Dansk målmand i MLS: Jeg føler mig virkelig klar til landsholdet

David Jensen håber, at han med skiftet til New York Red Bulls kan nærme sig landsholdet. Det føler han sig klar til.



Han har været med et par gange, men nogen egentlig landsholdskarriere har David Jensen ikke haft. Han håber dog, at han med skiftet til New York Red Bulls kan spille sig ind omkring nationens udvalgte igen, siger han til Frederiksborg Amts Avis.

David Jensen sad på bænken i to landskampe i 2017 og igen i en enkelt i 2018. Det seneste halvandet års tid har Åge Hareide dog foretrukket Frederik Rønnow, Jesper Hansen og Jonas Lössl som reserver for Kasper Schmeichel.

Jensen nåede dog at spille de to MLS-kampe for Red Bulls, inden ligaen gik på coronapause. Han håber, at han kan nærme sig landsholdet igen i USA.

– Jeg vidste, at Utrecht var en god klub at spille i, men jeg har også været oppe mod noget god konkurrence med andre målmænd, der har spillet fast. Så det har været svært at komme i betragtning. Men jeg føler virkelig, at jeg er blevet skarpere som keeper, og MLS er en stærk liga. Jeg føler mig klar. Det gør jeg virkelig, siger David Jensen til Frederiksborg Amts Avis.

Den tidligere FC Nordsjælland-målmand spillede fast i tre sæsoner for FC Utrecht, inden han i sommer mistede sin plads. I efteråret blev det derfor kun til tre kampe i alt: to i Europa League-kvalifikationen og én i pokalturneringen.

Davíd Jensen, der fylder 28 i næste uge, kom til New York Red Bulls fra netop Utrecht i slutningen af januar. Her skrev han under på en kontrakt, der gælder for tre år med option på endnu et år.

Læs også:Agent: Dansk interesse for David Jensen





Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Superliga-træner tilknytter agent

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer lover: De får debut

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Uventet skifte?

Vender tilbage til skærmen

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Jagter tidligere AGF’er

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Arsenal-legende med succes i helt ny sport