Dansk dommer får ros efter legendes hårde kritik

Superliga-dommer Mikkel Redder har fået kritik af den tyrkiske trænerlegende Fatih Terim, men ifølge både kampens dommerobservatør og en anden tidligere dommer var der faktisk tale om en rigtig god præstation af danskeren, da han passede fløjten i søndagens ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki.



Mikkel Redder havde søndag en af de mere spændende arbejdsdage, da den danske dommer var blevet udpeget til at passe fløjten i den græske topkamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Panathinaikos endte med at tabe med 3-2 og efter slutfløjtet var den græske storklubs cheftræner Fatih Terim ude med en hård kritik af Mikkel Redder, der ifølge den tyrkiske trænerlegende blandt andet ikke havde lagt nok tillægstid til. 

Efterfølgende har den tidligere dommer Aristomenis Koutsiavtis dog erklæret sig lodret uenig med Fatih Terim. 

Ifølge det græske medie Sportime har Koutsiavtis nemlig slået fast, at der reelt var tale om en rigtig god dommerpræstation af Mikkel Redder i opgøret mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki. 

Mikkel Redder får blandt andet ros for kun at give et gult kort til PAOK-spilleren Tomasz Kędziora i første halvleg, og ifølge Aristomenis Koutsiavtis tog Mikkel Redder senere en ny rigtig beslutning ved ikke at udvise den polske spiller efter et sammenstød med Panathinaikos-angriberen Andraz Sporar, selvom Fatih Terim mente det modsatte.  

Ifølge mediet Monobala havde dommerobservatøren Thodoros Gaitatzis da heller ingen kritik af Mikkel Redders indsats i søndagens kamp. Tværtimod var Gaitatzis 'fuldstændig tilfreds' med den danske dommers arbejde, lyder det. 





LIVE

TransferLIVE: Han bliver ny Liverpool-træner

De er interesseret i Christian Eriksen

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Her kan du se Paris Saint-Germain mod Arsenal

Han vender hjem til FC København

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Polsk succestræner rygtes til Danmark

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

Mæhle kan hentes for spotpris

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

De er færdige i 1. division

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Kan sikre millioner til AGF

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Arne Slot fyret af Liverpool

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Alt vendt på hovedet i Horsens – han var nøglen

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer