Dansk stortalent rygtet til Napoli: Ved intet

Maurits Kjærgaard fortæller til Tipsbladet, at han ikke kender noget til historierne om Napolis interesse.



Et sommerskifte har længe været på tapetet for Maurits Kjærgaard, men der er kommer lidt andre transferboller på suppen. 

Det danske stortalent er nemlig løbet ind i en slem skulderskade, som har holdt ham ukampdygtig siden slutningen af oktober. 

Kjærgaard har tidligere fortalt, at det er planen, han skal tage næste skridt til sommer, men nu ligger al fokus på at kæmpe sig tilbage. 

– Nu har jeg haft en skade, så mit fokus er at komme tilbage og komme op på hesten igen, vinde nogle kampe og være fit igen i en længere periode. 

– Så må vi se, hvad der sker i fremtiden, fortæller danskeren til Tipsbladet. 

Italienske medier har tidligere beskrevet, at storklubben Napoli var interesseret i danskeren, men det er ikke noget, han selv kender til. 

– Jeg ved ikke noget, om de historier, der har været, for det er bare medie-historier. Det er ikke noget, jeg ved noget om. 

– Jeg ser slet ikke de ting. Jeg får det kun sendt, hvis der er noget. Men man ved aldrig, om det er rigtigt eller ej. 

– Så det gider jeg ikke at bruge min tid til at tænke på, siger Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: RB Salzburg

Hård vej tilbage
Det har været en hård kamp at komme tilbage fra skulderskaden, der krævede, at han skulle under kniven. 

– Det er første gang, jeg har været under kniven og haft en længere skade uden noget fodbold. 

– Det har selvfølgelig været skidehårdt, men jeg har haft nogle sindssygt gode mennesker omkring mig i Salzburg og derhjemme. 

– Jeg har ikke misset så mange kampe, fordi det ikke er gået udover ligaen. Det er gået hen over juleferien, så jeg har bare trænet og gjort mig klar til nu. 

– Men det har været hårdt at se drengene træne hver dag og spille kampe. Det er ikke rart, når man gerne vil være derude på banen. 

– Det kribler i benene for at komme i gang igen, fortæller Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: RB Salzburg

Maurits Kjærgaard har fået indopereret to metalskruer i skulderen, og det var da også en spændt 20-årig, der lagde sig på briksen. 

– Jeg skal ikke lyve. Det var ikke en rar fornemmelse at gå ind til operationen, men det gik fint. Jeg var ikke bange, men det var første gang, så jeg var selvfølgelig lidt spændt. 

– Det gik godt, og lægen gjorde et sindssygt godt stykke arbejde, så det var fint. Det var værre dagene efter, hvor jeg havde sindssygt ondt i skulderen, og jeg kunne ikke sove om natten. Men det gik hurtigt over, og så var det bare om at træne, så hurtigt jeg kunne.

– Jeg kan godt mærke, at jeg har to skruer inde i skulderen, men jeg kan gøre alt det normale igen. Jeg har fået kræfter og fysik i skulderen igen, og jeg kan stå imod i træningerne, jeg har haft indtil videre, hvor følelsen har været god, fortæller danskeren. 

Maurits Kjærgaard er nu tæt på at være tilbage i topform, og han håber på at få minutter i benene i Salzburgs kommende træningskampe, så han er 100% klar, når sæsonen starter op igen.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Ramt af pointstraf

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

De vil have Martin Braithwaite

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

FC Midtjylland – FC København

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Brøndby IF – Randers FC

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AGF – OB

– Jeg tror de vinder Superligaen

‘De går amok!’

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

– Han virker frustreret!

Medier fælder hård dom

De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar

På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Stjernetransfer på plads alligevel

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Ikke set i 30 år

Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

Silkeborg IF – Viborg FF

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

“De havde det bedste transfervindue”

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

FC Nordsjælland – Sønderjyske

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig

Hylder Nartey efter magisk debut

Wolfsburg afviser rygter om PC-exit

– Det giver absolut ingen mening!

Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel

‘De er tilbage’

Mads P. styrtet – kørt på hospitalet

N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse

Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen