Den danske duo Daniel Iversen og Jannik Vestergaard fik lørdag sjældne startpladser for Leicester, der på udebane nedkæmpede Gillingham med 1-0 i FA Cuppen.
Kelechi Iheanacho blev matchvinder i starten af anden halvleg.
Det var første gang siden august, at 30-årige Vestergaard fik spilletid for Leicester. Af samme årsag blev den centrale forsvarsspiller i november fravalgt til Kasper Hjulmands VM-trup i november.
25-årige Iversen fik efter to kampe i Liga Cuppen i efteråret sin tredje optræden for Leicesters førstehold efter en stribe succesfulde udlejninger til mindre klubber i England i de seneste sæsoner.
Han har endnu sin debut til gode i Premier League, hvor walisiske Danny Ward er blevet førstevalg efter afskeden med Kasper Schmeichel i sommer.
Lørdag fik Ward dog en pause, og i hans fravær var Iversen ganske solidt spillende i sejren over Gillingham, der ligger sidst i den fjerdebedste række, League Two.
Det gør holdet til det aktuelt 92. bedste i det engelske ligasystem, hvorfor Leicester trods en dårlig stime i Premier League naturligvis var kæmpe favorit.
På klassisk FA Cup-manér fightede Gillingham dog hårdt for sagen og holdt Leicester fra fadet i de første 56 minutter, inden den nigerianske angriber Kelechi Iheanacho bankede en løs bold i nettet.
Gillingham fastholdt spændingen i opgøret frem til slutfløjtet, men Iversen, Vestergaard og Leicester blev aldrig for alvor truet og sikrede sig adgang til fjerde runde.
Her er også Tottenham en del af feltet. Lørdag slog holdet hjemme Portsmouth med 1-0 efter et kanonmål af Harry Kane efter 50 minutter. Danske Pierre-Emile Højbjerg så hele kampen fra bænken.
Videre fra Premier League er også Brighton og Fulham efter sejre lørdag, mens Nottingham Forest, Philip Billings Bournemouth og Joachim Andersens Crystal Palace er ude.
Med Andersen i startopstillingen tabte Palace 1-2 til ligarivalerne Southampton på hjemmebane. Billing og Bournemouth tabte 2-4 til Championships højtflyvende førerhold, Burnley.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Slagter Fifa – ‘en katastrofe’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
OPTAKT
Kroatien – Ghana
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Panama – England
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT