David Jensen er ikke med holdkammeraterne i FC Utrecht på træningslejr i spanske La Manga. Den danske målmand er blevet hjemme i Holland, hvor han er i gang med at lede efter en ny klub.
Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har i flere sæsoner været fast mand i den hollandske klub, men i denne sæson har han måttet vige pladsen for unge Maarten Paes, og derfor søger han nu efter en ny klub, så 2020 ikke skal gå med splinter i bagdelen.
Og det bliver næppe svært for danskeren at finde en ny arbejdsgiver – der er blandt andre bejlere i Superligaen.
– Der er muligheder nok. Vi har fået henvendelser fra MLS, fra Norge, fra Holland og fra Danmark. Der er fine muligheder i alle fire lande, så nu handler det om at finde den helt rigtige løsning for David både sportsligt og økonomisk, siger agent Jesper Ørskov til tipsbladet.dk og fastslår, at målmanden er ved godt mod trods degraderingen i FC Utrecht:
– David kender branchen og tager det i stiv arm. Der kom en ny træner forud for denne sæson, og han har valgt en anden løsning på målmandsposten, og det respekterer David fuldt ud. Sådan er gamet.
David Jensen har halvandet år tilbage af sin kontrakt med FC Utrecht, og klubben er dermed i sin gode ret til at kræve en transfersum for den danske målmand. Om klubben også har det til hensigt, vil agenten ikke ud med.
Læs også:Viaplay viser samtlige NordicBet Liga-kampe i foråret
– Jeg kan ikke komme ind på, hvordan pakken ser ud, men jeg kan sige, at vi har en god dialog med Utrecht om tingene, lyder det fra Jesper Ørskov.
David Jensen har stået 86 kampe i den bedste hollandske række, og han var i en periode tredjemålmand på det danske landshold. Han har dog aldrig fået debut i rødt og hvidt.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Fortryder FC Barcelona-transfer
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
