Mikkel Redder passede fløjten søndag eftermiddag, da Panathinaikos og PAOK Thessaloniki bragede sammen i den græske Super League.
Og opgøret mellem ligaens nummer to og tre endte med at blive en dramatisk affære, hvor Mikkel Redder i de døende minutter både gav Panathinaikos' Sebastian Palacios et direkte rødt kort og dømte et straffespark til PAOK Thessaloniki.
I sidste ende løb gæsterne fra Thessaloniki med en vigtig 3-2-sejr, og efter slutfløjtet var Panathinaikos-bossen Fatih Terim mildest talt ikke klar med en stor ros til Mikkel Redder.
Superliga-dommeren blev i stedet udsat for en benhård kritik af den tyrkiske trænerlegende, der blandt andet har en fortid i AC Milan, Fiorentina, Galatasaray og som landstræner for Tyrkiet.
– Tillykke til PAOK. Vi havde mange chancer, men vi fik ikke udnyttet dem. Jeg taler normalt ikke om dommeren, men den græske ligae fortjener ikke dommere af dårlig kvalitet. Man burde skamme sig over kun at lægge fire minutter til.
– Hvis det er sådan en dommer, de sender, så burde de slet ikke sende en dommer herned. Han er den dårligste dommer i Danmark. Jeg prøver ikke at komme med undskyldninger. Vi lavede fejl og vi indkasserede mål, men hvis de sender sådan nogle dommere, så kan de lige så godt lade være med at sende nogen, lød det ifølge Fanatik fra Fatih Terim.
Dermed skal Mikkel Redder næppe sætte næsen op efter et julekort fra Fatih Terim, der overtog jobbet i Panathinaikos i slutningen af december.
Mikkel Redder er ikke den første danske dommer, der har fået kritik efter en kamp i Grækenland. Tilbage i 2022 blev Jakob Kehlet udsat for en voldsom kritik af Olympiakos' ejer.
Carlos Zeca, der i sommer skiftede til Panathinaikos fra FC København, kom ikke i aktion i dagens opgør. I de forudgående to ligakampe havde den tidligere FCK-kaptajn ellers spillet fra start.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
INTERVIEW