Dansk målmand i MLS: Jeg føler mig virkelig klar til landsholdet

David Jensen håber, at han med skiftet til New York Red Bulls kan nærme sig landsholdet. Det føler han sig klar til.



Han har været med et par gange, men nogen egentlig landsholdskarriere har David Jensen ikke haft. Han håber dog, at han med skiftet til New York Red Bulls kan spille sig ind omkring nationens udvalgte igen, siger han til Frederiksborg Amts Avis.

David Jensen sad på bænken i to landskampe i 2017 og igen i en enkelt i 2018. Det seneste halvandet års tid har Åge Hareide dog foretrukket Frederik Rønnow, Jesper Hansen og Jonas Lössl som reserver for Kasper Schmeichel.

Jensen nåede dog at spille de to MLS-kampe for Red Bulls, inden ligaen gik på coronapause. Han håber, at han kan nærme sig landsholdet igen i USA.

– Jeg vidste, at Utrecht var en god klub at spille i, men jeg har også været oppe mod noget god konkurrence med andre målmænd, der har spillet fast. Så det har været svært at komme i betragtning. Men jeg føler virkelig, at jeg er blevet skarpere som keeper, og MLS er en stærk liga. Jeg føler mig klar. Det gør jeg virkelig, siger David Jensen til Frederiksborg Amts Avis.

Den tidligere FC Nordsjælland-målmand spillede fast i tre sæsoner for FC Utrecht, inden han i sommer mistede sin plads. I efteråret blev det derfor kun til tre kampe i alt: to i Europa League-kvalifikationen og én i pokalturneringen.

Davíd Jensen, der fylder 28 i næste uge, kom til New York Red Bulls fra netop Utrecht i slutningen af januar. Her skrev han under på en kontrakt, der gælder for tre år med option på endnu et år.

Læs også:Agent: Dansk interesse for David Jensen




Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afslører: Storklub missede Højlund

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

FCK henter svensk talent

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Bud på 1,12 milliard afvist

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Supercomputer: De vinder VM

Klar melding fra Thomas Gravesen

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Sat til salg – så dyr er han

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM