Alt kører på skinner for tiden for Matt O'Riley.
Den danske midtbanespiller er startet som lyn og torden i den skotske liga, hvor han har fået netmaskerne til at blafre fem gange i de første syv kampe for Celtic – i dag, lørdag, scorede han et mål i overtiden mod Motherwell, der sikrede alle tre point til 'The Bhoys'.
Danskerens storform er tilsyneladende ikke gået ubemærket hen på ledelsgangen hos de skotske mestre – han er netop blevet udstyret med en ny fireårig kontrakt.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
– Jeg har før sagt, at jeg bare er virkelig taknemmelig for at være en del af en klub som denne, og forhåbentlig kan vi opnå flere gode ting sammen. Jeg kan ikke udtrykke, hvor meget jeg nyder at spille min fodbold her, virkelig. Det er virkelig rart at føle sig som en del af en fodboldfamilie, fortæller O'Riley.
Også cheftræner Brendan Rodgers glæder sig over kontraktforlængelsen.
– Som vi har set fra de seneste uger, spiller Matt noget strålende fodbold og udvikler sig på alle områder af sit spil, og det er en fantastisk tid for ham i øjeblikket. Jeg ved, at han er den slags spiller, som Celtic-fans elsker, og jeg ved, at han til gengæld elsker at være her. Jeg er glad for, at han har underskrevet sin nye aftale, og jeg er sikker på, at han vil fortsætte med at yde et massivt bidrag til klubben fremover.
Matt O'Riley har i et stykke tid befundet sig i periferien til det danske landshold, og med en strålende sæsonstart spekuleres der i, om den 22-årige midtbanespiller kan få sin debut i debut i den kommende landsholdspause – særligt med henblik på, at Thomas Delaney er ude med skade.
Sky Sports meldte blandt andet, at Hjulmand kraftigt overvejede O'Riley – og for nylig kunne Brendan Rodgers fortælle, at han havde snakket med Kasper Hjulmand. Den skotske træner bekræftede, at O'Riley var en del af overvejelserne hos den danske landsholdstræner.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
OPTAKT