Agent: Dansk interesse for David Jensen

Klubsøgende David Jensen har en række muligheder på hånden – fire lande er i spil, herunder Danmark.



David Jensen er ikke med holdkammeraterne i FC Utrecht på træningslejr i spanske La Manga. Den danske målmand er blevet hjemme i Holland, hvor han er i gang med at lede efter en ny klub.

Den tidligere FC Nordsjælland-spiller har i flere sæsoner været fast mand i den hollandske klub, men i denne sæson har han måttet vige pladsen for unge Maarten Paes, og derfor søger han nu efter en ny klub, så 2020 ikke skal gå med splinter i bagdelen.

Og det bliver næppe svært for danskeren at finde en ny arbejdsgiver – der er blandt andre bejlere i Superligaen.

– Der er muligheder nok. Vi har fået henvendelser fra MLS, fra Norge, fra Holland og fra Danmark. Der er fine muligheder i alle fire lande, så nu handler det om at finde den helt rigtige løsning for David både sportsligt og økonomisk, siger agent Jesper Ørskov til tipsbladet.dk og fastslår, at målmanden er ved godt mod trods degraderingen i FC Utrecht:

– David kender branchen og tager det i stiv arm. Der kom en ny træner forud for denne sæson, og han har valgt en anden løsning på målmandsposten, og det respekterer David fuldt ud. Sådan er gamet.

David Jensen har halvandet år tilbage af sin kontrakt med FC Utrecht, og klubben er dermed i sin gode ret til at kræve en transfersum for den danske målmand. Om klubben også har det til hensigt, vil agenten ikke ud med.

Læs også:Viaplay viser samtlige NordicBet Liga-kampe i foråret

– Jeg kan ikke komme ind på, hvordan pakken ser ud, men jeg kan sige, at vi har en god dialog med Utrecht om tingene, lyder det fra Jesper Ørskov.

David Jensen har stået 86 kampe i den bedste hollandske række, og han var i en periode tredjemålmand på det danske landshold. Han har dog aldrig fået debut i rødt og hvidt.





Disse 13 United-spillere meldes på vej væk




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Inter skuffer stort mod Torino

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Smider Salah-bombe

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Det var vanvittigt brutalt

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Her er startopstillingerne til guldbraget

AGF – FC Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Oddset styrtdykker

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Sender stikpille til FC København-flop

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”