Mediebevågenheden omkring den danske 3. Division kan ikke ligefrem siges at være i højsædet herhjemme. Men det er den til gengæld andre steder i Europa.
Knap 2.000 kilometer syd for København – nærmere bestemt i Bosnien-Herzegovina – trækker Danmarks fjerdebedste fodboldrække overskrifter hos et af landets førende fodboldmedier SportSport.ba.
“En fodboldliga som ikke bliver husket i Europa, og det er en underdrivelse, at den er vanvittig: Sidstepladsen kan blive mestre til sidst” – lyder overskriften på historien.
Syv point adskiller Holbæk B&I på sidstepladsen og VSK Aarhus på førstepladsen, hvilket har skabt overskriften i det bosniske medie. Men hvordan pokker når den slags til Bosnien-Herzegovinas internetspalter? Det har Tipsbladet spurgt manden med pennen om.
Hans navn er Haris Zilić.
– Det var meget spontant. Før jeg skulle på arbejde søgte jeg på resultaterne i nogle lavere rækker, hvilket jeg ofte gør, og her faldt jeg over den danske 3. Division. Jeg så, at tabellen var meget spændende, og så besluttede jeg mig for at lave historien. Der sker altid en masse spændende ting i de lavere rækker, som vi misser, og her så tabellen spændende ud. Jeg kan ikke huske, at jeg har set en liga, hvor tolv hold er indenfor syv point af hinanden, lydet det fra journalisten, der mener, at amatørrækkerne generelt får alt for lidt opmærksomhed.
– En masse talentfulde fodboldspillere optræder ofte i de lavere rækker. Mindre klubber leverer ofte flere talenter end de store klubber, der bruger deres økonomiske muskler til at købe unge spillere. Hvis man kigger lidt på statistikkerne, så vil man se, at stort set alle europæiske hold har spillere, som startede deres karriere i mindre ligaer. I de ligaer spiller du meget mere med dit hjerte og sjæl, og her blomstrer talentet nemmere uden for meget pres.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Haris Zilić dækker fodbold for det bosniske medie SportSport.ba, der har masser af læsere i Balkan-området (Foto: Privatfoto).
Én ting er at finde den fjerdebedste række i Danmark interessant, hvilket den åbentlyst er, men noget andet er, om der overhovedet er et publikum til den slags i Balkan-området.
– Historien om den danske 3. Division blev læst af rigtig mange, hvilket overraskede mig lidt. Den blev læst mange tusinde gange, lyder det fra Haris Zilić.
Faktisk viser det sig, at journalisten fra SportSport.ba har et blødt punkt for dansk fodbold. Hans onkel bor i Vejle, mens han selv er stor Liverpool-fan, hvor særligt Daniel Agger har gjort indtryk på ham.
– Jeg har været til kampe i Vejle, Horsens, Fredericia og Kolding. Jeg følger med i håndbold, men jeg har også lagt mærke til, at Danmark er blevet gode til basketball. Her har vi mulighed for at følge Superligaen på tv, siger Haris Zilić, der er imponeret over sidste sæsons sølvvindere.
– Jeg har fulgt FC Nordsjællands stærke præstationer i Europa, og for mig er de den ægte vare, og jeg tror, at de kan gøre en hel del. Så er der FC København, der er i Champions League. Tidligere har AaB og Odense også spillet mod bosniske klubber i Europa.
OB klarede sig i 2010 ganske rigtigt videre fra tredje kvalifikationsrunde af Europa League med en samlet sejr på 5-3 over Zrinjski. AaB har af to omgange mødt bosniske modstand i form af Modriča i 2008 og Slavija Sarajevo, hvor det blev til henholdsvis en sejr og et nederlag.
LIVE
TransferLIVE: Har AGF-spiller højt på listen
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
– Vi er pressede
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
NYHEDER
Topscorer færdig
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
HELT VILDT
– De lignede lort!
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
Legende med chokmelding
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
‘Sur over Brøndby-transfer’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg
TRANSFER
FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
MEDIE
Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
MEDIE
Her er prisen på Skov Olsen
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
