Chiakha er kæmpe fan af Chelsea: ‘Vil slå dem ud’

Amin Chiakha har i mange år været kæmpe fan af Chelsea, som FC København har 50 procent chance for at trække fredag.



Heidenheim (Tipsbladet): Amin Chiakha spillede en stor rolle, da FC København torsdag ekspederede Heidenheim ud af Conference League.

Den algeriske landsholdsspiller fik sin første startplads i 2025 for FCK, og han kvitterede med det første og meget vigtige mål, da københavnerne vandt med 3-1 i en samlet sejr på 4-3 over tyskerne.

Fredag skal det så afgøres, om FC København trækker Chelsea eller Guimaraes i næste runde i Europa, og Amin Chiakha er slet ikke i tvivl om, hvem han helst vil møde.

– Jeg håber på Chelsea. Jeg er kæmpe stor Chelsea-fan og har været det, lige siden jeg var helt lille, så jeg håber, at vi kan slå dem ud. Det ville være en utrolig stor oplevelse at få lov til at slå dem ud, siger Amin Chiakha og tilføjer om sit yndlingshold i England.

– Jeg ser alle deres kampe og har gjort det i syv år. 

Har du trøjer med dem liggende derhjemme?

– Ja, selvfølgelig har jeg det, så når det går skidt, som det gør for tiden, så ærgrer det mig også lidt, men jeg håber, at det er til vores fordel.   

Aftalt med Diks
Om målet til 1-0, som kom i stand på et hårdt og præcist indlæg fra Kevin Diks, siger Amin Chiakha:

– Jeg er, hvor jeg skal være. Mig og Kevin får snakket om under opvarmningen, at han bare skal lægge den ind, så skal jeg nok være der. 

– Jeg vidste faktisk ikke, at den var inde til at starte med, fordi vi ikke havde fans med, så der var helt stille, men så så jeg lidt rundt og kunne se, at de andre kom, og så kunne jeg juble. 

Amin Chiakha har altså vist, at han er værd at satse på i de store kampe for FC København, og spilletiden var tiltrængt:

– Jeg har presset lidt på i forhold til spilletid og gjort alt, hvad jeg kunne til træning, så jeg er glad for, at jeg fik chancen i denne vigtige kamp. Vi skulle videre til næste runde. Jeg håber, at jeg greb chancen, lyder det fra FCK-angriberen.

Det gjorde han. Jacob Neestrup var efter kampen også fuld af lovord om sin unge angriber, da Tipsbladet snakkede med cheftræneren efter kampen.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Emre Mor færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Manchester United – Liverpool

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Det ser sort ud for B.93

Tottenham jagter choktransfer

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Raser over Brian Riemer-interview

Melder Lindstrøm helt færdig

Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Martin Jørgensen lander nyt job

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027