Jacob Neestrup: ‘Jeg er fuldstændig ligeglad’

Jacob Neestrup er stolt over, at hans mandskab igen har vist i Europa, at det kan skabe store resultater.



Heidenheim (Tipsbladet) FC København leverede torsdag et kæmpe resultat, da Bundesliga-mandskabet fra FC Heidenheim blev ekspederet ud af Conference League med en dansk sejr på 3-1 i Tyskland. Det gav en samlet sejr på 4-3.

Nu venter 1/8-finalerne for Superliga-holdet, og her kan løverne enten trække Vitoria de Guimaraes fra Portugal eller Chelsea fra Premier League, men Jacob Neestrup har ingen præferencer.

– Jeg er fuldstændig ligeglad. Det interesserer mig ikke, om I synes, vi er favoritter eller ikke. Jeg spiller fodboldkampe for at vinde. Uanset om det er Guimaraes eller Chelsea, siger Jacob Neestrup efter sejren i Tyskland, hvor stoltheden over igen at levere et flot resultat i Europa strålede ud af FC Københavns cheftræner.

– Hvis du sammenligner, så er det flot, at et FCK-hold peaker sidste år og når i 1/8-finalerne i Champions League, men jeg synes også, at det er meget, meget, meget flot, at et hold, der er under totalt under opbygning over de sidste syv-otte måneder, uanset om folk vil høre det eller ej, står i en 1/8-finale i Conference League, lyder det fra Neestrup, som tilføjer:

– Jeg synes, at det er rart at kunne sige, at uanset om vi er i et peak, eller vi er på vej op nedefra, kan man stadig regne med FC København i en europæisk turnering. Det, synes jeg, er værd at notere for alle. 

Tog en chance
Nogle vil mene, at Jacob Neestrup tog en chance før kampen mod Heidenheim, da han skiftede ud på hele otte positioner i forhold til sejren over Randers mandag, men det var helt kalkuleret, og årsagen til, at han ikke tøvede, var denne:

– Fordi det er et hold fodboldhold, og det er mange dygtige spillere, siger han om sit eget hold, inden han fortsætter:

– Det har været planlagt de sidste 14 dage, at vi skulle lave mange udskiftninger til denne kamp, uanset om vi så havde vundet den første kamp, forklarer Neestrup, som så en række spillere, der ikke har fået ret meget spilletid, give alle stof til eftertanke. 

– Birger Meling melder sig ind igen i dag, Garananga viser, at han er en klasse stopper, Kevin Diks tager stort ansvar igen, Clem – sålænge han har kræfter  – spiller en fremragende kamp. Achouri har vi lige fået tilbage efter i dag. Elyounoussi så mindre rusten ud i dag, end han gjorde forleden, så vi vinder lige en håndfuld spillere, så vi nok skal komme igennem det med kvalitet, som resultaterne skal have, når vi igen skal spille hver tredje eller fjerde dag, remser Neestrup op.

Inden han lige også husker den første målscorer i kampen mod Heidenheim – Amin Chiakha.

– Sorry, Amin. Det var en fremragende præstation af vores unge striker, der er god i spillet og arbejder hårdt. Det var stærkt. 

Søndag gælder en ny, utrolig vigtig kamp for FC København, når der er topkamp i Superligaen mod FC Midtjylland i Parken. Inden da – fredag – er der lodtrækning i Conference League.



Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Hold da op – den er helt gal

Fælder dom over Norwich-danskere

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

Dansker fremhæves af stort tysk medie

‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’

FC København misser denne midtbane-stjerne

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio. 

‘Den værste transfer nogensinde’

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Dansker tilbyder sig selv til Liverpool

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

Dorgu blev helten for Manchester United

FCK-hovedpine: “Det er frustrerende”

Eriksen med kontant udmelding

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Det har taget røven på Steve Cooper

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Presset Frank: Her er vores store problem

Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale

Forlænger med to Superliga-talenter

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Det er til dumpekarakter

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Hvad sker der med Nartey? Ekspert kommer med bud

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode

Salah blev helten for Egypten

Farvel til Sten Grytebust – fremtiden er uvis

Så meget betaler de for Oscar Fraulo

City-ejer sælger klub

Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal

Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje

Her er planen for januars transfervindue

Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub

Marokko mishandler Mali

Supercomputer: Værste nogensinde!

Klart ønske fra Ruben Amorim

AFCON inviterer til gratis fodbold

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge