Han er suveræn topscorer i den polske række med fem mål ned til nummer to på listen, og også i de kampe, han har spillet for det danske landshold, har 30-årige Christian Gytkjær vist målnæsen de sidste par år.
Den danske angriber står med alle kort på hånden denne sommer, hvor hans aftale med Lech Poznan løber ud, og interesse er der mere end rigeligt af.
– Det er ikke, fordi der har manglet henvendelser. Han gør i hvert fald ikke arbejdet sværere for mig, konstaterer Gytkjær-agent Michael Johansen fra NSKY over for tipsbladet.dk.
Lech Poznan er tæt på at kunne præsentere tidligere Randers-angriber Mikael Ishak, og han er formentlig tiltænkt at tage over efter Christian Gytkjær.
Selv om den danske angriber ikke officielt har meldft ud, at fremtiden er et andet sted end i Polen, ligger det i kortene.
Læs også:Gytkjærs afløser: Lech Poznan henter tidligere Superliga-bomber
Danskeren er særdeles eftertragtet i et marked, hvor nogle klubber ikke har mange penge, og hvor der er usikkerhed over, hvor mange penge der pumpes ud i markedet på grund af coronakrisen.
Derfor er Lynge Jakobsens gamle citat om, at det bedste, nordjyder ved, er vin ad libitum og transferfrie spillere ikke kun gældende for nordjyderne denne sommer – det gælder flere steder i Europa, hvor man går defensivt ind til transfervinduet.
Når man som Gytkjær præsterer på et højt niveau og er kontraktfri, er man selvsagt højt på ønskelisten en del steder.
Samtidig har danskeren fine kort på hånden, fordi han kan indgå i forhandling med dem, han vil, og han kan vælge og vrage.
Dertil kan der vente en stor bonus i form af en høj løn og en god sign-on-fee, fordi Lech Poznan ikke skal betales 10-20 millioner eller endnu mere for den danske skarpretter.
– Man skal smede, mens jernet er varmt. Der har været mange henvendelser, heriblandt mange eksotiske tilbud. Det er svært at gennemgå det hele. Nu har han to kampe tilbage, og mon ikke der sker noget derefter. Jeg regner med, at der sker noget inden for et par uger, siger Michael Johansen.
Den danske angriber er blevet 30 år, og det spiller ind i klubvalget. Det skal både være noget spændende og noget, der rykker økonomisk.
Læs også:Christian Gytkjær sættes i forbindelse med tysk traditionsklub
– Jeg kan ikke sige, om det bliver en stor klub eller en stor liga, men det kan blive en kombination. Nu er han blevet 30 år, så det skal også kombineres med økonomi, siger Michael Johansen.
I juni lavede Christian Gytkjær hattrick for Lech Poznan, og han sagde efterfølgende til tipsbladet.dk:
– Jeg har nået en alder, hvor det kunne være fedt at få en – måske – sidste , stor oplevelse i udlandet, men der er også andre hensyn at tage. Jeg har en kæreste, og det er jeg også nødt til at tænke på. Det er ikke som, da jeg var ung og naiv og uden problemer kunne bo på en sten. Det er vigtigt, at jeg tager den rigtige beslutning for mig selv og min familie.
Danskeren har spillet i Lech Poznan siden sommerne 2017.
Gytkjær fik sit gennembrud i FC Nordsjælland, inden han kom til Norge, hvor han lavede mål for både Haugesund og Rosenborg. Han skiftede i januar 2017 til 1860 München, men havde ingen succes, og bare et halvt år senere gik han i gang med sit fodboldeventyr i Polen, hvor han altså ser ud til at slutte sin tid med en topscorertitel.
Læs også:Avis: Gytkjærs klub kigger på tidligere Randers-angriber
Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet
LIVE
TransferLIVE: BIF-emne skifter til Drakes klub
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
NYHEDER
Hvis VM glipper, skal de begge fyres!
Medier raser efter FC Midtjylland-kamp
TRANSFER
Jacob Rasmussen i chokskifte
TOPNYHED
Spillerne måber: Her er Brøndbys nye faciliteter
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
TIPSBLADETS DOM
– Så I det? Han var rasende – gik helt amok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne
TOPNYHED
Stjerne flirter med Brøndby
TOPNYHED
På vej til Superligaen – her er hans millionløn
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Chok – forlænger med Brøndby
AVIS
Kan købes til spotpris
NYHEDER
Helt vildt: Gidsel kan skrive historie
TOPNYHED
Froholdt med klar transfermelding
NYHEDER
Ingen Neestrup – han er ny Frankfurt-træner
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Farzams fanzone: Det kræver et større bud, Brøndby
HELT VILDT
Dansk klub i kæmpe transferscoop
TOPNYHED
Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner
INTERVIEW
Danske stjerner på stribe hepper på OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo
Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer
Her er FCM’s mulige modstandere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TOPNYHED
Aurelio Buta: Derfor skifter jeg til FC København
EKSKLUSIVT
Skifter til Brøndby: ‘Han kan nå toppen!’
MEDIE
Skifte på plads – Pione Sisto til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland tæt på køb af Noah Eile
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
‘Han ligner en spiller for FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB og Rosenborg tæt på stor handel
NYHEDER
Spottet i lufthavnen – dansker til lægetjek
MEDIE
Opsigtsvækkende kæmpebud på varmt FCM-emne
Lodtrækning: FCM’s skrækmodstandere trak hinanden
TOPNYHED
Superliga-profil reagerer på Brøndby-interesse
INTERVIEW
Ekspert om Superliga-transfer: Brøndby sov i timen
NYHEDER
Brentford melder ud om Mikkel Damsgaard
DAGENS SPILFORSLAG
Viola deprimerer De Blå i Napoli
MEDIE
Husker du ham fra Superligaen? Jagtes af giganter
NYHEDER
Svær besked til stjerne: ‘En hård melding’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Djurgården byder millioner på Langhoff
– Det er et jordskælv i fodboldverdenen
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter Wilhelm Nilsson
NYHEDER
Nedslående Dorgu-melding
TRANSFER
Premier League-bomber på vej til storklub
MEDIE
Brøndby sender nyt stort bud på stjerne
Dansk rekordtransfer på La Liga-kurs
Her er kampene i Champions League
EKSKLUSIVT
Kæreste med hovedrolle i vild dansk transfer
FCM vil spotte ledere på tur med B.S. Christiansen
