Interview med Brøndbys nyindkøb: Dette var afgørende for mig

Brøndby IF har allerede købt to spillere i dette transfervindue. Michael Lumb kommer med rutinen til venstre wing back, mens Oskar Fallenius, 19 år, skal forsøge at vinde en plads i angrebet hos BIF. Vi har talt med den svenske angriber om skiftet.



De har fulgt ham i lang tid, og Oskar Fallenius var også til prøvetræning i Brøndby i sommer. Så parterne ved, hvad der venter.

Brøndby IF har købt den 19-årige angriber fri af IF Brommapojkarna, og svenskeren var aldrig rigtigt i tvivl om sit skifte, da muligheden opstod.

Ikke mindst fordi Brøndby IF har omjusteret på førsteholdet og nu bruger flere unge spillere end tidligere.

– Det var afgørende for min beslutning. Brøndby tror på unge spillere og stoler på dem, og det passer jo mig godt, da jeg er ung. Man skal stadig præstere for at spille, men jeg følte, at muligheden var stor i den her klub, siger Oskar Fallenius til tipsbladet.dk om sit skifte.

Fallenius skulle ikke bruge meget tid på at vende skiftet med den nære omgangskreds for at træffe beslutningen om at rykke til Danmark. Nu glæder han sig til for alvor at komme i gang i Brøndby, men han skal muligvis også lige bruge lidt tid på at finde sig til rette, da det er en helt anden størrelse klub, han er skiftet til.

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021

– Det er helt anderledes. Bare fra de faciliteter, jeg var vant til, til dem der er her i Brøndby. Der er kæmpe forskel.

– En anden stor forskel er, hvor hurtigt der bliver truffet beslutninger på banen. Det går meget hurtigere, men jeg føler omvendt også, at det passer mig bedre at spille med bedre spillere, siger han.

Efter han i sommer var til prøvetræning i Brøndby vendte han tilbage til sin svenske klub og scorede masser af mål. Prøvetræningen gav i den grad syn for sagen for, at han har niveau til mere.

– Det var et selvtillidsboost. Jeg følte allerede dengang, at jeg kan spille på det niveau, og jeg tog det med mig tilbage til Sverige og udviklede mig endnu mere. Jeg scorede flere mål, og jeg følte, jeg blev mere moden som spiller af at have været her, siger han og forklarer: 

– Generelt var jeg oppe mod bedre spillere, og man skal træffe hurtigere beslutninger, drible hurtigere, skyde hurtigere. Det hele. Men jeg kan godt lide den udfordring, og jeg føler, at bedre spillere omkring mig, gør mig bedre.

– Jeg kommer med en god sæson i bagagen, og jeg føler mig sikker på mit spil, men jeg ved også, at det bliver en hård udfordring. Jeg tager ikke noget for givet, og jeg skal arbejde endnu hårdere, end jeg er vant til. Forhåbentlig ender det med det samme som i Sverige.

Læs også:Forklarer Brøndby-skifte: Klubben spiller med om mesterskabet

Er bedst på kanten
Brøndby spiller ikke med kantspillere for tiden, så Oskar Fallenius skal regne med at spille mere centralt i banen, end han gjorde i IF Brommapojkarna.

– I Brommapojkarna spillede vi 4-3-3. Jeg spillede på kanten og skulle trække ind centralt i “lommerne”, så det er min ideelle position. Men jeg er også helt tryg ved at spille som angriber. Jeg forstår, at man i den her klub også spiller med en offensiv 8’er, og det kan også blive mig i fremtiden, når jeg udvikler mig mere og bliver kendt med spillerne og Brøndby, siger Oskar Fallenius.

Angriberen har allerede ambitionen klar for foråret i Superligaen og Brøndby.

– Ambitionen er, at jeg skal finde ind på holdet, lære dem at kende og forhåbentlig føle mig hjemme her. Og så er ambitionen at levere så godt, jeg kan i træning og kampe.

Oskar Fallenius flytter i første omgang alene til Brøndby, mens kæresten bliver boende i Stockholm, men efter noget tid er det muligt, at fruen flytter til Danmark.

Angriberen, der har fået kontrakt til sommeren 2024, scorede i sidste sæson 16 gange i 28 kampe i den 3. bedste svenske række. Han scorede tre gange i 18 kampe i den næstbedste række i 2019.

Oskar Fallenius kan få debut for Brøndby, når klubben den 4. februar gæster FC Nordsjælland.

Læs også:Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller
Læs også:Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget






LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Forventer mudderkrig mod FCM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Straffes efter hård aktion mod Gidsel

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Brøndby-transfer glippet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Store ord om Roony Bardghji

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Angriber meldes tæt på

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’

Tricky Trees tryller i Portugal

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg