Christian Gytkjær-agent: Regner med fremtidsbeslutning om et par uger

Landsholdsspiller Christian Gytkjær er topscorer i Polen, og med en udgående kontrakt er han også et varmt emne på rygtebørsen.



Han er suveræn topscorer i den polske række med fem mål ned til nummer to på listen, og også i de kampe, han har spillet for det danske landshold, har 30-årige Christian Gytkjær vist målnæsen de sidste par år.

Den danske angriber står med alle kort på hånden denne sommer, hvor hans aftale med Lech Poznan løber ud, og interesse er der mere end rigeligt af.

– Det er ikke, fordi der har manglet henvendelser. Han gør i hvert fald ikke arbejdet sværere for mig, konstaterer Gytkjær-agent Michael Johansen fra NSKY over for tipsbladet.dk.

Lech Poznan er tæt på at kunne præsentere tidligere Randers-angriber Mikael Ishak, og han er formentlig tiltænkt at tage over efter Christian Gytkjær.

Selv om den danske angriber ikke officielt har meldft ud, at fremtiden er et andet sted end i Polen, ligger det i kortene.

Læs også:Gytkjærs afløser: Lech Poznan henter tidligere Superliga-bomber

Danskeren er særdeles eftertragtet i et marked, hvor nogle klubber ikke har mange penge, og hvor der er usikkerhed over, hvor mange penge der pumpes ud i markedet på grund af coronakrisen.

Derfor er Lynge Jakobsens gamle citat om, at det bedste, nordjyder ved, er vin ad libitum og transferfrie spillere ikke kun gældende for nordjyderne denne sommer – det gælder flere steder i Europa, hvor man går defensivt ind til transfervinduet.

Når man som Gytkjær præsterer på et højt niveau og er kontraktfri, er man selvsagt højt på ønskelisten en del steder.

Samtidig har danskeren fine kort på hånden, fordi han kan indgå i forhandling med dem, han vil, og han kan vælge og vrage.

Dertil kan der vente en stor bonus i form af en høj løn og en god sign-on-fee, fordi Lech Poznan ikke skal betales 10-20 millioner eller endnu mere for den danske skarpretter.

– Man skal smede, mens jernet er varmt. Der har været mange henvendelser, heriblandt mange eksotiske tilbud. Det er svært at gennemgå det hele. Nu har han to kampe tilbage, og mon ikke der sker noget derefter. Jeg regner med, at der sker noget inden for et par uger, siger Michael Johansen.

Den danske angriber er blevet 30 år, og det spiller ind i klubvalget. Det skal både være noget spændende og noget, der rykker økonomisk. 

Læs også:Christian Gytkjær sættes i forbindelse med tysk traditionsklub

– Jeg kan ikke sige, om det bliver en stor klub eller en stor liga, men det kan blive en kombination. Nu er han blevet 30 år, så det skal også kombineres med økonomi, siger Michael Johansen.

I juni lavede Christian Gytkjær hattrick for Lech Poznan, og han sagde efterfølgende til tipsbladet.dk:

– Jeg har nået en alder, hvor det kunne være fedt at få en – måske – sidste , stor oplevelse i udlandet, men der er også andre hensyn at tage. Jeg har en kæreste, og det er jeg også nødt til at tænke på. Det er ikke som, da jeg var ung og naiv og uden problemer kunne bo på en sten. Det er vigtigt, at jeg tager den rigtige beslutning for mig selv og min familie.

Danskeren har spillet i Lech Poznan siden sommerne 2017.

Gytkjær fik sit gennembrud i FC Nordsjælland, inden han kom til Norge, hvor han lavede mål for både Haugesund og Rosenborg. Han skiftede i januar 2017 til 1860 München, men havde ingen succes, og bare et halvt år senere gik han i gang med sit fodboldeventyr i Polen, hvor han altså ser ud til at slutte sin tid med en topscorertitel.

Læs også:Avis: Gytkjærs klub kigger på tidligere Randers-angriber
Læs også:Brandvarm Christian Gytkjær foran udløb: Alt og alle har ringet




Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Målfattigt mellem Bees og Whites

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Vildt skifte i Superligaen?

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Napoli jagter Superliga-profil

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Sergio Ramos i chokskifte?

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

OB-boss med spændende transferbesked

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

‘Zorniger hiver sikkert en tysker op af hatten’

– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Thomas Delaney i stor hyldest

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Bayern München har Superliga-stjerne på blokken

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

Pludselig fik dansk stjerne stor nyhed i telefonen

Brøndby afvist

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

Neestrup erkender FCM-misundelse

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Viborg er klar til pokalsemifinale

Zorniger kommer med klar besked

Aflyser møde med pressen

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner