Video : Tipsbladet
Skandinavien

Sælger angriber til Brøndby: Svært at holde på sådan en klassespiller

Hos Brommapojkarna er de kede af at miste Oskar Fallenius, men stolte over at udvikle endnu en spiller, der kommer til udlandet.

Oskar Fallenius har spillet i Brommapojkarna i otte af sine 19 leveår, men nu er det forbi. Brøndby IF præsenterede tidligere på dagen den svenske angriber som ny mand i truppen, og det både begræder og glæder de sig over i den svenske klub.

For Fallenius var holdets topscorer med 16 mål i 28 kampe i seneste sæson, så sportsligt er tabet til at få øje på. Omvendt har Brommapojkarna en lang tradition for at udvikle spillere, der kan begå sig i udlandet, og den tradition holder klubben i hævd.

Læs også:Oskar Fallenius: Brøndby har smigret mig utrolig meget

- Desværre mister vi "Ogge", men med det internationale snit og kvaliteten i afslutningerne er det svært at beholde sådan en klassespiller, som vi nu ønsker lykke til i Brøndby, siger sportschef Peter Kisfaludy til klubbens hjemmeside.

19-årige Oskar Fallenius har spillet to sæsoner som senior i Brommapojkarna, først i Superettan og siden i Ettan Norra, den tredjebedste række. På trods af skiftet lyder han ikke som en mand, der er færdig med Brommapojkarna.

Læs også:Officielt: Oskar Fallenius skifter til Brøndby IF

- Jeg vil gerne takke BP for otte uforglemmelige år. Tak til klubben for, at den formede mig som spiller og har gjort mig til den spiller, jeg er i dag. Tak til alle trænere, som jeg har haft genne årene, og alle holdkammerater. Vi ses i fremtiden, siger Fallenius.

Oskar Fallenius har fået trøje nummer 20 i Brøndby og en kotrakt til sommeren 2024. Han var klubbens første signing i dette transfervindue, men blev kort efter efterfulgt af Michael Lumb.

Læs også:Medie: Så meget betaler Brøndby for Oskar Fallenius

Læs også:Brøndby IF har ny offensivspiller til lægetjek

Læs også:Overblik: Superligaens vintertransfers 2021