Rasmus Højlund er en af de varmeste danske angriber i øjeblikket.
I foråret skød han sig brandvarm i SK Sturm Graz, og på den anden side af sommerferien har han fortsat de positive takter. Seks mål og tre assists har han scoret i sæsonens første syv kampe.
Et af de mål kom i weekendens sejr over Altach i den østrigske Bundesliga. Den tidligere FCK-angriber leverede også en asissts i sejren på 4-0, som sender Sturm Graz op på tredjepladsen i ligaen.
Altach har den tyske legende Miroslav Klose siddende på trænerbænken, og han måtte bryde sine egne regler og principper, da han blev bedt om at sætte ord på Rasmus Højlunds talent.
– En interessant spiller med god timing. Han bevæger sig godt mellem linjerne, han har dybde og kombinere fint med holdkammeraterne. Jeg bryder mig rent faktisk ikke om at sige noget som helst om unge angriber. Men her er jeg helt klar i mælet. Rasmus Højlund kan få en rigtig god karriere, siger den tidligere målræv ifølge Kronen Zeitung.
Rasmus Højlunds bedrifter i Østrig er heller ikke gået ubemærket hen. De seneste uger er særligt Club Brugge blevet nævnt som en kandidat til den 19-årige angriber. Senest blev Newcastle også meldt interesseret.
Rasmus Højlund har fortsat fire år tilbage af sin aftale med Sturm Graz, men fortsætter han med at imponere, så er det formentlig tvivlsomt, om de kan holde ret meget længere på ham.
12 mål og fire assists har Højlund leveret det seneste halve år i SK Sturm Graz. Han kom til klubben fra FC København i januar, der angiveligt fik et stort millionbeløb for ham.
Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.
LIVE
LIVE: Bayern-stjerne misser VM
TOPNYHED
Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Brøndby tog vigtig overtidssejr
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
Voldsom straf: ‘Din fucking cunt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
