For langt de fleste danskere er Lasse Schöne forbundet med fodbold. For de gode afleveringer. For de flotte frispark. Og for Ajaxs utrolige 4-1-sejr over Real Madrid på Santiago Bernabeu i foråret 2019.
Denne sommer stopper den 38-årige dansker imidlertid fodboldkarrieren, og i den forbindelse kaster han sig ud i noget helt nyt.
Lasse Schöne forfølger nemlig sin passion for mode og springer ud som designer. Sammen med det dansk-hollandske tøjbrand LABFRESH er han i gang med at udvikle sin egen tøjkollektion.
Flere gange før har Lasse Schöne talt om sin passion for mode, men hvordan dukkede den her mulighed lige op? Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.
– Det var faktisk, at de ringede mig op, og vi tog en snak. Først var det meget lowkey, så snakkede vi lidt videre, om jeg kunne finde det interessant måske at lave noget med dem, jo mere vi snakkede om det, lød det faktisk super interessant, siger Lasse Schöne til Tipsbladet og tilføjer:
– Jeg har altid haft en passion for mode, udenfor fodbolden, og da det her dukkede op, syntes jeg, at det kunne være fedt at prøve at være en del af den kreative proces og sådan. Jeg er ikke en, der bare siger “her er mit navn – gør hvad I vil”. Jeg vil selv være med, og vi designer tøjet sammen.
– Det har været utrolig fedt, og jeg har kunnet komme lidt af med min kreativitet i den verden. Det var sgu fedt at prøve, og det er noget, jeg ikke er vant til. Det hele går lidt anderledes end fodboldverdenen, og jeg er jo rookien her. Jeg tror også, at de skulle holde mig lidt tilbage en gang imellem, så jeg ikke gik den ekstreme vej, men det var super interessant, og jeg er taknemmelig til LABFRESH.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Har det givet blod på tanden for mere?
– Helt sikkert. Jeg har jo altid haft interessen for det, men har ikke kunnet udleve den, fordi i en aktiv fodboldkarriere har ens fokus skullet ligge der. Men jeg vil helt sikkert bygge videre på det. Jeg ser ikke rigtig mig selv stå på sidelinjen som træner.
Nu får vi at se Lasse Schöne i en anden rolle end fodboldspiller, men kunne vi se ham i andre kreative projekter i fremtiden?
– Det håber jeg, slår Lasse Schöne fast.
Kollektionen med LABFRESH vil snart komme ud.
Den 38-årige midtbanekreatør mangler tre kampe af sæsonen med NEC Nijmegen, før han går helt på fodboldpension. I karrieren har han optrådt for storklubben Ajax samt SC Heerenveen, De Graafschaap, Genoa og førnævnte NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til 51 landskampe.
Tipsbladet har også talt med Lasse Schöne om karrieren, og det interview kan du læse på tipsbladet.dk senere.

Kæmpe triumf – han vinder Forårets Profil

Skal have møde med Helenius’ agent

Allan Nielsen jubler: ‘Det er kæmpestort’

Nu bekræfter politiet

Dansker stopper karrieren efter skadeshelvede

FCM-profil: Det er CL-kval her eller et andet sted

FC København-profil har et stort transferønske

Steffen Kielstrup er skuffet over Vejle-beslutning

Afsløring: Afviste AaB – Prelec ny cheftræner i VB

Kielstrup og Mølby er færdige i Vejle

Rasmus Højlund spøger i kæmpeklub

Nicolai Boilesens nye job? ‘Jeg har holdt møder’

Jess Thorup meldes færdig i Augsburg

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Afsløring: Svenn Crone forlænger med FC Fredericia

Nicolai Boilesen stopper karrieren

Han kan blive FCKs dyreste nogensinde

Vilde Victor vil ikke se sin egen video igen

Millioner til dansk klub? Kræver kassen for profil

‘En skændsel for engelsk fodbold’

Roy Keane raser: Vis noget klasse, Liverpool!

– Sæsonen har været noget lort

Superliga-retur? ‘Jeg kigger mod Danmark’

Man Utd-spiller fælder hård dom

Færdig i Real Madrid

Tottenham-helt: Nu tænker ingen på det

Twente tryner NEC i playoff-semifinale

FCK og Brøndby dominerer: Hvem er bedst?

– Alt er sort for ham

Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League

Revser storsatsende dansk klub: ‘En skandale’

Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Dansk Spurs-boss jubler: – For resten af livet

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien

Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler

Lukker døren for dansk kæmpetransfer

Forlænger med Hansi Flick

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte

– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!

I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne

Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne

Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion

Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?

Tidligere FC København-spiller kan hentes gratis

Guldregn! Suzuki-handel kan ende ved magisk beløb