Chokeret Bo Henriksen: Det er vanvittigt

Bo Henriksen forsøgte torsdag at kramme en fjerdedommer i udekampen mod FC Basel, og situationen resulterede i et direkte rødt kort, som efterlod den tidligere FC Midtjylland-træner i chok.



Bo Henriksen blev torsdag præsenteret for et rødt kort, da FC Zürich var på besøg hos FC Basel, og det var en beslutning, som den tidligere FC Midtjylland efterfølgende havde meget svært ved at forstå. 

Bo Henriksen fik rødt kort for at brokke sig til dommeren, og efter 0-0-kampen slog den danske træner fast, at han var dybt chokeret over udvisningen. 

– Jeg har været træner i 17 år, og jeg er altid kommet godt overens med dommerne. En af vores spillere lå på jorden med en hovedskade. Det var derfor, at jeg ville sige til dommeren, at han var nødt til at stoppe kampen. Men han lod spillet køre, så jeg gik over til ham [fjerdedommeren, red.] og talte lidt med ham, og jeg ville give ham et kram. Og pludselig mente han så, at han skulle give mig et rødt kort. Det er vanvittigt. Det har jeg aldrig set i 17 år, lød det således, ifølge Blue News, fra Bo Henriksen. 

FC Zürich fik hentet et enkelt point i udekampen, selvom Bo Henriksens tropper spillede med 10 mand i næsten 80 minutter, og derfor havde den danske træner mest fokus på at rose sine spillere for præstationen. 

– Det vigtigste for mig i dag er at rose mine spillere. For de leverede et glimrende stykke arbejde. 

Bo Henriksens to første kampe i den schweiziske liga er nu endt 0-0, og det efterlader fortsat FC Zürich på sidstepladsen. Sidste sæsons mestre er således stadig uden sejr efter 12 spillerunder. 







LIVE

Superliga-LIVE: FCM-stjerner ude med skade

Stort medie: Klopp skal måske kigge mod Ramaj

Dansker hyldes for pragtpræstation mod Bayern

Lund: ‘Siger noget om niveauet i Superligaen’

Afslører: Disse Superliga-spillere kigger jeg på

– Alle taler om Valdemar Byskov

Bruun: ‘Ser dem slet ikke vinde mesterskabet’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdens ældste klubber: Fra Sheffield til Wrexham

Frederik Birk scorer nyt job

Afsløring: Ajax henter dansk scout

Hylder Superliga-træner: ‘De kunne ikke score mål’

Ekspert afviser vild Brøndby-konspirationsteori



LIVE

Transfer-LIVE: Henter talent i Liverpool

Schmeichel: ‘De vinder Premier League’

Hoverede foran Sydsiden? BIF-profil målløs

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’

Transferfest i Farum: Det er voldsomt!

Viaplay hæver priserne igen

FCK-stjerne på vej væk?

Afslører: Sagde nej til trænerjob denne sommer



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Legendesøn: Målmand scorer to mål i samme kamp

Ekspert: ‘Dét bekymrer mig, FCK!’

Transfervurdering: Det er jo vanvid

Maher Carrizo trækker overskrifter i udlandet

Ny Superliga-transfer: Det er åbentlyst ikke godt

Revser Superliga-dommerne – kræver handling

Finsk profil præsenteres snart i Superliga-klub

‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’

FCK indgår ny aftale med stortalent

Dansk millionbud afvist: ‘Han er dybt utilfreds’

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?