Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

Lasse Schöne stopper karrieren denne sommer, og han kaster sig ud i noget helt nyt.



For langt de fleste danskere er Lasse Schöne forbundet med fodbold. For de gode afleveringer. For de flotte frispark. Og for Ajaxs utrolige 4-1-sejr over Real Madrid på Santiago Bernabeu i foråret 2019.

Denne sommer stopper den 38-årige dansker imidlertid fodboldkarrieren, og i den forbindelse kaster han sig ud i noget helt nyt.

Lasse Schöne forfølger nemlig sin passion for mode og springer ud som designer. Sammen med det dansk-hollandske tøjbrand LABFRESH er han i gang med at udvikle sin egen tøjkollektion.

Flere gange før har Lasse Schöne talt om sin passion for mode, men hvordan dukkede den her mulighed lige op? Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.

– Det var faktisk, at de ringede mig op, og vi tog en snak. Først var det meget lowkey, så snakkede vi lidt videre, om jeg kunne finde det interessant måske at lave noget med dem, jo mere vi snakkede om det, lød det faktisk super interessant, siger Lasse Schöne til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg har altid haft en passion for mode, udenfor fodbolden, og da det her dukkede op, syntes jeg, at det kunne være fedt at prøve at være en del af den kreative proces og sådan. Jeg er ikke en, der bare siger “her er mit navn – gør hvad I vil”. Jeg vil selv være med, og vi designer tøjet sammen.

– Det har været utrolig fedt, og jeg har kunnet komme lidt af med min kreativitet i den verden. Det var sgu fedt at prøve, og det er noget, jeg ikke er vant til. Det hele går lidt anderledes end fodboldverdenen, og jeg er jo rookien her. Jeg tror også, at de skulle holde mig lidt tilbage en gang imellem, så jeg ikke gik den ekstreme vej, men det var super interessant, og jeg er taknemmelig til LABFRESH.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har det givet blod på tanden for mere?

– Helt sikkert. Jeg har jo altid haft interessen for det, men har ikke kunnet udleve den, fordi i en aktiv fodboldkarriere har ens fokus skullet ligge der. Men jeg vil helt sikkert bygge videre på det. Jeg ser ikke rigtig mig selv stå på sidelinjen som træner.

Nu får vi at se Lasse Schöne i en anden rolle end fodboldspiller, men kunne vi se ham i andre kreative projekter i fremtiden?

– Det håber jeg, slår Lasse Schöne fast.

Kollektionen med LABFRESH vil snart komme ud.

Den 38-årige midtbanekreatør mangler tre kampe af sæsonen med NEC Nijmegen, før han går helt på fodboldpension. I karrieren har han optrådt for storklubben Ajax samt SC Heerenveen, De Graafschaap, Genoa og førnævnte NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til 51 landskampe.

Tipsbladet har også talt med Lasse Schöne om karrieren, og det interview kan du læse på tipsbladet.dk senere.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Silkeborg IF – FC København

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

FC Nordsjælland – FC Midtjylland



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Wolfsburg – Bayern

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

De er tilbage i Superligaen

Iran kommer med krav før VM

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Barcelona – Real Madrid

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

City holder liv i mesterskabsdrømmen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid