Chokeret O’Neill vil kun være kortvarig vikar

Martin O'Neill er meget overrasket over at være tilbage i Celtic, men afviser et længere engagement.



20 år efter at han forlod klubben, er Martin O’Neill tilbage i trænersædet i den skotske storklub Celtic.

Den 73-årige veteran blev mandag med kort varsel indkaldt som vikar, da Brendan Rodgers pludselig sagde sit job op. Og O’Neill er indstillet på, at hans tid i klubben snart kan være forbi igen.

– Det var en chokerende nyhed, og det chokerede også mig. Men det drejer sig bare om at træde til og gøre sit arbejde på kort sigt, indtil der bliver fundet en permanent løsning, siger Martin O’Neill til TalkSport.

Mellem 2000 og 2005 stod han med stor succes i spidsen for Glasgow-klubben, som han førte til tre skotske mesterskaber og en række pokaltitler.

I 2003 nåede Celtic Uefa Cup-finalen, som blev tabt til Porto efter forlænget spilletid. Men selv om O’Neill kun har gode minder fra sin første tid i klubben, har han altså ingen ambitioner om at stå i spidsen for et nyt projekt.

– Det er svært at afvise nogen, der gav mig et job, da klubben havde mange andre muligheder for 25 år siden. Da jeg havde samlet mig selv op fra gulvet, tænkte jeg, at jeg måske skulle sige ja.

– Selvfølgelig havde jeg en supertid i Celtic. Det var et privilegium. Men jeg kan ikke understrege nok, at det er en kortsigtet løsning. Jeg holder bare sædet varmt, fastslår Martin O’Neill.

Efter sin første periode i Celtic var han træner for Aston Villa, Sunderland og det irske landshold. Hans seneste træneropgave var i Nottingham Forest i 2019, hvor han blev fyret efter fem måneder.

Celtic er otte point efter førende Hearts i den bedste skotske række.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’