Alt kører på skinner for tiden for Matt O'Riley.
Den danske midtbanespiller er startet som lyn og torden i den skotske liga, hvor han har fået netmaskerne til at blafre fem gange i de første syv kampe for Celtic – i dag, lørdag, scorede han et mål i overtiden mod Motherwell, der sikrede alle tre point til 'The Bhoys'.
Danskerens storform er tilsyneladende ikke gået ubemærket hen på ledelsgangen hos de skotske mestre – han er netop blevet udstyret med en ny fireårig kontrakt.
Det oplyser klubben på sin hjemmeside.
– Jeg har før sagt, at jeg bare er virkelig taknemmelig for at være en del af en klub som denne, og forhåbentlig kan vi opnå flere gode ting sammen. Jeg kan ikke udtrykke, hvor meget jeg nyder at spille min fodbold her, virkelig. Det er virkelig rart at føle sig som en del af en fodboldfamilie, fortæller O'Riley.
Også cheftræner Brendan Rodgers glæder sig over kontraktforlængelsen.
– Som vi har set fra de seneste uger, spiller Matt noget strålende fodbold og udvikler sig på alle områder af sit spil, og det er en fantastisk tid for ham i øjeblikket. Jeg ved, at han er den slags spiller, som Celtic-fans elsker, og jeg ved, at han til gengæld elsker at være her. Jeg er glad for, at han har underskrevet sin nye aftale, og jeg er sikker på, at han vil fortsætte med at yde et massivt bidrag til klubben fremover.
Matt O'Riley har i et stykke tid befundet sig i periferien til det danske landshold, og med en strålende sæsonstart spekuleres der i, om den 22-årige midtbanespiller kan få sin debut i debut i den kommende landsholdspause – særligt med henblik på, at Thomas Delaney er ude med skade.
Sky Sports meldte blandt andet, at Hjulmand kraftigt overvejede O'Riley – og for nylig kunne Brendan Rodgers fortælle, at han havde snakket med Kasper Hjulmand. Den skotske træner bekræftede, at O'Riley var en del af overvejelserne hos den danske landsholdstræner.
LIVE
VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Uruguay – Spanien
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
OPTAKT
Kap Verde – Saudi-Arabien
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
OPTAKT