– Dansk kæmpetalent bør forfremmes omgående

Det danske målfænomen Chido Obi bør forfremmes i Arsenal, lyder det fra The Gunners-ekspert.



Danmarks mest omtalte teenager hedder i øjeblikket Chido Obi.

Den 16-årige Arsenal-angriber har i denne sæson skrevet historie i den engelske storklub med sine foreløbig 21 scoringer på U18-holdet i London. Det er det højeste antal scoringer, en U18-spiller har noteret sig for på en enkelt sæson i Arsenal, og det er som bekendt værd at bemærke, at sæsonen slet ikke er slut endnu.

Det er også værd at notere, at den unge danske især på det seneste er gået målamok med 17 scoringer i de seneste seks kampe.

Chido Obi er aktuelt en del af U18-holdet i Arsenal, men han har også optrådt for U16-mandskabet, og angriberen gik verden rundt tidligere på sæsonen, da han scorede vanvittige 10 mål i et opgør mod Liverpool.

Det ser unægtelig ud som om, at Chido Obi er klar til at blive matchet på et endnu højere niveau, og det kan da også kun få for langsomt, mener journalisten Jeorge Bird, der udelukkende beskæftiger sig med Arsenals talenthold.

Han vil have danskeren forfremmet til Arsenals U21-hold.

– Med sin højde, styrke, fart, teknik og færdigheder foran mål, besidder Obi kvaliteterne, som man skal have for at gøre en forskel på U21-niveau, skriver Jeorge Bird og fortsætter:

– Det er værd at huske, at det tog Chido Obi lidt tid at tilpasse sig U18, før han for alvor foldede sig ud. Derfor skal man også være tålmodighed med ham på U21-niveau, men han vil helt sikkert være klar til at vise, at han kan begå sig.

Chido Obi vil på U21
Arsenals U21-mandskab møder Liverpool på søndag, og derefter venter et slutspil, hvor mesterskabet skal afgøres. Chido Obi vil altså for alvor blive kastet for løverne, hvis han forfremmes allerede inden sommerferien.

At spille for The Gunners' U21 er netop Chido Obis ambition på den korte bane. Det fastslog den danske himmelstormer i et interview med Tipsbladet i sidste måned.

– Mit mål er at komme på U21-holdet og være der en enkelt sæson eller to og så derfra komme på førsteholdet i stedet for at blive udlejet, sagde Chido Obi.

Chido Obi fylder 17 år til november. 





LIVE

TransferLIVE: Tidl. SL-profil skifter klub

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Spår FCK-fiasko

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

På blokken i FC København: Nu er der faldet bud

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Beijmo med kontant AGF-udmelding

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Rødt kort er svært at vurdere’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

Dansk stjerne i milliontransfer

Randers FC – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

‘De har haft det værste transfervindue’

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Superliga-træner måtte give meget svær besked



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København interesseret i Jonas Kersken

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’