Flashback til Danmark – Sverige ved EM i 2004

Der kan opstå enormt drama ved klub-VM i den sidste runde.



Dramaet var enormt i sommeren 2004, da Danmark og Sverige skulle mødes i den sidste gruppekamp ved EM.

For spillede de to lande 2-2, så ville begge gå videre fra gruppen, uanset hvad Italien fik med sig mod Bulgarien i den anden puljekamp.

Hvad skete der? Danmark og Sverige spillede som bekendt 2-2, og begge var tilfredse efterfølgende. Det var italienerne ikke, som rasede over det og beskyldte Danmark og Sverige for aftalt spil.

2-2-scenariet kan nu udspille sig i to forskellige puljer ved klub-VM, som i øjeblikket kører for fulde blus i USA.

I gruppe H kan Real Madrid og Red Bull Salzburg begge spille sig videre, hvis de spiller 2-2 fredag aften. Så ender de på fem point. Det vil Al-Hilal også gøre, hvis de slår Pachuca, men lige meget hvad vil Al-Hilal ikke gå videre, selv om de skulle vinde 10-0 og dermed have en overlegen målscore sammenlignet med de andre to hold, som de ender på samme antal point med.

Hvordan hænger det så sammen, at Al-Hilal i så fald ryger ud?

Ved klub-VM afgøres grupperne med indbyrdes opgør foran målscore. Ender man i en situation, hvor de tre øverste hold har samme antal point, så afgøres det ved en head-3-head mellem de tre hold, hvor resultaterne mod gruppens fjerdeplads fjernes.

2-2-scenariet vil betyde, at Real Madrid bliver etter med en målscore på 3-3. Salzburg toer med en målscore på 2-2, og Al-Hilal treer med en målscore på 1-1. Her er Al-Hilal dårligst, da de har scoret færrest mål.

Spiller Real Madrid og Salzburg til gengæld 0-0, så har Real Madrid en målscore på 1-1. Salzburg en målscore på 0-0 og Al-Hilal en målscore på 1-1. Så ryger Salzburg ud, og generel målscore vil afgøre, hvem af Real Madrid og Al-Hilal som ender med at vinde gruppen.

Spiller Real Madrid og Salzburg 1-1, vinder Real Madrid gruppen, og så ender Salzburg og Al-Hilal begge på en målscore på 2-2. I så fald vil det være generel målscore, der afgør det, og her vil Al-Hilal være sikre, hvis de vinder med mere end et mål over Pachuca.

Drama i gruppe E

I gruppe E er situationen den samme.

Bliver det et kryds mellem River Plate og Inter, mens Monterrey vinder over Urawa ender alle tre hold på fem point, og så fjernes resultaterne mod sidstepladsen, Urawa.

I så fald vil River Plate og Inter spille sig begge videre, hvis deres kamp ender 2-2.

Spiller de 0-0 går Inter videre, mens Monterrey overhaler River Plate på bedre målscore.

Ved 1-1 i Inter – River Plate går begge hold videre, med mindre Monterrey slår Urawa med cifre som 3-1, 4-2 eller vinder med mindst tre overskydende mål.

Så der er altså en masse på spil i de to grupper, og det er bemærkelsesværdigt, at scenariet fra 2004 kan gentage sig to gange i samme turnering.





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Brøndby-fans med opfordring

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Morten Bruun med dyster spådom



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Nu dukker første historie op

Jubler over ny Brøndby-chef



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

I svime over Morten Hjulmand

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Barcelona vandt 7-2

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Stjerner rammer eksklusiv klub

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Nu forklarer Noah Nartey

Liverpool vender dobbeltopgøret

Kroater får klø i Alsace

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ