Transferplanen: Brøndby gør sig overvejelser om forsvaret

Skal der købes spillere, og skal der sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod vinduets lukning de 12 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på Brøndby IF.



De overvintrer på andenpladsen med samme pointantal som topholdet FC Midtjylland, så der er meget at glæde sig over i Brøndby IF, hvor man i den grad kan kigge mod et sjovt forår.

Klubben har allerede lavet et par handler og har fået givet spilletid til flere unge spillere, der har vist et højt niveau. Men hvad skal der ske i vinterens transfervindue? 

Vi sætter fokus på alle 12 Superliga-holds transferbehov – denne gang er der fokus på Brøndby IF.

Vinterens tilgange:
Oskar Fallenius (IF Brommapojkarna)
Michael Lumb (AC Horsens)

Vinterens afgange:
Ingen

Læs også:Flere Brøndby-spillere træner med igen

Kommende kontraktudløb:
Michael Tørnes (30. juni 2021)
Marvin Schwäbe (30. juni 2021)
Hjörtur Hermannsson (30. juni 2021)
Anthony Jung (30. juni 2021)
Lasse Vigen Christensen (30. juni 2021)

Her kan der sælges:
Der er flere oplagte salgsemner i Brøndby IF, hvor en spiller som Jesper Lindstrøm i hvert fald må have vakt interesse i udlandet. Offensivspilleren blev i Tipsbladet kåret til Efterårets Profil i Superligaen, og tidligere har der været lidt rygter om Sampdoria. Det står dog klart, at prisen er meget høj, hvis stortalentet skal væk fra den københavnske Vestegn allerede nu. Det samme kan siges om en velspillende Morten Frendrup.

Et par spillere, som Brøndby måske vil være villige til at lade gå, hvis der kommer gode tilbud, er navne som Simon Hedlund og Josip Radosevic. Hedlund mistede så småt sin plads i startopstillingen i løbet af efteråret, mens Radosevic er en fin spiller på en plads, hvor Brøndby har mange gode spillere – specielt hvis en gammel ven af huset vender tilbage.

Og så er der de kommende kontraktudløb, hvor især Hjörtur Hermannsson er en spiller, som Brøndby kan slippe, hvis der kommer et godt tilbud. En del flere penge skal der til, hvis Anthony Jung eller Marvin Schwäbe – begge meget vigtige førsteholdsspillere – skal væk. Der ligger nok størst værdi for BIF i at holde dem frem til sommer. Tilmed forlyder det, at Anthony Jung tygger på en kontraktforlængelse i Brøndby.

Det tyder mest af alt på, at de sidste dage i transfervinduet for Brøndbys vedkommende skal bruges på at vurdere, om unge spillere som Anton Skipper og Joel Kabongo skal udlejes. Carsten V. Jensen fortalte tidligere i januar til tipsbladet.dk, at man ville kigge på muligheden for udlejninger sidst i transfervinduet.

Her kan der købes:
De har allerede lavet et par transfers. Angriber Oskar Fallenius skal nok ikke regne med at spille meget i det første halve år i Brøndby, men han skal suge til sig og lære af de tre andre, så han kan komme tættere på startopstillingen. Fallenius er skiftet fra de 3. bedste svenske række. Lumb er et interessant indkøb, for han er hentet som erstatning for den langtidsskadede Blas Riveros, og det viser, at Brøndby har ambitioner om at spille med i den absolutte top i Superligaen.

Læs også:Brøndby-spiller opereret i skadet knæ

Efter to indkøb er det spørgsmålet, om der skal ske så meget mere i BIF. Det afhænger formentlig af, om man sælger spillere. Og det gælder umiddelbart over hele linjen med Schwäbe, de to mulige stopper-salg samt midtbanen og i angrebet.

Og så bliver det spændende at se, om Brøndby-drengen Mike Jensen vender hjem til klubben i denne omgang. Han er kontraktfri og har før sagt, at han gerne spiller hos de blå-gule igen. Jensen vil formentlig blive taget imod med åbne arme, hvis han ønsker at vende tilbage til Danmark og Brøndby.

Citatet:
Fodbolddirektør Carsten V. Jensen til tipsbladet.dk om muligt salg af Jung og Schwäbe:
– Der skal noget væsentligt til, og det kan vi ikke se ske. Vi planlægger ikke aktivitet, for vi kan ikke se, at nogen vil kompensere i en grad, så vi føler os godt kompenseret på Jung. Han har været ganske enkelt fremragende, og fjerner du ham, så skal der ske noget væsentligt på positionen for at opretholde niveauet, så det ser vi ikke for os lige nu og her.

Nøglepersoner:
Niels Frederiksen, cheftræner
Carsten V. Jensen, fodbolddirektør
Ole Palmå, administrerende direktør
Jan Bech Andersen, ejer og bestyrelsesformand

Læs også:Interview med Brøndbys nyindkøb: Dette var afgørende for mig
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
Læs også:Vinterpause i Superligaen: Sådan gør din klub




River kontrakten over – stor stjerne arresteret




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Vild udtalelse blusser op i Italien

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Kæmpestjerne fremhæver dansker



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Ikke sket i 8 år

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Chikaneret i 90 minutter

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

– En stor beslutning

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

– Dumdristigt og naivt

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Skidt nyt for Real Madrid

Elkjær jubler over Frank

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser