De har fulgt ham i lang tid, og Oskar Fallenius var også til prøvetræning i Brøndby i sommer. Så parterne ved, hvad der venter.
Brøndby IF har købt den 19-årige angriber fri af IF Brommapojkarna, og svenskeren var aldrig rigtigt i tvivl om sit skifte, da muligheden opstod.
Ikke mindst fordi Brøndby IF har omjusteret på førsteholdet og nu bruger flere unge spillere end tidligere.
– Det var afgørende for min beslutning. Brøndby tror på unge spillere og stoler på dem, og det passer jo mig godt, da jeg er ung. Man skal stadig præstere for at spille, men jeg følte, at muligheden var stor i den her klub, siger Oskar Fallenius til tipsbladet.dk om sit skifte.
Fallenius skulle ikke bruge meget tid på at vende skiftet med den nære omgangskreds for at træffe beslutningen om at rykke til Danmark. Nu glæder han sig til for alvor at komme i gang i Brøndby, men han skal muligvis også lige bruge lidt tid på at finde sig til rette, da det er en helt anden størrelse klub, han er skiftet til.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
– Det er helt anderledes. Bare fra de faciliteter, jeg var vant til, til dem der er her i Brøndby. Der er kæmpe forskel.
– En anden stor forskel er, hvor hurtigt der bliver truffet beslutninger på banen. Det går meget hurtigere, men jeg føler omvendt også, at det passer mig bedre at spille med bedre spillere, siger han.
Efter han i sommer var til prøvetræning i Brøndby vendte han tilbage til sin svenske klub og scorede masser af mål. Prøvetræningen gav i den grad syn for sagen for, at han har niveau til mere.
– Det var et selvtillidsboost. Jeg følte allerede dengang, at jeg kan spille på det niveau, og jeg tog det med mig tilbage til Sverige og udviklede mig endnu mere. Jeg scorede flere mål, og jeg følte, jeg blev mere moden som spiller af at have været her, siger han og forklarer:
– Generelt var jeg oppe mod bedre spillere, og man skal træffe hurtigere beslutninger, drible hurtigere, skyde hurtigere. Det hele. Men jeg kan godt lide den udfordring, og jeg føler, at bedre spillere omkring mig, gør mig bedre.
– Jeg kommer med en god sæson i bagagen, og jeg føler mig sikker på mit spil, men jeg ved også, at det bliver en hård udfordring. Jeg tager ikke noget for givet, og jeg skal arbejde endnu hårdere, end jeg er vant til. Forhåbentlig ender det med det samme som i Sverige.
Læs også:Forklarer Brøndby-skifte: Klubben spiller med om mesterskabet
Er bedst på kanten
Brøndby spiller ikke med kantspillere for tiden, så Oskar Fallenius skal regne med at spille mere centralt i banen, end han gjorde i IF Brommapojkarna.
– I Brommapojkarna spillede vi 4-3-3. Jeg spillede på kanten og skulle trække ind centralt i “lommerne”, så det er min ideelle position. Men jeg er også helt tryg ved at spille som angriber. Jeg forstår, at man i den her klub også spiller med en offensiv 8’er, og det kan også blive mig i fremtiden, når jeg udvikler mig mere og bliver kendt med spillerne og Brøndby, siger Oskar Fallenius.
Angriberen har allerede ambitionen klar for foråret i Superligaen og Brøndby.
– Ambitionen er, at jeg skal finde ind på holdet, lære dem at kende og forhåbentlig føle mig hjemme her. Og så er ambitionen at levere så godt, jeg kan i træning og kampe.
Oskar Fallenius flytter i første omgang alene til Brøndby, mens kæresten bliver boende i Stockholm, men efter noget tid er det muligt, at fruen flytter til Danmark.
Angriberen, der har fået kontrakt til sommeren 2024, scorede i sidste sæson 16 gange i 28 kampe i den 3. bedste svenske række. Han scorede tre gange i 18 kampe i den næstbedste række i 2019.
Oskar Fallenius kan få debut for Brøndby, når klubben den 4. februar gæster FC Nordsjælland.
Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller
Læs også:Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
MEDIE
