17-årige Lasse Abildgaard har snart tilbragt et år i storklubben AFC Ajax, og dermed er han efterhånden ved at vænne sig til et liv i udlandet langt væk fra familie og venner hjemme i Danmark.
Det har ikke altid været lige let for teenageren, men hvis man vil nå langt med fodbolden, kræver det mange ofre, og Lasse Abildgaard er overvejende glad og tilfreds, når han ser tilbage på sin første sæson i Ajax.
– Jeg synes, det går godt – det er især gået godt her i 2024. Det har taget lidt tid for mig at vænne mig til det hele, men jeg synes, det går den rigtige vej, siger Lasse Abildgaard til Tipsbladet.
– Man vil jo nok altid gerne vise lidt mere, men det går klart i den rigtige retning. Nu handler det om, at jeg skal blive ved med at gøre mit bedste hver dag og forbedre mig fra kamp til kamp. Jeg spiller på et virkelig godt hold med enormt mange gode spillere, så jeg skal gøre mit bedste hver eneste kamp og til hver eneste træning.
I næste sæson bliver offensivspilleren en del af U19-holdet i Ajax.
– Jeg håber selvfølgelig at få en masse spilletid på U19 og gøre det samme, som jeg har gjort på U17, hvilket vil sige at få scoret nogle mål og lavet nogle assists. I det hele taget være godt med i spillet og tage det naturlige skridt til en ny årgang, lyder det fra Abildgaard.
Danskeren har i denne sæson scoret otte mål og lavet fire assists for Ajax’ U17-mandskab.
Er Silkeborg-fan
Det var i Søhøjlandet, at AFC Ajax spottede Lasse Abildgaard, og hans tidlige skifte til den hollandske storklub betyder, at det selvsagt er meget begrænset, hvad man har set til midtbanespilleren i dansk fodbold.
Det kan de især ærgre sig over i Silkeborg IF, men til gengæld kan de glæde sig over, at de har en stor fan gående rundt i den hollandske hovedstad.
– Jeg vil sige, at Silkeborg er min klub i Danmark. Jeg kommer fra Voel meget tæt på Silkeborg, og jeg er da helt sikkert SIF-fan. Det er der, jeg har spillet det meste af min ungdomskarriere, og jeg har været på stadion mange gange. Det var også Silkeborg, der gav mig min første kontrakt, siger Lasse Abildgaard.
Jublen var naturligvis stor, da Silkeborg IF vandt pokalfinalen over AGF Kristi himmelfartsdag.
– Det var virkelig fedt at se Silkeborg løfte trofæet, siger Abildgaard og tilføjer, at han ser så mange Silkeborg-kampe, han kan:
– Jeg vil sige, at jeg følger okay med i Premier League og Superligaen. Det er jo to spændende ligaer i denne sæson.
Lasse Abildgaards fætter har også en fortid i Silkeborg IF. Det er 24-årige Jeppe Okkels, der i januar blev solgt fra Elfsborg til FC Utrecht og nu bor cirka 25 minutters kørsel fra Abildgaard i Amsterdam.

Eriksen afslører: Han sendte mig et hav af SMS’er

Danmark kører Island over i Helle Thomsens debut

Bo Henriksen og Mainz i kæmpe sejr

Frank i svime: – Han er en af verdens bedste

Rigtig skidt for Hermansen

Blæst bagover af dansk stjerne

Stjerne skadet igen: FCK mangler flere profiler

Færdig i Brøndby: – Et tab for mange

Megabudget i dansk klub: ‘Vilde, vilde penge’

Schmeichel forstår intet: Skulle aldrig være sket

– Eriksen har skrevet under det forkerte sted

Forudser Superliga-bombe: Han smadrer nok det hele

Nu topper AC Horsens 1. division

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Glem det, Pogacar! – Stjerne vil selv vinde

Glæder sig til særlig kamp: – Vi har snakket

Dansk klub jubler – stjernekomiker bliver medejer

FC Midtjylland – Viborg FF

Revset af træner: Min fars liv er hårdt – ikke dit

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Brøndby-profil med kritik af Frederik Birk

– Jeg vil have, at vi har det bedste af alting

En fynsk kongetransfer!

– Jeg vil vinde Champions League

Legendestatus: – En af de største nogensinde

Cooper sår tvivl om Brøndby-stjerne

Dansker i stort kinesisk eventyr

Skal stjerne genforenes med Ronaldo igen?

Forlanger undskyldning efter transferbombe

Tjekkisk fodboldinstans undersøger Brian Priske

Afviser – sker ikke i Danmark: ‘Glem det!’

Helt sikker: ‘Højlund-millioner er garanteret’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Randers FC – FC Nordsjælland

Tv-ekspert: Han kan blive fyret i weekenden

Ruben Amorim med opsigtsvækkende kommentar

Haaland sænkede Højlund og co. efter rødt kort

Fem på stribe: Liverpool vinder Merseyside-derby

Bendtner scorer nyt job

Laudrup om FCK-profil: ‘Kan være utroligt farligt’

Menno van Dam arkitekten bag Brøndby-transfer

FC København – Silkeborg IF

Engelsk legende til Wrexham?

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Taiwaner knækker Anders Antonsen

Ramt af sygdom – overvejede drastisk beslutning

Her er trupperne til midtjysk derby

Dansk tennis-ydmygelse

Mål i begge ender i Udine

Kontant Zorniger: ‘Det var ikke godt nok’

I chok: ‘Hvordan i alverden ender de der?’

OB bremser kedelig stime med sejr i dramatisk kamp

Hylder tidligere SL-stjerne: Han er Georg Gearløs

Vejle Boldklub – Sønderjyske
