Han er erklæret FC Barcelona-fan, men for første gang nogensinde vakler Kristian Hegaard (RV) i sin tro på klubben.
Det kommer i kølvandet på annonceringen af Super League, hvor 12 af de største klubber i verden er gået solo og har præsenteret en europæisk liga uden op- og nedrykning og uden et kvalifikationssystem, som man kender det i dag. Altså en lukket liga.
En sådan liga er modstridende med det, der har været essensen i fodbold i alle år. At man gør sig fortjent til at spille i de europæiske turneringer via præstationerne i den nationale turnering.
De 12 klubber har ønsket en større del af kagen, når det kommer til pengene fra Champions League fra 2024, og i det hele taget har der foregået en kamp om pengene og formatet.
Nu vil UEFA kigge på at ekskludere topklubberne, mens andre mener, at det udelukkende er spil for galleriets side, og at de 12 klubber nok skal melde sig under UEFA-fanerne igen snart, men at de lige nu presser på for at få flere penge.
Kristian Hegaard, der er folketingsmedlem og idrætsordfører for Radikale Venstre, vil have sat alt ind for at bekæmpe grådighedens enegang.
– Super League er et angreb på selve fodboldens væsen. Det er en total forkastelse af idéen om, at man som idrætsudøver eller klubfællesskab kan bevise sit værd på banen, og hvis du klarer det godt, hvis du har talent og arbejder hårdt for det, så kan du kæmpe dig hele vejen til toppen. Penge fylder allerede alt for meget i fodbold. Men ikke desto mindre, så lever drømmen stadig, og det er fortsat muligt for en klub som Leicester at vinde Premier League og konkurrere mod de største i Europa. Den drøm vil Super League én gang for alle kvæle, siger Kristian Hegaard og slår fast:
– Super League har intet med sport og alt med grådighed at gøre. Det er ene og alene udtryk for en magtelite, der vil ophøje sig selv til adelige. De vil konsolidere deres position og udelukke andre for adgang til det samme. De vil slå den sociale mobilitet ihjel. De vil sørge for, at succes ikke er noget, man opnår, men noget, man fødes med.
Kristian Hegaard er ikke den første danske politiker, der lufter utilfredshed med Super League. Mandag var også kulturminister Joy Mogensen ude med riven efter Super League-klubberne og kaldte det for dybt problematisk, da hun talte med TV 2.
Idrætsordfører Kristian Hegaard er klar til at gå langt for at få Super League stoppet.
– Vi skal gøre alt for at bekæmpe Super League. Der findes ingen juridisk tilladte våben, der ikke skal tages i brug. Hvis vi kan diskvalificere initiativtagerne fra de igangværende Europa League eller Champions League-turneringer, så skal vi gøre det. Hvis vi kan udelukke spillere fra disse klubber til EM eller VM, så skal vi gøre det. Hvis vi kan smide initiativtagerne ud af de nationale ligaer, så skal vi gøre det. Og hvis der er andre muligheder, for eksempel politisk tiltag, så skal vi også se på dem. Vi skal lægge maksimalt pres på disse tolv klubber, indtil de skrotter deres frontalangreb på fodboldens væsen, siger han.
DBU-formand Jesper Møller, der også sidder i UEFA’s eksekutivkomité, fortalte mandag til DR, at man allerede fredag kan smide de 12 nævnte klubber ud af UEFA, da der er møde i eksekutivkomiteen fredag.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
OPTAKT
Frankrig – Marokko
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE
