Tordner mod dansk dommer: Du er købt og betalt

Jakob Kehlets dommerpræstation i opgøret mellem Panathinaikos og Olympiakos har efterladt sidstnævnte i vildrede.



Jakob Kehlet havnede søndag aften i centrum, da han vogtede fløjten i stormødet mellem Panathinaikos og Olympiakos.

I syvende tillægsminut dømte Jakob Kehlet et frispark til Panathinaikos på kanten af straffesparksfeltet. En kendelse han efter et VAR-gennemtjek ændrede til et straffespark.

Sparket blev sat i kassen til slutresultatet 1-1. Kendelsen fikefterfølgende sat sindet i kog hos Olympiakos’ ejer Vangelis Marinakis.

– Ud over alt det der er sket siden det første minut i dagens [søndagens, red.] kamp, så er det her en massakre uden fortilfælde. Det er en af de største massakrer i historien. Og fra første minut. Med en købt dommer, af et købt forbund, hvor den parasitiske, organiserede kriminalitet opererer. Jeg har sagt det før, men det er virkelig trist, og det er derfor, at vi går fra dårligt til værre i græsk fodbold, siger han ifølge Sport24.

42-årige Jakob Kehlet vogtede fløjten i opgøret, da risikoen for trusler mod landets egne dommere er meget stor. Efter søndagens kamp så overvejer klubben helt at trække sig fra det græske ligasystem.

– Græsk fodbold drives af en fascistisk parastat, som styres af et regime fyldt med ulovlighed og organiseret kriminalitet. Det er alt sammen logisk, da regeringen i tre år drev et regime af ulovligheder og aflytninger med tilslutning til organiseret kriminalitet hos Grigoris Dimitriadis [politisk konsulent, red.] og hans beskidte bande, siger klubbens direktør Ioannis Vrentzos ifølge P.gr.

– Vores tolerance stopper i dag. Mit forslag er her og nu, at Olympiakos trækker sig fra den græske liga og samtidig appellerer til de græske domstole, hvor de vil fremhæve omfanget af korruption i græsk fodbold.

Det ventes, at bestyrelsen i Olympiakos på et møde vil diskutere frem og tilbage omkring at trække sig fra ligasystemet. Det ene point rykker ikke meget i ligaen, hvor Olympiakos aktuelt er ti point efter Panathinaikos på førstepladsen.

Tipsbladet har forsøgt at få en kommentar fra Jakob Kehlet, men han har ikke returneret henvendelserne.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Arsenal er i Champions League-finalen

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Millionregn over ‘PC’

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Tv-station med vildt VM-tiltag: Vil give 350.000

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Bo Svensson med hård kritik

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..