Dramaet var enormt i sommeren 2004, da Danmark og Sverige skulle mødes i den sidste gruppekamp ved EM.
For spillede de to lande 2-2, så ville begge gå videre fra gruppen, uanset hvad Italien fik med sig mod Bulgarien i den anden puljekamp.
Hvad skete der? Danmark og Sverige spillede som bekendt 2-2, og begge var tilfredse efterfølgende. Det var italienerne ikke, som rasede over det og beskyldte Danmark og Sverige for aftalt spil.
2-2-scenariet kan nu udspille sig i to forskellige puljer ved klub-VM, som i øjeblikket kører for fulde blus i USA.
I gruppe H kan Real Madrid og Red Bull Salzburg begge spille sig videre, hvis de spiller 2-2 fredag aften. Så ender de på fem point. Det vil Al-Hilal også gøre, hvis de slår Pachuca, men lige meget hvad vil Al-Hilal ikke gå videre, selv om de skulle vinde 10-0 og dermed have en overlegen målscore sammenlignet med de andre to hold, som de ender på samme antal point med.
Hvordan hænger det så sammen, at Al-Hilal i så fald ryger ud?
Ved klub-VM afgøres grupperne med indbyrdes opgør foran målscore. Ender man i en situation, hvor de tre øverste hold har samme antal point, så afgøres det ved en head-3-head mellem de tre hold, hvor resultaterne mod gruppens fjerdeplads fjernes.
2-2-scenariet vil betyde, at Real Madrid bliver etter med en målscore på 3-3. Salzburg toer med en målscore på 2-2, og Al-Hilal treer med en målscore på 1-1. Her er Al-Hilal dårligst, da de har scoret færrest mål.
Spiller Real Madrid og Salzburg til gengæld 0-0, så har Real Madrid en målscore på 1-1. Salzburg en målscore på 0-0 og Al-Hilal en målscore på 1-1. Så ryger Salzburg ud, og generel målscore vil afgøre, hvem af Real Madrid og Al-Hilal som ender med at vinde gruppen.
Spiller Real Madrid og Salzburg 1-1, vinder Real Madrid gruppen, og så ender Salzburg og Al-Hilal begge på en målscore på 2-2. I så fald vil det være generel målscore, der afgør det, og her vil Al-Hilal være sikre, hvis de vinder med mere end et mål over Pachuca.
Drama i gruppe E
I gruppe E er situationen den samme.
Bliver det et kryds mellem River Plate og Inter, mens Monterrey vinder over Urawa ender alle tre hold på fem point, og så fjernes resultaterne mod sidstepladsen, Urawa.
I så fald vil River Plate og Inter spille sig begge videre, hvis deres kamp ender 2-2.
Spiller de 0-0 går Inter videre, mens Monterrey overhaler River Plate på bedre målscore.
Ved 1-1 i Inter – River Plate går begge hold videre, med mindre Monterrey slår Urawa med cifre som 3-1, 4-2 eller vinder med mindst tre overskydende mål.
Så der er altså en masse på spil i de to grupper, og det er bemærkelsesværdigt, at scenariet fra 2004 kan gentage sig to gange i samme turnering.
LIVE
TransferLIVE: Diant Ramaj lander i Kbh om lidt
NYHEDER
Magisk sæsonpremiere for Mathias Kvistgaarden
Farzam om ny Brøndby-spiller: Jeg får opkald
INTERVIEW
Vild med Brøndby-køb: Han er virkelig klog
MEDIE
Dominik Kotarski-handel stødt på udfordringer
TOPNYHED
Sportschef revser dansker efter klubskifte
EKSKLUSIVT
Agent raser: ‘Det ved du sgu da ikke!’
LIVE
Superliga-LIVE: Mindes FCK-Brøndby-brag
STORT INTERVIEW
Husker du Jonathan Richter? Jagter vild bedrift
NYHEDER
Patrick Dorgu på tavlen for Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Enggård på plads i rekordtransfer
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Sker dansk kæmpetransfer? ‘Ramt smertegrænsen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Højbjerg fanget i transferdrama: ‘Jeg er uenig!’
OPTAKT
Lyngby BK – FC Midtjylland
OPTAKT
Randers FC – FC København
EKSKLUSIVT
Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub
INTERVIEW
FC København-spiller: ‘De er i dårlig form’
NYHEDER
Diant Ramajs FCK-skifte forsinket
TIPSBLADETS DOM
Der kunne godt komme et monsterbud på FCK-stjerne!
TOPNYHED
Farzam om FCK-truppen: Det er umuligt
EKSKLUSIVT
‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?
MEDIE
Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj
NYHEDER
Graulund: ‘Transfer var fiasko fra start til slut’
MEDIE
Jagtet af FCK – kultklub bød 71 millioner kroner
HELT VILDT
Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen
AVIS
FC Midtjylland-spiller tæt på skifte
NYHEDER
Afsløring: Kasper Lorentzen fyret i B.93
INTERVIEW
Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til
EKSKLUSIVT
Afslører markante detaljer om stor dansk transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
HELT VILDT
Danmarks straffesparkskonge: ‘Lærte det i FCK’
OPTAKT