Interview med Brøndbys nyindkøb: Dette var afgørende for mig

Brøndby IF har allerede købt to spillere i dette transfervindue. Michael Lumb kommer med rutinen til venstre wing back, mens Oskar Fallenius, 19 år, skal forsøge at vinde en plads i angrebet hos BIF. Vi har talt med den svenske angriber om skiftet.



De har fulgt ham i lang tid, og Oskar Fallenius var også til prøvetræning i Brøndby i sommer. Så parterne ved, hvad der venter.

Brøndby IF har købt den 19-årige angriber fri af IF Brommapojkarna, og svenskeren var aldrig rigtigt i tvivl om sit skifte, da muligheden opstod.

Ikke mindst fordi Brøndby IF har omjusteret på førsteholdet og nu bruger flere unge spillere end tidligere.

– Det var afgørende for min beslutning. Brøndby tror på unge spillere og stoler på dem, og det passer jo mig godt, da jeg er ung. Man skal stadig præstere for at spille, men jeg følte, at muligheden var stor i den her klub, siger Oskar Fallenius til tipsbladet.dk om sit skifte.

Fallenius skulle ikke bruge meget tid på at vende skiftet med den nære omgangskreds for at træffe beslutningen om at rykke til Danmark. Nu glæder han sig til for alvor at komme i gang i Brøndby, men han skal muligvis også lige bruge lidt tid på at finde sig til rette, da det er en helt anden størrelse klub, han er skiftet til.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Det er helt anderledes. Bare fra de faciliteter, jeg var vant til, til dem der er her i Brøndby. Der er kæmpe forskel.

– En anden stor forskel er, hvor hurtigt der bliver truffet beslutninger på banen. Det går meget hurtigere, men jeg føler omvendt også, at det passer mig bedre at spille med bedre spillere, siger han.

Efter han i sommer var til prøvetræning i Brøndby vendte han tilbage til sin svenske klub og scorede masser af mål. Prøvetræningen gav i den grad syn for sagen for, at han har niveau til mere.

– Det var et selvtillidsboost. Jeg følte allerede dengang, at jeg kan spille på det niveau, og jeg tog det med mig tilbage til Sverige og udviklede mig endnu mere. Jeg scorede flere mål, og jeg følte, jeg blev mere moden som spiller af at have været her, siger han og forklarer: 

– Generelt var jeg oppe mod bedre spillere, og man skal træffe hurtigere beslutninger, drible hurtigere, skyde hurtigere. Det hele. Men jeg kan godt lide den udfordring, og jeg føler, at bedre spillere omkring mig, gør mig bedre.

– Jeg kommer med en god sæson i bagagen, og jeg føler mig sikker på mit spil, men jeg ved også, at det bliver en hård udfordring. Jeg tager ikke noget for givet, og jeg skal arbejde endnu hårdere, end jeg er vant til. Forhåbentlig ender det med det samme som i Sverige.

Læs også:Forklarer Brøndby-skifte: Klubben spiller med om mesterskabet

Er bedst på kanten
Brøndby spiller ikke med kantspillere for tiden, så Oskar Fallenius skal regne med at spille mere centralt i banen, end han gjorde i IF Brommapojkarna.

– I Brommapojkarna spillede vi 4-3-3. Jeg spillede på kanten og skulle trække ind centralt i “lommerne”, så det er min ideelle position. Men jeg er også helt tryg ved at spille som angriber. Jeg forstår, at man i den her klub også spiller med en offensiv 8’er, og det kan også blive mig i fremtiden, når jeg udvikler mig mere og bliver kendt med spillerne og Brøndby, siger Oskar Fallenius.

Angriberen har allerede ambitionen klar for foråret i Superligaen og Brøndby.

– Ambitionen er, at jeg skal finde ind på holdet, lære dem at kende og forhåbentlig føle mig hjemme her. Og så er ambitionen at levere så godt, jeg kan i træning og kampe.

Oskar Fallenius flytter i første omgang alene til Brøndby, mens kæresten bliver boende i Stockholm, men efter noget tid er det muligt, at fruen flytter til Danmark.

Angriberen, der har fået kontrakt til sommeren 2024, scorede i sidste sæson 16 gange i 28 kampe i den 3. bedste svenske række. Han scorede tre gange i 18 kampe i den næstbedste række i 2019.

Oskar Fallenius kan få debut for Brøndby, når klubben den 4. februar gæster FC Nordsjælland.

Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller
Læs også:Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget




LIVE

LIVE: Højlund misser topkamp

‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’

Thomas Frank er favorit til jobbet

Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt

Akut Rasmus Højlund-bekymring

Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’

Jakob Poulsen maner til ro

Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Moukoko vækker opsigt i udlandet 

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Sejr sender AGF på guldkurs

Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer

Verdensstjerne roser Højlund

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Han kan meget vel ende som en lille legende

‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu

Færdig i Manchester City

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Kasper Dolberg i choktransfer?

Simeone fatter det ikke

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

Juventus tager vigtig skalp

Superliga-ekspert i svime over FCK

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

OB tager vigtig sejr mod Fredericia

Langer ud efter Superliga-stjerne

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’

Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Roser Superliga-træners søn

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Højlund stjæler overskrifter

Vejle snyder Randers i overtiden

– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!

La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining

Viborg FF – AGF

Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner

OB – FC Fredericia

Vejle Boldklub – Randers FC

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen