Tordner mod dansk dommer: Du er købt og betalt

Jakob Kehlets dommerpræstation i opgøret mellem Panathinaikos og Olympiakos har efterladt sidstnævnte i vildrede.



Jakob Kehlet havnede søndag aften i centrum, da han vogtede fløjten i stormødet mellem Panathinaikos og Olympiakos.

I syvende tillægsminut dømte Jakob Kehlet et frispark til Panathinaikos på kanten af straffesparksfeltet. En kendelse han efter et VAR-gennemtjek ændrede til et straffespark.

Sparket blev sat i kassen til slutresultatet 1-1. Kendelsen fikefterfølgende sat sindet i kog hos Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis.

– Ud over alt det der er sket siden det første minut i dagens [søndagens, red.] kamp, så er det her en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den parasitiske, organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, siger han ifølge Sport24.

42-årige Jakob Kehlet vogtede fløjten i opgøret, da risikoen for trusler mod landets egne dommere er meget stor. Efter søndagens kamp så overvejer klubben helt at trække sig fra det græske ligasystem.

– Græsk fodbold drives af en fascistisk parastat, som styres af et regime fyldt med ulovlighed og organiseret kriminalitet. Det er alt sammen logisk, da regeringen i tre år drev et regime af ulovligheder og aflytninger med tilslutning til organiseret kriminalitet hos Grigoris Dimitriadis [politisk konsulent, red.] og hans beskidte bande, siger klubbens direktør Ioannis Vrentzos ifølge P.gr.

– Vores tolerance stopper i dag. Mit forslag er her og nu, at Olympiakos trækker sig fra den græske liga og samtidig appellerer til de græske domstole, hvor de vil fremhæve omfanget af korruption i græsk fodbold.

Det ventes, at bestyrelsen i Olympiakos på et møde vil diskutere frem og tilbage omkring at trække sig fra ligasystemet. Det ene point rykker ikke meget i ligaen, hvor Olympiakos aktuelt er ti point efter Panathinaikos på førstepladsen.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Jakob Kehlet, men han har ikke returneret henvendelserne.







LIVE

LIVE: Her er Serie A-danskers løn

Højlund stjæler overskrifter

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Jakob Poulsen med dyster melding

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Møde afsløret – han vil til Manchester United



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

FC Midtjylland – Sønderjyske

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Falsk transferhistorie i omløb

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Mål i Madrid

Ny melding om fremtiden

Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner

Trænerlegende stopper

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde