Tordner mod dansk dommer: Du er købt og betalt

Jakob Kehlets dommerpræstation i opgøret mellem Panathinaikos og Olympiakos har efterladt sidstnævnte i vildrede.



Jakob Kehlet havnede søndag aften i centrum, da han vogtede fløjten i stormødet mellem Panathinaikos og Olympiakos.

I syvende tillægsminut dømte Jakob Kehlet et frispark til Panathinaikos på kanten af straffesparksfeltet. En kendelse han efter et VAR-gennemtjek ændrede til et straffespark.

Sparket blev sat i kassen til slutresultatet 1-1. Kendelsen fikefterfølgende sat sindet i kog hos Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis.

– Ud over alt det der er sket siden det første minut i dagens [søndagens, red.] kamp, så er det her en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den parasitiske, organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, siger han ifølge Sport24.

42-årige Jakob Kehlet vogtede fløjten i opgøret, da risikoen for trusler mod landets egne dommere er meget stor. Efter søndagens kamp så overvejer klubben helt at trække sig fra det græske ligasystem.

– Græsk fodbold drives af en fascistisk parastat, som styres af et regime fyldt med ulovlighed og organiseret kriminalitet. Det er alt sammen logisk, da regeringen i tre år drev et regime af ulovligheder og aflytninger med tilslutning til organiseret kriminalitet hos Grigoris Dimitriadis [politisk konsulent, red.] og hans beskidte bande, siger klubbens direktør Ioannis Vrentzos ifølge P.gr.

– Vores tolerance stopper i dag. Mit forslag er her og nu, at Olympiakos trækker sig fra den græske liga og samtidig appellerer til de græske domstole, hvor de vil fremhæve omfanget af korruption i græsk fodbold.

Det ventes, at bestyrelsen i Olympiakos på et møde vil diskutere frem og tilbage omkring at trække sig fra ligasystemet. Det ene point rykker ikke meget i ligaen, hvor Olympiakos aktuelt er ti point efter Panathinaikos på førstepladsen.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Jakob Kehlet, men han har ikke returneret henvendelserne.





FCK og Brøndby afbrudt – tre scenarier i spil


‘Det var det rette at sige farvel til Højlund’

Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol

U19-derby mellem FC København og Brøndby afbrudt

Officielt: Danskerklub skal have ny cheftræner

Voldsomme rygter i udlandet

FCK har vanvittig Hákon Haraldsson-klausul

Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub

Randers FC – FC Midtjylland

AGF – Sønderjyske

Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!

Højlund-afløser i problemer: ‘Ingen kan lide det’

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Fyret i FCK efter 24 år: ‘Det var ikke sjovt’

Vanvittigt: Hjulmands tropper ydmyger modstander

– Fuldstændig svigtet

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Dansk dommer får ros stor ros

Neestrup helt uenig: ‘Kan man ikke tillade sig!’

To direktører færdige i Superliga-klub

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Sunderland spolerer Arsenals sejrsstime

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Vanvittig Wolfsburg-katastrofe

Stor Brøndby-stjerne skadet

Skidt nyt til Brian Riemer?

Vejle Boldklub – FC København

Eriksen i bedring – tidligere FCK’er helt suveræn

Helt vildt transferrygte om Lionel Messi

Vanvittigt drama: ‘Hans ansigt blev til sten’

FC Fredericia – Viborg FF

Steve Cooper svarer bekymret Ralf Rangnick

Kæmpe krise i Kvistgaardens klub

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Vild afslutning: Drama for Frank i United-brag

I svime over sensationel dansker

Noah Nartey pavestolt af storebror

Links-lejren svarer hårdt igen: ‘Er jo til grin’

– Jeg tror, det bliver et nej

Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!

‘De skal nok lære mit navn – Nikolas Nartey’

OB’er revser dommer: Helt væk og arrogant

Gunners skyder Sorte Katte med løst krudt

Spurgt om dommerpræstationen: ‘Du er sød’