Jacob Neestrup: ‘Jeg er fuldstændig ligeglad’

Jacob Neestrup er stolt over, at hans mandskab igen har vist i Europa, at det kan skabe store resultater.



Heidenheim (Tipsbladet) FC København leverede torsdag et kæmpe resultat, da Bundesliga-mandskabet fra FC Heidenheim blev ekspederet ud af Conference League med en dansk sejr på 3-1 i Tyskland. Det gav en samlet sejr på 4-3.

Nu venter 1/8-finalerne for Superliga-holdet, og her kan løverne enten trække Vitoria de Guimaraes fra Portugal eller Chelsea fra Premier League, men Jacob Neestrup har ingen præferencer.

– Jeg er fuldstændig ligeglad. Det interesserer mig ikke, om I synes, vi er favoritter eller ikke. Jeg spiller fodboldkampe for at vinde. Uanset om det er Guimaraes eller Chelsea, siger Jacob Neestrup efter sejren i Tyskland, hvor stoltheden over igen at levere et flot resultat i Europa strålede ud af FC Københavns cheftræner.

– Hvis du sammenligner, så er det flot, at et FCK-hold peaker sidste år og når i 1/8-finalerne i Champions League, men jeg synes også, at det er meget, meget, meget flot, at et hold, der er under totalt under opbygning over de sidste syv-otte måneder, uanset om folk vil høre det eller ej, står i en 1/8-finale i Conference League, lyder det fra Neestrup, som tilføjer:

– Jeg synes, at det er rart at kunne sige, at uanset om vi er i et peak, eller vi er på vej op nedefra, kan man stadig regne med FC København i en europæisk turnering. Det, synes jeg, er værd at notere for alle. 

Tog en chance
Nogle vil mene, at Jacob Neestrup tog en chance før kampen mod Heidenheim, da han skiftede ud på hele otte positioner i forhold til sejren over Randers mandag, men det var helt kalkuleret, og årsagen til, at han ikke tøvede, var denne:

– Fordi det er et hold fodboldhold, og det er mange dygtige spillere, siger han om sit eget hold, inden han fortsætter:

– Det har været planlagt de sidste 14 dage, at vi skulle lave mange udskiftninger til denne kamp, uanset om vi så havde vundet den første kamp, forklarer Neestrup, som så en række spillere, der ikke har fået ret meget spilletid, give alle stof til eftertanke. 

– Birger Meling melder sig ind igen i dag, Garananga viser, at han er en klasse stopper, Kevin Diks tager stort ansvar igen, Clem – sålænge han har kræfter  – spiller en fremragende kamp. Achouri har vi lige fået tilbage efter i dag. Elyounoussi så mindre rusten ud i dag, end han gjorde forleden, så vi vinder lige en håndfuld spillere, så vi nok skal komme igennem det med kvalitet, som resultaterne skal have, når vi igen skal spille hver tredje eller fjerde dag, remser Neestrup op.

Inden han lige også husker den første målscorer i kampen mod Heidenheim – Amin Chiakha.

– Sorry, Amin. Det var en fremragende præstation af vores unge striker, der er god i spillet og arbejder hårdt. Det var stærkt. 

Søndag gælder en ny, utrolig vigtig kamp for FC København, når der er topkamp i Superligaen mod FC Midtjylland i Parken. Inden da – fredag – er der lodtrækning i Conference League.





LIVE

VM-LIVE: Argentina kan skifte ALLE 11

De er enige med Mathias Jensen

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Chokskifte på vej?

VM-spiller får fem karantænedage



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

Forbereder bud på 970 mio.

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

Afsløring: Jonathan Fischer skal sælges



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC Barcelona køber VM-angriber

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Schweiz – Canada

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Ny FCK-boss præsenteret – her er hans reaktion

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

FC Midtjylland forlænger med stort talent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Skotland – Brasilien

Marokko – Haiti