Jacob Neestrup: ‘Jeg er fuldstændig ligeglad’

Jacob Neestrup er stolt over, at hans mandskab igen har vist i Europa, at det kan skabe store resultater.



Heidenheim (Tipsbladet) FC København leverede torsdag et kæmpe resultat, da Bundesliga-mandskabet fra FC Heidenheim blev ekspederet ud af Conference League med en dansk sejr på 3-1 i Tyskland. Det gav en samlet sejr på 4-3.

Nu venter 1/8-finalerne for Superliga-holdet, og her kan løverne enten trække Vitoria de Guimaraes fra Portugal eller Chelsea fra Premier League, men Jacob Neestrup har ingen præferencer.

– Jeg er fuldstændig ligeglad. Det interesserer mig ikke, om I synes, vi er favoritter eller ikke. Jeg spiller fodboldkampe for at vinde. Uanset om det er Guimaraes eller Chelsea, siger Jacob Neestrup efter sejren i Tyskland, hvor stoltheden over igen at levere et flot resultat i Europa strålede ud af FC Københavns cheftræner.

– Hvis du sammenligner, så er det flot, at et FCK-hold peaker sidste år og når i 1/8-finalerne i Champions League, men jeg synes også, at det er meget, meget, meget flot, at et hold, der er under totalt under opbygning over de sidste syv-otte måneder, uanset om folk vil høre det eller ej, står i en 1/8-finale i Conference League, lyder det fra Neestrup, som tilføjer:

– Jeg synes, at det er rart at kunne sige, at uanset om vi er i et peak, eller vi er på vej op nedefra, kan man stadig regne med FC København i en europæisk turnering. Det, synes jeg, er værd at notere for alle. 

Tog en chance
Nogle vil mene, at Jacob Neestrup tog en chance før kampen mod Heidenheim, da han skiftede ud på hele otte positioner i forhold til sejren over Randers mandag, men det var helt kalkuleret, og årsagen til, at han ikke tøvede, var denne:

– Fordi det er et hold fodboldhold, og det er mange dygtige spillere, siger han om sit eget hold, inden han fortsætter:

– Det har været planlagt de sidste 14 dage, at vi skulle lave mange udskiftninger til denne kamp, uanset om vi så havde vundet den første kamp, forklarer Neestrup, som så en række spillere, der ikke har fået ret meget spilletid, give alle stof til eftertanke. 

– Birger Meling melder sig ind igen i dag, Garananga viser, at han er en klasse stopper, Kevin Diks tager stort ansvar igen, Clem – sålænge han har kræfter  – spiller en fremragende kamp. Achouri har vi lige fået tilbage efter i dag. Elyounoussi så mindre rusten ud i dag, end han gjorde forleden, så vi vinder lige en håndfuld spillere, så vi nok skal komme igennem det med kvalitet, som resultaterne skal have, når vi igen skal spille hver tredje eller fjerde dag, remser Neestrup op.

Inden han lige også husker den første målscorer i kampen mod Heidenheim – Amin Chiakha.

– Sorry, Amin. Det var en fremragende præstation af vores unge striker, der er god i spillet og arbejder hårdt. Det var stærkt. 

Søndag gælder en ny, utrolig vigtig kamp for FC København, når der er topkamp i Superligaen mod FC Midtjylland i Parken. Inden da – fredag – er der lodtrækning i Conference League.





LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Nicolaisen scorede mod PSG

Højlund stjæler overskrifter

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United

FC Midtjylland – Sønderjyske

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

FCK bød på landsholdsmålmand

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

‘Hvem fanden ringer man til?’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Det er han ekstremt god til

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Brøndby med opløftende nyt om profil

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Færdig – nåede kun otte kampe

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Ny melding om fremtiden