Han er vant til at dømme store kampe i Danmark. AGF, FC København og Brøndby IF er de tre klubber, Mads-Kristoffer Kristoffersen har dømt allerflest gange, herunder tre københavnske derbyer, men søndag så han noget, han ikke havde set før.
Den danske dommer dømte duellen mellem AEK Athen og Olympiakos, for det græske fodboldforbund har besluttet at lade udenlandske opmænd tage sig af de mest betændte opgør i ligaen, fordi de lokale klubber lægger for megen pres på de lokale dommere.
Kampen forløb, som den skulle for Kristoffersen, der også får ros med på vejen af en græsk journalistkollega, men rammerne var alligevel anderledes, end danskeren er vant til.
– Vi havde valgt at gribe kampen an som enver anden europæisk kamp. Vi fløj ind dagen før og havde et døgns tid der. Dér, hvor det var anderledes, var for eksempel en lille ting, da vi gik ind til pausen. Der stod står kampklædt politi og dannede en menneskelig skillemur med de to hold på hver sin side, fortæller Mads-Kristoffer Kristoffersen.
Det ville have været så usædvanligt, hvis det var de to fangrupper, politiet holdte adskilt. Men det var spillerne, der skulle holdes hver for sig.
– AEK-spillerne skulle gå lige ud, og Olympiakos skulle gå til højre. Der kunne jeg godt mærke, at sikkerhedsniveauet var noget højere og mere synligt, end da jeg dømte i Ungarn for tre uger siden, siger han med henvisning til Europa League-kampen mellem Vidi FC – BATE Borisov.
– Hvis vi sammenligner med FCK og Brøndby, så står der heller ikke kampklædt politi i spillertunnellen og siger, at Brøndby skal gå ligeud, og FCK til højre.
Mads-Kristoffer Kristoffersen måtte uddele tre advarsler undervejs, så spillerne fra de to arvefjender holdt sig fint i skindet. Det hele endte da også med en deler, 1-1, efter hjemmeholdet AEK scorede i det 90. minut.
Da var det til at høre de lidt over 27.000 tilskuere på Det Olympiske Stadion i Athen.
– Der var ingen fans fra udeholdet, det var sikkerhedsmæssigt fravalgt, så det var kun hjemmeholdet, der skabte den kulisse, der var, men det var en fed atmosfære. Den ene endetribune var fyldt med romerlys, men det er åbenbart kutyme, man gør det dernede, og det var ikke noget, der generede kampafviklingen, siger den danske dommer.
– I Superligaen er vi de sidste, der går ind, men her var vi de første, så man mærkede tilskuerbrølet, da spillere går ind, på en anden måde. Det var måske højere end i Superligaen, men når kampen kører, mærker man ikke.
– Det var først, da AEK scorede til sidst. Da jublede de så højt, at vi ikke kunne høre, hvad der blev sagt i headsettet i et par minutter.
Næste opgave er som fjerdedommer i torsdagens U21-landskamp mellem Hviderusland og Tjekkiet.
Da tipsbladet.dk i sidste uge omtalte, at Mads-Kristoffer Kristoffersen skulle dømme det græske derby, forklarede George Fradelakis, der er journalist på mediet Sports DNA, at alle opgør mellem PAOK, AEK og Olympiakos dømmes af udenlandske dommere.
– Det er blevet besluttet, at alle derbyer skal dømmes af udenlandske dommere i denne sæson, fordi der kommer stærke reaktioner fra holdene mod nogle græske dommere, sagde han.
Hvilken slags reaktioner? Trusler?
– Nej, ikke trusler, men “pres” på det græske fodboldforbundet.
Noget tyder på, at planen med at bruge udenlandske dommere virkede efter hensigten. Kristoffersen siger i hvert fald, at han ikke oplevede noget af den slags.
– Nej, overhovedet ikke. Vi var ude at spise aftenen før, og der var ikke sådan noget. Det var kun os mig, mine to linjedommere, vores græske fjerdedommer og vores udvikler. Man har måske oplevet for mange år siden, at der kom en klubpræsident forbi helt tilfældigt, men vi oplevede ikke nogen unormale ting, lyder det.
– Det er et ekstraordinært pres, dommerne er under dernede, så de var meget glade for, at andre forbund ville acceptere invitationen, og for, at det gik godt, for så var det jo berettiget.
På sin vis altså en ordinær kamp under ikke-ordinære omstændigheder. Mads-Kristoffer Kristoffersen kendte for eksempel heller ikke lige meget til de spillere, han dømte, som han normalt gør i Superligaen.
Der var dog et par velkendte ansigter: Den tidligere Esbjerg-back Konstantinos Tsimikas og Yaya Touré, der blev skiftet ind, stillede begge op for Olympiakos. Sidstnævnte er fyldt 35 år og så en anelse tung ud i sin sidste tid i Manchester City, men ifølge den danske dommer var der stadig bold tilbage i den gamle ivorianske ben.
– Han kunne stadig godt tage to foden, så det var ikke noget problem, smågriner Mads-Kristoffer Kristoffersen.
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
Mbappé afviser teori
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADET SPECIAL
Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
Vender han retur? Lasse Schöne åben
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’
EKSKLUSIVT
Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
INTERVIEW
Stiktosset – her er Delaneys svar
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’
FC København-krisen fortsætter
TIPSBLADETS DOM
Krisen er blevet til en katastrofe?
Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede
HELT VILDT
