Dansk dommer får ros efter legendes hårde kritik

Superliga-dommer Mikkel Redder har fået kritik af den tyrkiske trænerlegende Fatih Terim, men ifølge både kampens dommerobservatør og en anden tidligere dommer var der faktisk tale om en rigtig god præstation af danskeren, da han passede fløjten i søndagens ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki.



Mikkel Redder havde søndag en af de mere spændende arbejdsdage, da den danske dommer var blevet udpeget til at passe fløjten i den græske topkamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Panathinaikos endte med at tabe med 3-2 og efter slutfløjtet var den græske storklubs cheftræner Fatih Terim ude med en hård kritik af Mikkel Redder, der ifølge den tyrkiske trænerlegende blandt andet ikke havde lagt nok tillægstid til. 

Efterfølgende har den tidligere dommer Aristomenis Koutsiavtis dog erklæret sig lodret uenig med Fatih Terim. 

Ifølge det græske medie Sportime har Koutsiavtis nemlig slået fast, at der reelt var tale om en rigtig god dommerpræstation af Mikkel Redder i opgøret mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Mikkel Redder får blandt andet ros for kun at give et gult kort til PAOK-spilleren Tomasz Kędziora i første halvleg, og ifølge Aristomenis Koutsiavtis tog Mikkel Redder senere en ny rigtig beslutning ved ikke at udvise den polske spiller efter et sammenstød med Panathinaikos-angriberen Andraz Sporar, selvom Fatih Terim mente det modsatte.  

Ifølge mediet Monobala havde dommerobservatøren Thodoros Gaitatzis da heller ingen kritik af Mikkel Redders indsats i søndagens kamp. Tværtimod var Gaitatzis 'fuldstændig tilfreds' med den danske dommers arbejde, lyder det. 







LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Trist: Marios Oikonomou er død

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Næste sæson skal vi i Europa

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

– Neestrup kan blive næste landstræner

Historisk finale! Han er verdens bedste

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring