Trænerlegende raser: Han er Danmarks dårligste

Superliga-dommer Mikkel Redder var søndag dommer i den græske ligakamp mellem Panathinaikos og PAOK Thessaloniki, hvor hjemmeholdets cheftræner efter slutfløjtet var rasende over danskerens indsats.



Mikkel Redder passede fløjten søndag eftermiddag, da Panathinaikos og PAOK Thessaloniki bragede sammen i den græske Super League. 

Og opgøret mellem ligaens nummer to og tre endte med at blive en dramatisk affære, hvor Mikkel Redder i de døende minutter både gav Panathinaikos' Sebastian Palacios et direkte rødt kort og dømte et straffespark til PAOK Thessaloniki. 

I sidste ende løb gæsterne fra Thessaloniki med en vigtig 3-2-sejr, og efter slutfløjtet var Panathinaikos-bossen Fatih Terim mildest talt ikke klar med en stor ros til Mikkel Redder.

Superliga-dommeren blev i stedet udsat for en benhård kritik af den tyrkiske trænerlegende, der blandt andet har en fortid i AC Milan, Fiorentina, Galatasaray og som landstræner for Tyrkiet. 

– Tillykke til PAOK. Vi havde mange chancer, men vi fik ikke udnyttet dem. Jeg taler normalt ikke om dommeren, men den græske ligae fortjener ikke dommere af dårlig kvalitet. Man burde skamme sig over kun at lægge fire minutter til. 

– Hvis det er sådan en dommer, de sender, så burde de slet ikke sende en dommer herned. Han er den dårligste dommer i Danmark. Jeg prøver ikke at komme med undskyldninger. Vi lavede fejl og vi indkasserede mål, men hvis de sender sådan nogle dommere, så kan de lige så godt lade være med at sende nogen, lød det ifølge Fanatik fra Fatih Terim. 

Dermed skal Mikkel Redder næppe sætte næsen op efter et julekort fra Fatih Terim, der overtog jobbet i Panathinaikos i slutningen af december. 

Mikkel Redder er ikke den første danske dommer, der har fået kritik efter en kamp i Grækenland. Tilbage i 2022 blev Jakob Kehlet udsat for en voldsom kritik af Olympiakos' ejer

Carlos Zeca, der i sommer skiftede til Panathinaikos fra FC København, kom ikke i aktion i dagens opgør. I de forudgående to ligakampe havde den tidligere FCK-kaptajn ellers spillet fra start. 





FCK-talenter ydmyger Brøndby




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Klar tale: Han bør fyres nu

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Av, FCK! Her er de værst af alle

Divisionsforeningen med markant udmelding

Står pludselig i Braithwaite-dilemma



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

LIVE: Det er slut

Nu flytter anfører til Danmark

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Kæmpe nyhed i udlandet

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Alexander Lind blæst bagover

– Presset er på Danmark!

Dansker drillet af Mourinho

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Albert Rudé er færdig i Kolding

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

Kun to har gjort det dårligere

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’