For langt de fleste danskere er Lasse Schöne forbundet med fodbold. For de gode afleveringer. For de flotte frispark. Og for Ajaxs utrolige 4-1-sejr over Real Madrid på Santiago Bernabeu i foråret 2019.
Denne sommer stopper den 38-årige dansker imidlertid fodboldkarrieren, og i den forbindelse kaster han sig ud i noget helt nyt.
Lasse Schöne forfølger nemlig sin passion for mode og springer ud som designer. Sammen med det dansk-hollandske tøjbrand LABFRESH er han i gang med at udvikle sin egen tøjkollektion.
Flere gange før har Lasse Schöne talt om sin passion for mode, men hvordan dukkede den her mulighed lige op? Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Det var faktisk, at de ringede mig op, og vi tog en snak. Først var det meget lowkey, så snakkede vi lidt videre, om jeg kunne finde det interessant måske at lave noget med dem, jo mere vi snakkede om det, lød det faktisk super interessant, siger Lasse Schöne til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg har altid haft en passion for mode, udenfor fodbolden, og da det her dukkede op, syntes jeg, at det kunne være fedt at prøve at være en del af den kreative proces og sådan. Jeg er ikke en, der bare siger “her er mit navn – gør hvad I vil”. Jeg vil selv være med, og vi designer tøjet sammen.
– Det har været utrolig fedt, og jeg har kunnet komme lidt af med min kreativitet i den verden. Det var sgu fedt at prøve, og det er noget, jeg ikke er vant til. Det hele går lidt anderledes end fodboldverdenen, og jeg er jo rookien her. Jeg tror også, at de skulle holde mig lidt tilbage en gang imellem, så jeg ikke gik den ekstreme vej, men det var super interessant, og jeg er taknemmelig til LABFRESH.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Har det givet blod på tanden for mere?
– Helt sikkert. Jeg har jo altid haft interessen for det, men har ikke kunnet udleve den, fordi i en aktiv fodboldkarriere har ens fokus skullet ligge der. Men jeg vil helt sikkert bygge videre på det. Jeg ser ikke rigtig mig selv stå på sidelinjen som træner.
Nu får vi at se Lasse Schöne i en anden rolle end fodboldspiller, men kunne vi se ham i andre kreative projekter i fremtiden?
– Det håber jeg, slår Lasse Schöne fast.
Kollektionen med LABFRESH vil snart komme ud.
Den 38-årige midtbanekreatør mangler tre kampe af sæsonen med NEC Nijmegen, før han går helt på fodboldpension. I karrieren har han optrådt for storklubben Ajax samt SC Heerenveen, De Graafschaap, Genoa og førnævnte NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til 51 landskampe.
Tipsbladet har også talt med Lasse Schöne om karrieren, og det interview kan du læse på tipsbladet.dk senere.
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Har talt med STORE bogstaver’
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
MEDIE
Har budt en milliard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
TIPSBLADETS DOM