Agent: Dansk interesse for David Jensen

Klubsøgende David Jensen har en række muligheder på hånden – fire lande er i spil, herunder Danmark.



David Jensen er ikke med holdkammeraterne i FC Utrecht på træningslejr i spanske La Manga. Den danske målmand er blevet hjemme i Holland, hvor han er i gang med at lede efter en ny klub.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har i flere sæsoner været fast mand i den hollandske klub, men i denne sæson har han måttet vige pladsen for unge Maarten Paes, og derfor søger han nu efter en ny klub, så 2020 ikke skal gå med splinter i bagdelen.

Og det bliver næppe svært for danskeren at finde en ny arbejdsgiver – der er blandt andre bejlere i Superligaen.

– Der er muligheder nok. Vi har fået henvendelser fra MLS, fra Norge, fra Holland og fra Danmark. Der er fine muligheder i alle fire lande, så nu handler det om at finde den helt rigtige løsning for David både sportsligt og økonomisk, siger agent Jesper Ørskov til tipsbladet.dk og fastslår, at målmanden er ved godt mod trods degraderingen i FC Utrecht:

– David kender branchen og tager det i stiv arm. Der kom en ny træner forud for denne sæson, og han har valgt en anden løsning på målmandsposten, og det respekterer David fuldt ud. Sådan er gamet.

David Jensen har halvandet år tilbage af sin kontrakt med FC Utrecht, og klubben er dermed i sin gode ret til at kræve en transfersum for den danske målmand. Om klubben også har det til hensigt, vil agenten ikke ud med.

Læs også:Viaplay viser samtlige NordicBet Liga-kampe i foråret

– Jeg kan ikke komme ind på, hvordan pakken ser ud, men jeg kan sige, at vi har en god dialog med Utrecht om tingene, lyder det fra Jesper Ørskov.

David Jensen har stået 86 kampe i den bedste hollandske række, og han var i en periode tredjemålmand på det danske landshold. Han har dog aldrig fået debut i rødt og hvidt.





Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Tiden er ved at rinde ud

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Napoli-chok på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Lyon forhandler med dansk profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

AGF jagter hollandsk talent

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Fortryder FC Barcelona-transfer

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Arsenal vinder Premier League

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen