Det sendte millioner af Manchester United-fans i ekstase, da de røde djævle for nyligt hentede tilbage af Cristiano Ronaldo tilbage til Old Trafford.
Men er det en god beslutning af Manchester-klubben at hente den 36-årige portugiser tilbage?
Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen, har analyseret Ronaldos skifte forud for lørdagens hjemmekamp mod Newcastle, hvor superstjernen kan gøre comeback i Manchester United-trøjen.
Og Troels Bager Thøgersen understreger, at Cristiano Ronaldos retur selvsagt er en historie, der på mange giver mening for Manchester United udenfor banen, da portugiseren er højt elsket blandt klubbens fans.
– Men så er der spørgsmålet: Hvad sker der inde på banen? Det vil jeg gerne snakke lidt om, for det synes jeg er lidt mere interessant og lidt mere uvist, indtil videre. Det er ret tydeligt, at han skal spille som nummer ni, inde foran mål som centerforward, med to meget bevægelige og gennembrudsstærke spillere som forwards og wings ved siden af sig. Det giver god mening, lyder det fra Troels Bager Thøgersen.
Ikke meget defensivt løbearbejde
Troels Bager Thøgersen slår fast, at man ikke kan klandre Cristiano Ronaldo for, at den 36-årige portugiser på dette tidspunkt i sin karriere ikke bidrager med det store defensive løbearbejde, idet superstjernen sparer energien, så han kan koncentrere sig om afslutte.
– Og hvordan passer det så til Manchester United lige nu? Jamen, som løsning lige nu og her synes jeg, at det er OK. Jeg synes virkelig, at Manchester United manglede en spiller til at spille inde foran. Jeg ved godt, at Mason Greenwood har spillet der. Edinson Cavani kan også. Men jeg synes trods alt, at det her en opgradering her og nu.
– Så det her giver mening for mig at se, vel at mærke, hvis det så betyder, at til sommeren 2022, så skal Manchester United nok bryde transferrekorden eller i hvert fald komme tæt på det, som Neymar kostede for Paris Saint-Germain, så man får en verdensklasse-spydspids. Det er egentligt meget simpelt. Man kan godt hente Robert Lewandowski. Det er lidt billigere, trods alt. Lewandowski er nærmest endnu mere et fysisk fænomen end Cristiano Ronaldo, og løber stadig virkeligt meget defensivt.
Ifølge Troels Bager Thøgersen er der dog en anden angriber end Lewandowski, der er ‘den helt oplagte’ for Manchester United. Se hele Troels Bager Thøgersens analyse i videoen øverst i denne artikel.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
OPTAKT
