Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

Lasse Schöne stopper karrieren denne sommer, og han kaster sig ud i noget helt nyt.



For langt de fleste danskere er Lasse Schöne forbundet med fodbold. For de gode afleveringer. For de flotte frispark. Og for Ajaxs utrolige 4-1-sejr over Real Madrid på Santiago Bernabeu i foråret 2019.

Denne sommer stopper den 38-årige dansker imidlertid fodboldkarrieren, og i den forbindelse kaster han sig ud i noget helt nyt.

Lasse Schöne forfølger nemlig sin passion for mode og springer ud som designer. Sammen med det dansk-hollandske tøjbrand LABFRESH er han i gang med at udvikle sin egen tøjkollektion.

Flere gange før har Lasse Schöne talt om sin passion for mode, men hvordan dukkede den her mulighed lige op? Det fortæller han om i et interview med Tipsbladet.

– Det var faktisk, at de ringede mig op, og vi tog en snak. Først var det meget lowkey, så snakkede vi lidt videre, om jeg kunne finde det interessant måske at lave noget med dem, jo mere vi snakkede om det, lød det faktisk super interessant, siger Lasse Schöne til Tipsbladet og tilføjer:

– Jeg har altid haft en passion for mode, udenfor fodbolden, og da det her dukkede op, syntes jeg, at det kunne være fedt at prøve at være en del af den kreative proces og sådan. Jeg er ikke en, der bare siger “her er mit navn – gør hvad I vil”. Jeg vil selv være med, og vi designer tøjet sammen.

– Det har været utrolig fedt, og jeg har kunnet komme lidt af med min kreativitet i den verden. Det var sgu fedt at prøve, og det er noget, jeg ikke er vant til. Det hele går lidt anderledes end fodboldverdenen, og jeg er jo rookien her. Jeg tror også, at de skulle holde mig lidt tilbage en gang imellem, så jeg ikke gik den ekstreme vej, men det var super interessant, og jeg er taknemmelig til LABFRESH.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Har det givet blod på tanden for mere?

– Helt sikkert. Jeg har jo altid haft interessen for det, men har ikke kunnet udleve den, fordi i en aktiv fodboldkarriere har ens fokus skullet ligge der. Men jeg vil helt sikkert bygge videre på det. Jeg ser ikke rigtig mig selv stå på sidelinjen som træner.

Nu får vi at se Lasse Schöne i en anden rolle end fodboldspiller, men kunne vi se ham i andre kreative projekter i fremtiden?

– Det håber jeg, slår Lasse Schöne fast.

Kollektionen med LABFRESH vil snart komme ud.

Den 38-årige midtbanekreatør mangler tre kampe af sæsonen med NEC Nijmegen, før han går helt på fodboldpension. I karrieren har han optrådt for storklubben Ajax samt SC Heerenveen, De Graafschaap, Genoa og førnævnte NEC Nijmegen. Derudover er det blevet til 51 landskampe.

Tipsbladet har også talt med Lasse Schöne om karrieren, og det interview kan du læse på tipsbladet.dk senere.





Dansk dommer får ros stor ros


SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

En kold spand vand direkte i hovedet!

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Stor Brøndby-stjerne skadet

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Rune deler nyt efter mareridt

To direktører færdige i Superliga-klub

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

– Cooper skyder på Schmedes

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Dansk bomber forventer sommertransfer

Landstræner hylder OB-komet

Angriber er færdig i Randers FC

AGF henter Ibrahim Traoré

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

To trænere færdige i Superliga-klub

Dårligt nyt om AGF-stjerne

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

Udtrykker stor begejstring for Brøndby-målmand

– Fuldstændig svigtet

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Superliga-boss: Han skal slå transferrekord

FCK-angriber: Parken larmer meget mere

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg