Dansk chok over Schmeichel-brøler

Kasper Schmeichels selvmål kom som noget af et chok for Alexander Jensen, der også var på banen.



Kasper Schmeichel spillede en skurkerolle, da Celtic sensationelt tabte finalen i den skotske cup til Aberdeen i weekenden.

Den danske landsholdskeeper scorede selvmål i slutfasen, da han gik forkert på et indlæg. Kampen gik derefter i forlænget spilletid, og i straffesparkskonkurrencen reddede han ingen af Aberdeens fire forsøg.

Tilbage til selvmålet så var det de færreste på stadion, som havde set den komme. Og efterfølgende havde spillerne også svært ved at forstå, hvad der var sket. Det siger danske Alexander Jensen, som spillede alle 120 minutter for Aberdeen ifølge The Herald.

– Jeg lagde faktisk ikke mærke til, hvad der skete i selve øjeblikket. Jeg troede, at bolden ramte en forsvarsspiller. Det er ikke tit, du ser det fra ham (Schmeichel, red.), siger Alexander Jensen, der skiftede til Aberdeen i januar fra Brommapojkarna.

Han sender ligeledes en tak til sin målmand Dimitar Mitov, som stod en fremragende kamp og blandt andet reddede to Celtic-spark i straffesparkskonkurrencen.

– Mitov var utrolig gennem hele kampen, siger han og fortsætter:

– Vi øvede straffespark fredag. Jeg skulle sparke som nummer seks. Jeg vidste, at vi ville have en god chance, når vi har vores målmand. Jeg har set Kasper redde straffespark på landsholdet, så jeg vidste, han er god. Men jeg vidste også, at vores målmand er endnu bedre, siger Jensen, der ligeledes jubler over, at Aberdeen fra næste sæson af er sikret et europæisk gruppespil.

Det var en af årsagerne til, at han skiftede i januar, så man forstår jublen over at nå det mål blot et halvt år inde i det skotske eventyr.





LIVE

VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’

Meldes tæt på storklub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Markant ændring i Silkeborg

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Dansker skifter til tysk traditionsklub

De er enige med Mathias Jensen

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afslører: FCK ringede aldrig

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen