Heidenheim (Tipsbladet) FC København leverede torsdag et kæmpe resultat, da Bundesliga-mandskabet fra FC Heidenheim blev ekspederet ud af Conference League med en dansk sejr på 3-1 i Tyskland. Det gav en samlet sejr på 4-3.
Nu venter 1/8-finalerne for Superliga-holdet, og her kan løverne enten trække Vitoria de Guimaraes fra Portugal eller Chelsea fra Premier League, men Jacob Neestrup har ingen præferencer.
– Jeg er fuldstændig ligeglad. Det interesserer mig ikke, om I synes, vi er favoritter eller ikke. Jeg spiller fodboldkampe for at vinde. Uanset om det er Guimaraes eller Chelsea, siger Jacob Neestrup efter sejren i Tyskland, hvor stoltheden over igen at levere et flot resultat i Europa strålede ud af FC Københavns cheftræner.
– Hvis du sammenligner, så er det flot, at et FCK-hold peaker sidste år og når i 1/8-finalerne i Champions League, men jeg synes også, at det er meget, meget, meget flot, at et hold, der er under totalt under opbygning over de sidste syv-otte måneder, uanset om folk vil høre det eller ej, står i en 1/8-finale i Conference League, lyder det fra Neestrup, som tilføjer:
– Jeg synes, at det er rart at kunne sige, at uanset om vi er i et peak, eller vi er på vej op nedefra, kan man stadig regne med FC København i en europæisk turnering. Det, synes jeg, er værd at notere for alle.

Tog en chance
Nogle vil mene, at Jacob Neestrup tog en chance før kampen mod Heidenheim, da han skiftede ud på hele otte positioner i forhold til sejren over Randers mandag, men det var helt kalkuleret, og årsagen til, at han ikke tøvede, var denne:
– Fordi det er et hold fodboldhold, og det er mange dygtige spillere, siger han om sit eget hold, inden han fortsætter:
– Det har været planlagt de sidste 14 dage, at vi skulle lave mange udskiftninger til denne kamp, uanset om vi så havde vundet den første kamp, forklarer Neestrup, som så en række spillere, der ikke har fået ret meget spilletid, give alle stof til eftertanke.
– Birger Meling melder sig ind igen i dag, Garananga viser, at han er en klasse stopper, Kevin Diks tager stort ansvar igen, Clem – sålænge han har kræfter – spiller en fremragende kamp. Achouri har vi lige fået tilbage efter i dag. Elyounoussi så mindre rusten ud i dag, end han gjorde forleden, så vi vinder lige en håndfuld spillere, så vi nok skal komme igennem det med kvalitet, som resultaterne skal have, når vi igen skal spille hver tredje eller fjerde dag, remser Neestrup op.
Inden han lige også husker den første målscorer i kampen mod Heidenheim – Amin Chiakha.
– Sorry, Amin. Det var en fremragende præstation af vores unge striker, der er god i spillet og arbejder hårdt. Det var stærkt.
Søndag gælder en ny, utrolig vigtig kamp for FC København, når der er topkamp i Superligaen mod FC Midtjylland i Parken. Inden da – fredag – er der lodtrækning i Conference League.
TOPNYHED
Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus
TRANSFER
Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham
Her kan du se Danmark mod Belarus
EKSKLUSIVT
Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!
Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’
TOPNYHED
Aflyser pressemøde i Parken
TOPNYHED
Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
Ancelotti peger på Superligaens største stjerne
Medie med Kamil Grabara-afsløring
Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’
MEDIE
Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?
Superliga-profil får trænerlicens
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland
HELT VILDT
Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer
Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!
NYHEDER
Vil have Victor Froholdt ud på bænken
NYHEDER
Advarer mod at undervurdere Belarus
TOPNYHED
Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha
HELT VILDT
Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
EKSKLUSIVT
To Premier League-klubber vil have Froholdt
NYHEDER
‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’
HELT VILDT
Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber
NYHEDER
FCK-profil er tilbage på træningsbanen
Chok i OB – siger op efter seks dage
TRANSFER
Landsholdsspiller på vej til Danmark?
EKSKLUSIVT
Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse
NYHEDER
Klar besked til Isaksen: ‘Så flår jeg ham ud!’
NYHEDER
Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt
NYHEDER
Klar besked: Glem det, Thomas Frank!
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
INTERVIEW
FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder
Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst
TOPNYHED
Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark
Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussere kan rejse sig i Parken
NYHEDER
Færøernes VM-drøm slukket
NYHEDER
Ståle Solbakken sender advarsel
HELT VILDT
Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark
HELT VILDT
Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’
Clement Bischoff på tavlen
NYHEDER
AGF straffet med stor bøde
NYHEDER
Kæmpe drama: Onkel kastede æg på Rubiales
Superligaklub får bøde for homofobisk tilråb
NYHEDER
Landsholdsprofil misser træning
HELT VILDT