Trænerlegende raser: Han er Danmarks dårligste

Superliga-dommer Mikkel Redder var søndag dommer i den græske ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki, hvor hjemmeholdets cheftræner efter slutfløjtet var rasende over danskerens indsats.



Mikkel Redder passede fløjten søndag eftermiddag, da Panathinaikos og PAOK Thessaloniki bragede sammen i den græske Super League. 

Og opgøret mellem ligaens nummer to og tre endte med at blive en dramatisk affære, hvor Mikkel Redder i de døende minutter både gav Panathinaikos' Sebastian Palacios et direkte rødt kort og dømte et straffespark til PAOK Thessaloniki. 

I sidste ende løb gæsterne fra Thessaloniki med en vigtig 3-2-sejr, og efter slutfløjtet var Panathinaikos-bossen Fatih Terim mildest talt ikke klar med en stor ros til Mikkel Redder.

Superliga-dommeren blev i stedet udsat for en benhård kritik af den tyrkiske trænerlegende, der blandt andet har en fortid i AC Milan, Fiorentina, Galatasaray og som landstræner for Tyrkiet. 

– Tillykke til PAOK. Vi havde mange chancer, men vi fik ikke udnyttet dem. Jeg taler normalt ikke om dommeren, men den græske ligae fortjener ikke dommere af dårlig kvalitet. Man burde skamme sig over kun at lægge fire minutter til. 

– Hvis det er sådan en dommer, de sender, så burde de slet ikke sende en dommer herned. Han er den dårligste dommer i Danmark. Jeg prøver ikke at komme med undskyldninger. Vi lavede fejl og vi indkasserede mål, men hvis de sender sådan nogle dommere, så kan de lige så godt lade være med at sende nogen, lød det ifølge Fanatik fra Fatih Terim. 

Dermed skal Mikkel Redder næppe sætte næsen op efter et julekort fra Fatih Terim, der overtog jobbet i Panathinaikos i slutningen af december. 

Mikkel Redder er ikke den første danske dommer, der har fået kritik efter en kamp i Grækenland. Tilbage i 2022 blev Jakob Kehlet udsat for en voldsom kritik af Olympiakos' ejer

Carlos Zeca, der i sommer skiftede til Panathinaikos fra FC København, kom ikke i aktion i dagens opgør. I de forudgående to ligakampe havde den tidligere FCK-kaptajn ellers spillet fra start. 





Optakt til Randers FC - OB LIVE

LIVE: ‘Han er ikke okay’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Den største genistreg i Superligaen?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

FC Midtjylland – AGF

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Nedtur for Højlund og Napoli

Ringet op af Brøndby-træner



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Steve Cooper storroser stjerne

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

12.000 i Parken: DBU accepterer underskud

OB – Randers FC

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Her spiller Lasse Schöne i dag

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Tøfting: Good on paper – shit on grass

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie