Mediebevågenheden omkring den danske 3. Division kan ikke ligefrem siges at være i højsædet herhjemme. Men det er den til gengæld andre steder i Europa.
Knap 2.000 kilometer syd for København – nærmere bestemt i Bosnien-Herzegovina – trækker Danmarks fjerdebedste fodboldrække overskrifter hos et af landets førende fodboldmedier SportSport.ba.
“En fodboldliga som ikke bliver husket i Europa, og det er en underdrivelse, at den er vanvittig: Sidstepladsen kan blive mestre til sidst” – lyder overskriften på historien.
Syv point adskiller Holbæk B&I på sidstepladsen og VSK Aarhus på førstepladsen, hvilket har skabt overskriften i det bosniske medie. Men hvordan pokker når den slags til Bosnien-Herzegovinas internetspalter? Det har Tipsbladet spurgt manden med pennen om.
Hans navn er Haris Zilić.
– Det var meget spontant. Før jeg skulle på arbejde søgte jeg på resultaterne i nogle lavere rækker, hvilket jeg ofte gør, og her faldt jeg over den danske 3. Division. Jeg så, at tabellen var meget spændende, og så besluttede jeg mig for at lave historien. Der sker altid en masse spændende ting i de lavere rækker, som vi misser, og her så tabellen spændende ud. Jeg kan ikke huske, at jeg har set en liga, hvor tolv hold er indenfor syv point af hinanden, lydet det fra journalisten, der mener, at amatørrækkerne generelt får alt for lidt opmærksomhed.
– En masse talentfulde fodboldspillere optræder ofte i de lavere rækker. Mindre klubber leverer ofte flere talenter end de store klubber, der bruger deres økonomiske muskler til at købe unge spillere. Hvis man kigger lidt på statistikkerne, så vil man se, at stort set alle europæiske hold har spillere, som startede deres karriere i mindre ligaer. I de ligaer spiller du meget mere med dit hjerte og sjæl, og her blomstrer talentet nemmere uden for meget pres.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Haris Zilić dækker fodbold for det bosniske medie SportSport.ba, der har masser af læsere i Balkan-området (Foto: Privatfoto).
Én ting er at finde den fjerdebedste række i Danmark interessant, hvilket den åbentlyst er, men noget andet er, om der overhovedet er et publikum til den slags i Balkan-området.
– Historien om den danske 3. Division blev læst af rigtig mange, hvilket overraskede mig lidt. Den blev læst mange tusinde gange, lyder det fra Haris Zilić.
Faktisk viser det sig, at journalisten fra SportSport.ba har et blødt punkt for dansk fodbold. Hans onkel bor i Vejle, mens han selv er stor Liverpool-fan, hvor særligt Daniel Agger har gjort indtryk på ham.
– Jeg har været til kampe i Vejle, Horsens, Fredericia og Kolding. Jeg følger med i håndbold, men jeg har også lagt mærke til, at Danmark er blevet gode til basketball. Her har vi mulighed for at følge Superligaen på tv, siger Haris Zilić, der er imponeret over sidste sæsons sølvvindere.
– Jeg har fulgt FC Nordsjællands stærke præstationer i Europa, og for mig er de den ægte vare, og jeg tror, at de kan gøre en hel del. Så er der FC København, der er i Champions League. Tidligere har AaB og Odense også spillet mod bosniske klubber i Europa.
OB klarede sig i 2010 ganske rigtigt videre fra tredje kvalifikationsrunde af Europa League med en samlet sejr på 5-3 over Zrinjski. AaB har af to omgange mødt bosniske modstand i form af Modriča i 2008 og Slavija Sarajevo, hvor det blev til henholdsvis en sejr og et nederlag.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam spår: FC København henter en stor stjerne
NYHEDER
KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’
AVIS
Jens Stage-transfer meldes kollapset
AVIS
Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby
LIGE NU
Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn
LIVE
TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
AVIS
Dansk angriber sat til salg
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
MEDIE
Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
LIVE: AGF klarede presset!
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
NYHEDER