Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

Lasse Schöne stopper karrieren denne sommer, og han kaster sig ud i noget helt nyt.



For langt de fleste danskere er Lasse Schöne forbundet med fodbold. For de gode afleveringer. For de flotte frispark. Og for Ajaxs utrolige 4-1-sejr over Real Madrid på Santiago Bernabeu i foråret 2019.

Denne sommer stopper den 38-årige dansker imidlertid fodboldkarrieren, og i den forbindelse kaster han sig ud i noget helt nyt.

Lasse Schöne forfølger nemlig sin passion for mode og springer ud som designer. Sammen med det dansk-hollandske tøjbrand LABFRESH er han i gang med at udvikle sin egen tøjkollektion.

Flere gange før har Lasse Schöne talt om sin passion for mode, men hvordan dukkede den her mulighed lige op? Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.

– Det var faktisk, at de ringede mig op, og vi tog en snak. Først var det meget lowkey, så snakkede vi lidt videre, om jeg kunne finde det interessant måske at lave noget med dem, jo mere vi snakkede om det, lød det faktisk super interessant, siger Lasse Schöne til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg har altid haft en passion for mode, udenfor fodbolden, og da det her dukkede op, syntes jeg, at det kunne være fedt at prøve at være en del af den kreative proces og sådan. Jeg er ikke en, der bare siger “her er mit navn – gør hvad I vil”. Jeg vil selv være med, og vi designer tøjet sammen.

– Det har været utrolig fedt, og jeg har kunnet komme lidt af med min kreativitet i den verden. Det var sgu fedt at prøve, og det er noget, jeg ikke er vant til. Det hele går lidt anderledes end fodboldverdenen, og jeg er jo rookien her. Jeg tror også, at de skulle holde mig lidt tilbage en gang imellem, så jeg ikke gik den ekstreme vej, men det var super interessant, og jeg er taknemmelig til LABFRESH.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har det givet blod på tanden for mere?

– Helt sikkert. Jeg har jo altid haft interessen for det, men har ikke kunnet udleve den, fordi i en aktiv fodboldkarriere har ens fokus skullet ligge der. Men jeg vil helt sikkert bygge videre på det. Jeg ser ikke rigtig mig selv stå på sidelinjen som træner.

Nu får vi at se Lasse Schöne i en anden rolle end fodboldspiller, men kunne vi se ham i andre kreative projekter i fremtiden?

– Det håber jeg, slår Lasse Schöne fast.

Kollektionen med LABFRESH vil snart komme ud.

Den 38-årige midtbanekreatør mangler tre kampe af sæsonen med NEC Nijmegen, før han går helt på fodboldpension. I karrieren har han optrådt for storklubben Ajax samt SC Heerenveen, De Graafschaap, Genoa og førnævnte NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til 51 landskampe.

Tipsbladet har også talt med Lasse Schöne om karrieren, og det interview kan du læse på tipsbladet.dk senere.





Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Danmark – Nordmakedonien

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

LIVE: Danmark – Nordmakedonien

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Spår: Her ender Mohamed Salah



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danske stjerner kan være fortid

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Philip Billing tabte kæben

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

FC København jagter Neestrup-erstatning

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Brøndby-handel er kollapset

Nu flytter anfører til Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

– Det er Neestrups tre største fejl

LIVE: Morten Bruun med dyster forudsigelse

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Riemer melder stjerne klar

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Helt på røven over Victor Froholdt