Video : Tipsbladet
Generelle

Dansk målmandshåb afbryder lejeaftale: Skifter til engelsk klub

Daniel Iversen vender tilbage til England, hvor han igen udlejes fra Leicester City.

Daniel Iversen blev i sommer udlejet fra Leicester City til OH Leuven i Belgiens bedste række, men opholdet har ikke budt på ret meget spilletid - målmanden er blevet henvist til bænken af den tidligere Silkeborg-keeper Rafael Romo.

Her gider den 23-årige dansker ikke at befinde sig, så nu har han revet lejeaftalen med OH Leuven i stykker et halvt år før tid og fundet en ny klub.

Denne gang er Daniel Iversen blevet udlejet fra Leicester City til Preston North End, der spiller i Englands næstbedste række. Her kender Iversen klubbens målmandstræner Mike Pollitt, som han arbejdede sammen med, da han tørnede ud for Rotherham.

Læs også:Forudser transferaktivitet i FC Midtjylland: Han er det mest oplagte salg

- Jeg kan ikke vente med at komme i gang. Forhåbentlig kan jeg få nogle kampe i de sidste fem måneder af sæsonen. Jeg ser frem til at spille kampe og hjælpe holdet, siger Daniel Iversen til klubbens hjemmeside.

Daniel Iversen, der har kontrakt med Leicester City frem til 2025, har foruden OH Leuven og Rotherham tidligere været udlejet til Oldham. Han har spillet et hav af U-landskampe for Danmark - blandt andet 16 for U21-landsholdet.

Lejeaftalen med Preston North End gælder for resten af indeværende sæson.

Læs også:- Brøndby-fansene har et had- kærlighedsforhold til ham

Læs også:Transferplanen: Gammel kending spøger i Brøndby IF

Læs også:Nu er alle enige: OB sikrer sig nordmand

Læs også:Blev årets spiller i sin klub: Oprykningskandidat gafler ham gratis