Dansk dommer får ros efter legendes hårde kritik

Superliga-dommer Mikkel Redder har fået kritik af den tyrkiske trænerlegende Fatih Terim, men ifølge både kampens dommerobservatør og en anden tidligere dommer var der faktisk tale om en rigtig god præstation af danskeren, da han passede fløjten i søndagens ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki.



Mikkel Redder havde søndag en af de mere spændende arbejdsdage, da den danske dommer var blevet udpeget til at passe fløjten i den græske topkamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Panathinaikos endte med at tabe med 3-2 og efter slutfløjtet var den græske storklubs cheftræner Fatih Terim ude med en hård kritik af Mikkel Redder, der ifølge den tyrkiske trænerlegende blandt andet ikke havde lagt nok tillægstid til. 

Efterfølgende har den tidligere dommer Aristomenis Koutsiavtis dog erklæret sig lodret uenig med Fatih Terim. 

Ifølge det græske medie Sportime har Koutsiavtis nemlig slået fast, at der reelt var tale om en rigtig god dommerpræstation af Mikkel Redder i opgøret mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Mikkel Redder får blandt andet ros for kun at give et gult kort til PAOK-spilleren Tomasz Kędziora i første halvleg, og ifølge Aristomenis Koutsiavtis tog Mikkel Redder senere en ny rigtig beslutning ved ikke at udvise den polske spiller efter et sammenstød med Panathinaikos-angriberen Andraz Sporar, selvom Fatih Terim mente det modsatte.  

Ifølge mediet Monobala havde dommerobservatøren Thodoros Gaitatzis da heller ingen kritik af Mikkel Redders indsats i søndagens kamp. Tværtimod var Gaitatzis 'fuldstændig tilfreds' med den danske dommers arbejde, lyder det. 





FC København sælger Nathan Trott




Dorgu_Ifenna LIVE

LIVE: Ifenna Dorgu i overraskende transfer

Monstersalg: FC København-boss jubler

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Viborg FF – Sønderjyske

Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Yuito Suzuki deler gode nyheder

Køber snart Brøndby-angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer