Han er suveræn topscorer i den polske række med fem mål ned til nummer to på listen, og også i de kampe, han har spillet for det danske landshold, har 30-årige Christian Gytkjær vist målnæsen de sidste par år.
Den danske angriber står med alle kort på hånden denne sommer, hvor hans aftale med Lech Poznan løber ud, og interesse er der mere end rigeligt af.
– Det er ikke, fordi der har manglet henvendelser. Han gør i hvert fald ikke arbejdet sværere for mig, konstaterer Gytkjær-agent Michael Johansen fra NSKY over for tipsbladet.dk.
Lech Poznan er tæt på at kunne præsentere tidligere Randers-angriber Mikael Ishak, og han er formentlig tiltænkt at tage over efter Christian Gytkjær.
Selv om den danske angriber ikke officielt har meldft ud, at fremtiden er et andet sted end i Polen, ligger det i kortene.
Læs også:Gytkjærs afløser: Lech Poznan henter tidligere Superliga-bomber
Danskeren er særdeles eftertragtet i et marked, hvor nogle klubber ikke har mange penge, og hvor der er usikkerhed over, hvor mange penge der pumpes ud i markedet på grund af coronakrisen.
Derfor er Lynge Jakobsens gamle citat om, at det bedste, nordjyder ved, er vin ad libitum og transferfrie spillere ikke kun gældende for nordjyderne denne sommer – det gælder flere steder i Europa, hvor man går defensivt ind til transfervinduet.
Når man som Gytkjær præsterer på et højt niveau og er kontraktfri, er man selvsagt højt på ønskelisten en del steder.
Samtidig har danskeren fine kort på hånden, fordi han kan indgå i forhandling med dem, han vil, og han kan vælge og vrage.
Dertil kan der vente en stor bonus i form af en høj løn og en god sign-on-fee, fordi Lech Poznan ikke skal betales 10-20 millioner eller endnu mere for den danske skarpretter.
– Man skal smede, mens jernet er varmt. Der har været mange henvendelser, heriblandt mange eksotiske tilbud. Det er svært at gennemgå det hele. Nu har han to kampe tilbage, og mon ikke der sker noget derefter. Jeg regner med, at der sker noget inden for et par uger, siger Michael Johansen.
Den danske angriber er blevet 30 år, og det spiller ind i klubvalget. Det skal både være noget spændende og noget, der rykker økonomisk.
Læs også:Christian Gytkjær sættes i forbindelse med tysk traditionsklub
– Jeg kan ikke sige, om det bliver en stor klub eller en stor liga, men det kan blive en kombination. Nu er han blevet 30 år, så det skal også kombineres med økonomi, siger Michael Johansen.
I juni lavede Christian Gytkjær hattrick for Lech Poznan, og han sagde efterfølgende til tipsbladet.dk:
– Jeg har nået en alder, hvor det kunne være fedt at få en – måske – sidste , stor oplevelse i udlandet, men der er også andre hensyn at tage. Jeg har en kæreste, og det er jeg også nødt til at tænke på. Det er ikke som, da jeg var ung og naiv og uden problemer kunne bo på en sten. Det er vigtigt, at jeg tager den rigtige beslutning for mig selv og min familie.
Danskeren har spillet i Lech Poznan siden sommerne 2017.
Gytkjær fik sit gennembrud i FC Nordsjælland, inden han kom til Norge, hvor han lavede mål for både Haugesund og Rosenborg. Han skiftede i januar 2017 til 1860 München, men havde ingen succes, og bare et halvt år senere gik han i gang med sit fodboldeventyr i Polen, hvor han altså ser ud til at slutte sin tid med en topscorertitel.
Læs også:Avis: Gytkjærs klub kigger på tidligere Randers-angriber
Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: Gyser – her ender FC København
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Kærlige beskeder vælter ind
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Arsenal skuffer mod bundprop
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Medie peger på FC København
NYHEDER
OB straffer angriber
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Sepp Piontek er død
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
UEFA med ny stor FC København-straf
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
STORT INTERVIEW
