, da Tipsbladet snakkede med cheftræneren efter kampen.
LIVE
TransferLIVE: Køber dansker for 78 mio.
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIVE
VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Crazy transfer: City køber Anderson
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
MEDIE
Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
OPTAKT
Spanien – Østrig
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
Her kan man se La Liga fremover
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
LIGE NU