Mikkel Redder passede fløjten søndag eftermiddag, da Panathinaikos og PAOK Thessaloniki bragede sammen i den græske Super League.
Og opgøret mellem ligaens nummer to og tre endte med at blive en dramatisk affære, hvor Mikkel Redder i de døende minutter både gav Panathinaikos' Sebastian Palacios et direkte rødt kort og dømte et straffespark til PAOK Thessaloniki.
I sidste ende løb gæsterne fra Thessaloniki med en vigtig 3-2-sejr, og efter slutfløjtet var Panathinaikos-bossen Fatih Terim mildest talt ikke klar med en stor ros til Mikkel Redder.
Superliga-dommeren blev i stedet udsat for en benhård kritik af den tyrkiske trænerlegende, der blandt andet har en fortid i AC Milan, Fiorentina, Galatasaray og som landstræner for Tyrkiet.
– Tillykke til PAOK. Vi havde mange chancer, men vi fik ikke udnyttet dem. Jeg taler normalt ikke om dommeren, men den græske ligae fortjener ikke dommere af dårlig kvalitet. Man burde skamme sig over kun at lægge fire minutter til.
– Hvis det er sådan en dommer, de sender, så burde de slet ikke sende en dommer herned. Han er den dårligste dommer i Danmark. Jeg prøver ikke at komme med undskyldninger. Vi lavede fejl og vi indkasserede mål, men hvis de sender sådan nogle dommere, så kan de lige så godt lade være med at sende nogen, lød det ifølge Fanatik fra Fatih Terim.
Dermed skal Mikkel Redder næppe sætte næsen op efter et julekort fra Fatih Terim, der overtog jobbet i Panathinaikos i slutningen af december.
Mikkel Redder er ikke den første danske dommer, der har fået kritik efter en kamp i Grækenland. Tilbage i 2022 blev Jakob Kehlet udsat for en voldsom kritik af Olympiakos' ejer.
Carlos Zeca, der i sommer skiftede til Panathinaikos fra FC København, kom ikke i aktion i dagens opgør. I de forudgående to ligakampe havde den tidligere FCK-kaptajn ellers spillet fra start.
LIVE
LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
Tilbudt forlængelse – ‘Jeg har andre muligheder’
NYHEDER
Zanka færdig – FCK jagter ny stopper
NYHEDER
Gravesen slagter FCK: ‘En klub i kaos’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Manchester United – Nottingham Forest
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
TRANSFER
FC Nordsjælland køber offensiv profil
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
STORT INTERVIEW
Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
LIVE: Slutfløjt i Parken
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
Raser: Det er latterligt!
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
OPTAKT