Officielt: Brøndby IF køber Michael Lumb

Michael Lumb skifter fra AC Horsens til Brøndby IF.



Brøndby IF køber Michael Lumb i AC Horsens. Det bekræfter de blå-gule mandag eftermiddag.

Den 32-årige forsvarsspiller har underskrevet en et-årig aftale med Brøndby IF, og han skal lappe det hul, der er opstået på venstre back, efter at Blas Riveros har pådraget sig en alvorlig skade. 

Michael Lumb bor til dagligt i Rødovre, og han slipper dermed for at tage den lange tur til Horsens hver dag for at gå på arbejde.

Læs også:Medie: Så meget betaler Brøndby for Oskar Fallenius

– Vi er meget glade for at kunne byde Michael Lumb velkommen i Brøndby IF. Han er en erfaren spiller, der kender 3F Superligaen indgående, og som i mange år har leveret på et stabilt højt niveau. Michael vil med sin erfaring og spillemæssige niveau bidrage til truppen fra dag ét og ikke mindst øge konkurrencen om pladsen på venstre back-positionen, fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen.

Hovedpersonen selv glæder sig til at tørne ud for Brøndby IF.

– At komme til at spille for Brøndby IF er kæmpestort og en stor mulighed for mig personligt. Da jeg hørte om interessen, blev jeg utrolig glad, for det er en stor klub med nogle fede fans. Så jeg glæder mig som et lille barn til at komme i gang, siger Michael Lumb og fortsætter:

Læs også:Officielt: Oskar Fallenius skifter til Brøndby IF

– Brøndby IF er et stærkt hold med en masse dygtige spillere, unge såvel som lidt ældre, og jeg oplevede selv at spille mod dem tilbage i december, hvor de var kyniske overfor os. Så det er et stærkt hold, hvor jeg skal ind og bidrage med noget rutine og erfaring, som kan være vigtigt, når det brænder på i fodboldkampe. Jeg kommer med stor vindermentalitet og gå-på-mod, og så vil jeg bevise overfor trænerne, holdkammeraterne, fans og ikke mindst mig selv, at jeg kan bidrage til at få Brøndby IF så langt og så højt som muligt i tabellen.

– Min kontrakt løber frem til næste vinterpause, men jeg ser det som en god mulighed for både mig og Brøndby IF, til at få det bedste ud af hinanden. Mit mål er at gøre det så godt som muligt for Brøndby IF, og så må vi se, hvad fremtiden bringer næste vinter. 

Michael Lumb får nummer 12 i Brøndby IF. 

Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
Læs også:Tysk topklub viser interesse for Superliga-komet
Læs også:Avis: Mike Jensen vender hjem til dansk fodbold






MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Det er ringe ad helvede til’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Hjulmand og co. taber stort skridt

De bliver monstersalg til sommer

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

FCN med stor gave til AGF i guldkampen

Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde

Disse to er færdige i Brøndby

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Fredericia er nærmest rykket ned

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’