De har fulgt ham i lang tid, og Oskar Fallenius var også til prøvetræning i Brøndby i sommer. Så parterne ved, hvad der venter.
Brøndby IF har købt den 19-årige angriber fri af IF Brommapojkarna, og svenskeren var aldrig rigtigt i tvivl om sit skifte, da muligheden opstod.
Ikke mindst fordi Brøndby IF har omjusteret på førsteholdet og nu bruger flere unge spillere end tidligere.
– Det var afgørende for min beslutning. Brøndby tror på unge spillere og stoler på dem, og det passer jo mig godt, da jeg er ung. Man skal stadig præstere for at spille, men jeg følte, at muligheden var stor i den her klub, siger Oskar Fallenius til tipsbladet.dk om sit skifte.
Fallenius skulle ikke bruge meget tid på at vende skiftet med den nære omgangskreds for at træffe beslutningen om at rykke til Danmark. Nu glæder han sig til for alvor at komme i gang i Brøndby, men han skal muligvis også lige bruge lidt tid på at finde sig til rette, da det er en helt anden størrelse klub, han er skiftet til.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
– Det er helt anderledes. Bare fra de faciliteter, jeg var vant til, til dem der er her i Brøndby. Der er kæmpe forskel.
– En anden stor forskel er, hvor hurtigt der bliver truffet beslutninger på banen. Det går meget hurtigere, men jeg føler omvendt også, at det passer mig bedre at spille med bedre spillere, siger han.
Efter han i sommer var til prøvetræning i Brøndby vendte han tilbage til sin svenske klub og scorede masser af mål. Prøvetræningen gav i den grad syn for sagen for, at han har niveau til mere.
– Det var et selvtillidsboost. Jeg følte allerede dengang, at jeg kan spille på det niveau, og jeg tog det med mig tilbage til Sverige og udviklede mig endnu mere. Jeg scorede flere mål, og jeg følte, jeg blev mere moden som spiller af at have været her, siger han og forklarer:
– Generelt var jeg oppe mod bedre spillere, og man skal træffe hurtigere beslutninger, drible hurtigere, skyde hurtigere. Det hele. Men jeg kan godt lide den udfordring, og jeg føler, at bedre spillere omkring mig, gør mig bedre.
– Jeg kommer med en god sæson i bagagen, og jeg føler mig sikker på mit spil, men jeg ved også, at det bliver en hård udfordring. Jeg tager ikke noget for givet, og jeg skal arbejde endnu hårdere, end jeg er vant til. Forhåbentlig ender det med det samme som i Sverige.
Læs også:Forklarer Brøndby-skifte: Klubben spiller med om mesterskabet
Er bedst på kanten
Brøndby spiller ikke med kantspillere for tiden, så Oskar Fallenius skal regne med at spille mere centralt i banen, end han gjorde i IF Brommapojkarna.
– I Brommapojkarna spillede vi 4-3-3. Jeg spillede på kanten og skulle trække ind centralt i “lommerne”, så det er min ideelle position. Men jeg er også helt tryg ved at spille som angriber. Jeg forstår, at man i den her klub også spiller med en offensiv 8’er, og det kan også blive mig i fremtiden, når jeg udvikler mig mere og bliver kendt med spillerne og Brøndby, siger Oskar Fallenius.
Angriberen har allerede ambitionen klar for foråret i Superligaen og Brøndby.
– Ambitionen er, at jeg skal finde ind på holdet, lære dem at kende og forhåbentlig føle mig hjemme her. Og så er ambitionen at levere så godt, jeg kan i træning og kampe.
Oskar Fallenius flytter i første omgang alene til Brøndby, mens kæresten bliver boende i Stockholm, men efter noget tid er det muligt, at fruen flytter til Danmark.
Angriberen, der har fået kontrakt til sommeren 2024, scorede i sidste sæson 16 gange i 28 kampe i den 3. bedste svenske række. Han scorede tre gange i 18 kampe i den næstbedste række i 2019.
Oskar Fallenius kan få debut for Brøndby, når klubben den 4. februar gæster FC Nordsjælland.
Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller
Læs også:Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
TIPSBLADETS DOM
