Dansk dommer får ros efter legendes hårde kritik

Superliga-dommer Mikkel Redder har fået kritik af den tyrkiske trænerlegende Fatih Terim, men ifølge både kampens dommerobservatør og en anden tidligere dommer var der faktisk tale om en rigtig god præstation af danskeren, da han passede fløjten i søndagens ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki.



Mikkel Redder havde søndag en af de mere spændende arbejdsdage, da den danske dommer var blevet udpeget til at passe fløjten i den græske topkamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Panathinaikos endte med at tabe med 3-2 og efter slutfløjtet var den græske storklubs cheftræner Fatih Terim ude med en hård kritik af Mikkel Redder, der ifølge den tyrkiske trænerlegende blandt andet ikke havde lagt nok tillægstid til. 

Efterfølgende har den tidligere dommer Aristomenis Koutsiavtis dog erklæret sig lodret uenig med Fatih Terim. 

Ifølge det græske medie Sportime har Koutsiavtis nemlig slået fast, at der reelt var tale om en rigtig god dommerpræstation af Mikkel Redder i opgøret mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Mikkel Redder får blandt andet ros for kun at give et gult kort til PAOK-spilleren Tomasz Kędziora i første halvleg, og ifølge Aristomenis Koutsiavtis tog Mikkel Redder senere en ny rigtig beslutning ved ikke at udvise den polske spiller efter et sammenstød med Panathinaikos-angriberen Andraz Sporar, selvom Fatih Terim mente det modsatte.  

Ifølge mediet Monobala havde dommerobservatøren Thodoros Gaitatzis da heller ingen kritik af Mikkel Redders indsats i søndagens kamp. Tværtimod var Gaitatzis 'fuldstændig tilfreds' med den danske dommers arbejde, lyder det. 





Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

AGF jagter hollandsk talent

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen