De har fulgt ham i lang tid, og Oskar Fallenius var også til prøvetræning i Brøndby i sommer. Så parterne ved, hvad der venter.
Brøndby IF har købt den 19-årige angriber fri af IF Brommapojkarna, og svenskeren var aldrig rigtigt i tvivl om sit skifte, da muligheden opstod.
Ikke mindst fordi Brøndby IF har omjusteret på førsteholdet og nu bruger flere unge spillere end tidligere.
– Det var afgørende for min beslutning. Brøndby tror på unge spillere og stoler på dem, og det passer jo mig godt, da jeg er ung. Man skal stadig præstere for at spille, men jeg følte, at muligheden var stor i den her klub, siger Oskar Fallenius til tipsbladet.dk om sit skifte.
Fallenius skulle ikke bruge meget tid på at vende skiftet med den nære omgangskreds for at træffe beslutningen om at rykke til Danmark. Nu glæder han sig til for alvor at komme i gang i Brøndby, men han skal muligvis også lige bruge lidt tid på at finde sig til rette, da det er en helt anden størrelse klub, han er skiftet til.
Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021
– Det er helt anderledes. Bare fra de faciliteter, jeg var vant til, til dem der er her i Brøndby. Der er kæmpe forskel.
– En anden stor forskel er, hvor hurtigt der bliver truffet beslutninger på banen. Det går meget hurtigere, men jeg føler omvendt også, at det passer mig bedre at spille med bedre spillere, siger han.
Efter han i sommer var til prøvetræning i Brøndby vendte han tilbage til sin svenske klub og scorede masser af mål. Prøvetræningen gav i den grad syn for sagen for, at han har niveau til mere.
– Det var et selvtillidsboost. Jeg følte allerede dengang, at jeg kan spille på det niveau, og jeg tog det med mig tilbage til Sverige og udviklede mig endnu mere. Jeg scorede flere mål, og jeg følte, jeg blev mere moden som spiller af at have været her, siger han og forklarer:
– Generelt var jeg oppe mod bedre spillere, og man skal træffe hurtigere beslutninger, drible hurtigere, skyde hurtigere. Det hele. Men jeg kan godt lide den udfordring, og jeg føler, at bedre spillere omkring mig, gør mig bedre.
– Jeg kommer med en god sæson i bagagen, og jeg føler mig sikker på mit spil, men jeg ved også, at det bliver en hård udfordring. Jeg tager ikke noget for givet, og jeg skal arbejde endnu hårdere, end jeg er vant til. Forhåbentlig ender det med det samme som i Sverige.
Læs også:Forklarer Brøndby-skifte: Klubben spiller med om mesterskabet
Er bedst på kanten
Brøndby spiller ikke med kantspillere for tiden, så Oskar Fallenius skal regne med at spille mere centralt i banen, end han gjorde i IF Brommapojkarna.
– I Brommapojkarna spillede vi 4-3-3. Jeg spillede på kanten og skulle trække ind centralt i “lommerne”, så det er min ideelle position. Men jeg er også helt tryg ved at spille som angriber. Jeg forstår, at man i den her klub også spiller med en offensiv 8’er, og det kan også blive mig i fremtiden, når jeg udvikler mig mere og bliver kendt med spillerne og Brøndby, siger Oskar Fallenius.
Angriberen har allerede ambitionen klar for foråret i Superligaen og Brøndby.
– Ambitionen er, at jeg skal finde ind på holdet, lære dem at kende og forhåbentlig føle mig hjemme her. Og så er ambitionen at levere så godt, jeg kan i træning og kampe.
Oskar Fallenius flytter i første omgang alene til Brøndby, mens kæresten bliver boende i Stockholm, men efter noget tid er det muligt, at fruen flytter til Danmark.
Angriberen, der har fået kontrakt til sommeren 2024, scorede i sidste sæson 16 gange i 28 kampe i den 3. bedste svenske række. Han scorede tre gange i 18 kampe i den næstbedste række i 2019.
Oskar Fallenius kan få debut for Brøndby, når klubben den 4. februar gæster FC Nordsjælland.
Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller
Læs også:Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Kæmpe Brøndby-uenighed: Den ryger jeg ikke med på!
NYHEDER
FCK-katastrofe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
Efter angreb: Sår tvivl om VM-deltagelse
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
‘Det er tæt på uforklarligt’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
HELT VILDT
FC København-fans raser
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
‘Jeg er fucking irriteret’
NYHEDER
