Heidenheim (Tipsbladet) FC København leverede torsdag et kæmpe resultat, da Bundesliga-mandskabet fra FC Heidenheim blev ekspederet ud af Conference League med en dansk sejr på 3-1 i Tyskland. Det gav en samlet sejr på 4-3.
Nu venter 1/8-finalerne for Superliga-holdet, og her kan løverne enten trække Vitoria de Guimaraes fra Portugal eller Chelsea fra Premier League, men Jacob Neestrup har ingen præferencer.
– Jeg er fuldstændig ligeglad. Det interesserer mig ikke, om I synes, vi er favoritter eller ikke. Jeg spiller fodboldkampe for at vinde. Uanset om det er Guimaraes eller Chelsea, siger Jacob Neestrup efter sejren i Tyskland, hvor stoltheden over igen at levere et flot resultat i Europa strålede ud af FC Københavns cheftræner.
– Hvis du sammenligner, så er det flot, at et FCK-hold peaker sidste år og når i 1/8-finalerne i Champions League, men jeg synes også, at det er meget, meget, meget flot, at et hold, der er under totalt under opbygning over de sidste syv-otte måneder, uanset om folk vil høre det eller ej, står i en 1/8-finale i Conference League, lyder det fra Neestrup, som tilføjer:
– Jeg synes, at det er rart at kunne sige, at uanset om vi er i et peak, eller vi er på vej op nedefra, kan man stadig regne med FC København i en europæisk turnering. Det, synes jeg, er værd at notere for alle.

Tog en chance
Nogle vil mene, at Jacob Neestrup tog en chance før kampen mod Heidenheim, da han skiftede ud på hele otte positioner i forhold til sejren over Randers mandag, men det var helt kalkuleret, og årsagen til, at han ikke tøvede, var denne:
– Fordi det er et hold fodboldhold, og det er mange dygtige spillere, siger han om sit eget hold, inden han fortsætter:
– Det har været planlagt de sidste 14 dage, at vi skulle lave mange udskiftninger til denne kamp, uanset om vi så havde vundet den første kamp, forklarer Neestrup, som så en række spillere, der ikke har fået ret meget spilletid, give alle stof til eftertanke.
– Birger Meling melder sig ind igen i dag, Garananga viser, at han er en klasse stopper, Kevin Diks tager stort ansvar igen, Clem – sålænge han har kræfter – spiller en fremragende kamp. Achouri har vi lige fået tilbage efter i dag. Elyounoussi så mindre rusten ud i dag, end han gjorde forleden, så vi vinder lige en håndfuld spillere, så vi nok skal komme igennem det med kvalitet, som resultaterne skal have, når vi igen skal spille hver tredje eller fjerde dag, remser Neestrup op.
Inden han lige også husker den første målscorer i kampen mod Heidenheim – Amin Chiakha.
– Sorry, Amin. Det var en fremragende præstation af vores unge striker, der er god i spillet og arbejder hårdt. Det var stærkt.
Søndag gælder en ny, utrolig vigtig kamp for FC København, når der er topkamp i Superligaen mod FC Midtjylland i Parken. Inden da – fredag – er der lodtrækning i Conference League.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Delaney afslører dialog
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
– Vi har alle fejlet
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT