Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb

Michael Lumb skifter fra AC Horsens til Brøndby IF.



Brøndby IF køber Michael Lumb i AC Horsens. Det bekræfter de blå-gule mandag eftermiddag.

Den 32-årige forsvarsspiller har underskrevet en et-årig aftale med Brøndby IF, og han skal lappe det hul, der er opstået på venstre back, efter at Blas Riveros har pådraget sig en alvorlig skade. 

Michael Lumb bor til dagligt i Rødovre, og han slipper dermed for at tage den lange tur til Horsens hver dag for at gå på arbejde.

Læs også:Medie: Så meget betaler Brøndby for Oskar Fallenius

– Vi er meget glade for at kunne byde Michael Lumb velkommen i Brøndby IF. Han er en erfaren spiller, der kender 3F Superligaen indgående, og som i mange år har leveret på et stabilt højt niveau. Michael vil med sin erfaring og spillemæssige niveau bidrage til truppen fra dag ét og ikke mindst øge konkurrencen om pladsen på venstre back-positionen, fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Hovedpersonen selv glæder sig til at tørne ud for Brøndby IF.

– At komme til at spille for Brøndby IF er kæmpestort og en stor mulighed for mig personligt. Da jeg hørte om interessen, blev jeg utrolig glad, for det er en stor klub med nogle fede fans. Så jeg glæder mig som et lille barn til at komme i gang, siger Michael Lumb og fortsætter:

Læs også:Officielt: Oskar Fallenius skifter til Brøndby IF

– Brøndby IF er et stærkt hold med en masse dygtige spillere, unge såvel som lidt ældre, og jeg oplevede selv at spille mod dem tilbage i december, hvor de var kyniske overfor os. Så det er et stærkt hold, hvor jeg skal ind og bidrage med noget rutine og erfaring, som kan være vigtigt, når det brænder på i fodboldkampe. Jeg kommer med stor vindermentalitet og gå-på-mod, og så vil jeg bevise overfor trænerne, holdkammeraterne, fans og ikke mindst mig selv, at jeg kan bidrage til at få Brøndby IF så langt og så højt som muligt i tabellen.

– Min kontrakt løber frem til næste vinterpause, men jeg ser det som en god mulighed for både mig og Brøndby IF, til at få det bedste ud af hinanden. Mit mål er at gøre det så godt som muligt for Brøndby IF, og så må vi se, hvad fremtiden bringer næste vinter. 

Michael Lumb får nummer 12 i Brøndby IF. 

Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
Læs også:Tysk topklub viser interesse for Superliga-komet
Læs også:Avis: Mike Jensen vender hjem til dansk fodbold






LIVE

TransferLIVE: Dansk klub bekræfter stor transfer

Nu er der nyt om Robert Skov

Afsløring: AGF køber Mikael Anderson

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afviser monsterbud på Simsir

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Eksperter raser: Hvad med Messi?



LIVE

VM-LIVE: VM-legende søger landstrænerjob på X

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Crazy transfer: City køber Anderson

Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Vil presse prisen – så dyr er Hjulmand

Tullberg teaser for transfer

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

AGF-scoop: Hijackede transfer

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Spanien – Østrig

De køber ham for 740 mio.

Portugal – Kroatien

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Schweiz – Algeriet

Her kan man se La Liga fremover