Jakob Kehlet havnede søndag aften i centrum, da han vogtede fløjten i stormødet mellem Panathinaikos og Olympiakos.
I syvende tillægsminut dømte Jakob Kehlet et frispark til Panathinaikos på kanten af straffesparksfeltet. En kendelse han efter et VAR-gennemtjek ændrede til et straffespark.
Sparket blev sat i kassen til slutresultatet 1-1. Kendelsen fikefterfølgende sat sindet i kog hos Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis.
– Ud over alt det der er sket siden det første minut i dagens [søndagens, red.] kamp, så er det her en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den parasitiske, organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, siger han ifølge Sport24.
42-årige Jakob Kehlet vogtede fløjten i opgøret, da risikoen for trusler mod landets egne dommere er meget stor. Efter søndagens kamp så overvejer klubben helt at trække sig fra det græske ligasystem.
– Græsk fodbold drives af en fascistisk parastat, som styres af et regime fyldt med ulovlighed og organiseret kriminalitet. Det er alt sammen logisk, da regeringen i tre år drev et regime af ulovligheder og aflytninger med tilslutning til organiseret kriminalitet hos Grigoris Dimitriadis [politisk konsulent, red.] og hans beskidte bande, siger klubbens direktør Ioannis Vrentzos ifølge P.gr.
– Vores tolerance stopper i dag. Mit forslag er her og nu, at Olympiakos trækker sig fra den græske liga og samtidig appellerer til de græske domstole, hvor de vil fremhæve omfanget af korruption i græsk fodbold.
Det ventes, at bestyrelsen i Olympiakos på et møde vil diskutere frem og tilbage omkring at trække sig fra ligasystemet. Det ene point rykker ikke meget i ligaen, hvor Olympiakos aktuelt er ti point efter Panathinaikos på førstepladsen.
Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Jakob Kehlet, men han har ikke returneret henvendelserne.
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
NYHEDER
