Dansk amatørliga trækker overskrifter i Bosnien

Af alle steder bliver Danmarks fjerdebedste række beskrevet som vanvittig i Bosnien-Herzegovina.



Mediebevågenheden omkring den danske 3. Division kan ikke ligefrem siges at være i højsædet herhjemme. Men det er den til gengæld andre steder i Europa.

Knap 2.000 kilometer syd for København – nærmere bestemt i Bosnien-Herzegovina – trækker Danmarks fjerdebedste fodboldrække overskrifter hos et af landets førende fodboldmedier SportSport.ba.

“En fodboldliga som ikke bliver husket i Europa, og det er en underdrivelse, at den er vanvittig: Sidstepladsen kan blive mestre til sidst” – lyder overskriften på historien.

Syv point adskiller Holbæk B&I på sidstepladsen og VSK Aarhus på førstepladsen, hvilket har skabt overskriften i det bosniske medie. Men hvordan pokker når den slags til Bosnien-Herzegovinas internetspalter? Det har Tipsbladet spurgt manden med pennen om.

Hans navn er Haris Zilić.

– Det var meget spontant. Før jeg skulle på arbejde søgte jeg på resultaterne i nogle lavere rækker, hvilket jeg ofte gør, og her faldt jeg over den danske 3. Division. Jeg så, at tabellen var meget spændende, og så besluttede jeg mig for at lave historien. Der sker altid en masse spændende ting i de lavere rækker, som vi misser, og her så tabellen spændende ud. Jeg kan ikke huske, at jeg har set en liga, hvor tolv hold er indenfor syv point af hinanden, lydet det fra journalisten, der mener, at amatørrækkerne generelt får alt for lidt opmærksomhed.

– En masse talentfulde fodboldspillere optræder ofte i de lavere rækker. Mindre klubber leverer ofte flere talenter end de store klubber, der bruger deres økonomiske muskler til at købe unge spillere. Hvis man kigger lidt på statistikkerne, så vil man se, at stort set alle europæiske hold har spillere, som startede deres karriere i mindre ligaer. I de ligaer spiller du meget mere med dit hjerte og sjæl, og her blomstrer talentet nemmere uden for meget pres.

Artiklen fortsætter efter billedet…
394042415_854184592987939_7130716344672092049_n
Haris Zilić dækker fodbold for det bosniske medie SportSport.ba, der har masser af læsere i Balkan-området (Foto: Privatfoto).

Én ting er at finde den fjerdebedste række i Danmark interessant, hvilket den åbentlyst er, men noget andet er, om der overhovedet er et publikum til den slags i Balkan-området.

– Historien om den danske 3. Division blev læst af rigtig mange, hvilket overraskede mig lidt. Den blev læst mange tusinde gange, lyder det fra Haris Zilić.

Faktisk viser det sig, at journalisten fra SportSport.ba har et blødt punkt for dansk fodbold. Hans onkel bor i Vejle, mens han selv er stor Liverpool-fan, hvor særligt Daniel Agger har gjort indtryk på ham.

– Jeg har været til kampe i Vejle, Horsens, Fredericia og Kolding. Jeg følger med i håndbold, men jeg har også lagt mærke til, at Danmark er blevet gode til basketball. Her har vi mulighed for at følge Superligaen på tv, siger Haris Zilić, der er imponeret over sidste sæsons sølvvindere.

– Jeg har fulgt FC Nordsjællands stærke præstationer i Europa, og for mig er de den ægte vare, og jeg tror, at de kan gøre en hel del. Så er der FC København, der er i Champions League. Tidligere har AaB og Odense også spillet mod bosniske klubber i Europa.

OB klarede sig i 2010 ganske rigtigt videre fra tredje kvalifikationsrunde af Europa League med en samlet sejr på 5-3 over Zrinjski. AaB har af to omgange mødt bosniske modstand i form af Modriča i 2008 og Slavija Sarajevo, hvor det blev til henholdsvis en sejr og et nederlag.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Brøndby ansætter Mathias Zangenberg

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Jonas Lössl stopper karrieren

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Fremhæver Bodø/Glimt

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Her er FCK’s modstander i Conference League



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner

FCK-boss roser varm bomber

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Landstræner affejer Ronaldo-kritik

Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Jagter FC Barcelona-stjerne

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke