Brøndby IF køber Michael Lumb i AC Horsens. Det bekræfter de blå-gule mandag eftermiddag.
Den 32-årige forsvarsspiller har underskrevet en et-årig aftale med Brøndby IF, og han skal lappe det hul, der er opstået på venstre back, efter at Blas Riveros har pådraget sig en alvorlig skade.
Michael Lumb bor til dagligt i Rødovre, og han slipper dermed for at tage den lange tur til Horsens hver dag for at gå på arbejde.
Læs også:Medie: Så meget betaler Brøndby for Oskar Fallenius
– Vi er meget glade for at kunne byde Michael Lumb velkommen i Brøndby IF. Han er en erfaren spiller, der kender 3F Superligaen indgående, og som i mange år har leveret på et stabilt højt niveau. Michael vil med sin erfaring og spillemæssige niveau bidrage til truppen fra dag ét og ikke mindst øge konkurrencen om pladsen på venstre back-positionen, fortæller fodbolddirektør Carsten V. Jensen.
Hovedpersonen selv glæder sig til at tørne ud for Brøndby IF.
– At komme til at spille for Brøndby IF er kæmpestort og en stor mulighed for mig personligt. Da jeg hørte om interessen, blev jeg utrolig glad, for det er en stor klub med nogle fede fans. Så jeg glæder mig som et lille barn til at komme i gang, siger Michael Lumb og fortsætter:
Læs også:Officielt: Oskar Fallenius skifter til Brøndby IF
– Brøndby IF er et stærkt hold med en masse dygtige spillere, unge såvel som lidt ældre, og jeg oplevede selv at spille mod dem tilbage i december, hvor de var kyniske overfor os. Så det er et stærkt hold, hvor jeg skal ind og bidrage med noget rutine og erfaring, som kan være vigtigt, når det brænder på i fodboldkampe. Jeg kommer med stor vindermentalitet og gå-på-mod, og så vil jeg bevise overfor trænerne, holdkammeraterne, fans og ikke mindst mig selv, at jeg kan bidrage til at få Brøndby IF så langt og så højt som muligt i tabellen.
– Min kontrakt løber frem til næste vinterpause, men jeg ser det som en god mulighed for både mig og Brøndby IF, til at få det bedste ud af hinanden. Mit mål er at gøre det så godt som muligt for Brøndby IF, og så må vi se, hvad fremtiden bringer næste vinter.
Michael Lumb får nummer 12 i Brøndby IF.
Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget
Læs også:Tysk topklub viser interesse for Superliga-komet
Læs også:Avis: Mike Jensen vender hjem til dansk fodbold
LIVE
TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
NYHEDER
Paulinho tager hjem til Brasilien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
NYHEDER
Nu taler Messi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
MEDIE
Bundesliga-klub enig med dansker
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
Han er VM’s bedste spiller
