Dansk dommer får ros efter legendes hårde kritik

Superliga-dommer Mikkel Redder har fået kritik af den tyrkiske trænerlegende Fatih Terim, men ifølge både kampens dommerobservatør og en anden tidligere dommer var der faktisk tale om en rigtig god præstation af danskeren, da han passede fløjten i søndagens ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki.



Mikkel Redder havde søndag en af de mere spændende arbejdsdage, da den danske dommer var blevet udpeget til at passe fløjten i den græske topkamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Panathinaikos endte med at tabe med 3-2 og efter slutfløjtet var den græske storklubs cheftræner Fatih Terim ude med en hård kritik af Mikkel Redder, der ifølge den tyrkiske trænerlegende blandt andet ikke havde lagt nok tillægstid til. 

Efterfølgende har den tidligere dommer Aristomenis Koutsiavtis dog erklæret sig lodret uenig med Fatih Terim. 

Ifølge det græske medie Sportime har Koutsiavtis nemlig slået fast, at der reelt var tale om en rigtig god dommerpræstation af Mikkel Redder i opgøret mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Mikkel Redder får blandt andet ros for kun at give et gult kort til PAOK-spilleren Tomasz Kędziora i første halvleg, og ifølge Aristomenis Koutsiavtis tog Mikkel Redder senere en ny rigtig beslutning ved ikke at udvise den polske spiller efter et sammenstød med Panathinaikos-angriberen Andraz Sporar, selvom Fatih Terim mente det modsatte.  

Ifølge mediet Monobala havde dommerobservatøren Thodoros Gaitatzis da heller ingen kritik af Mikkel Redders indsats i søndagens kamp. Tværtimod var Gaitatzis 'fuldstændig tilfreds' med den danske dommers arbejde, lyder det. 





Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

OB henter forsvarstalent i Brøndby

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

AGF – Brøndby IF

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Udeladt – kan slet ikke spille

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

‘De har haft det værste transfervindue’

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Nu taler Messi

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”