Dansk stortalent rygtet til Napoli: Ved intet

Maurits Kjærgaard fortæller til Tipsbladet, at han ikke kender noget til historierne om Napolis interesse.



Et sommerskifte har længe været på tapetet for Maurits Kjærgaard, men der er kommer lidt andre transferboller på suppen. 

Det danske stortalent er nemlig løbet ind i en slem skulderskade, som har holdt ham ukampdygtig siden slutningen af oktober. 

Kjærgaard har tidligere fortalt, at det er planen, han skal tage næste skridt til sommer, men nu ligger al fokus på at kæmpe sig tilbage. 

– Nu har jeg haft en skade, så mit fokus er at komme tilbage og komme op på hesten igen, vinde nogle kampe og være fit igen i en længere periode. 

– Så må vi se, hvad der sker i fremtiden, fortæller danskeren til Tipsbladet. 

Italienske medier har tidligere beskrevet, at storklubben Napoli var interesseret i danskeren, men det er ikke noget, han selv kender til. 

– Jeg ved ikke noget, om de historier, der har været, for det er bare medie-historier. Det er ikke noget, jeg ved noget om. 

– Jeg ser slet ikke de ting. Jeg får det kun sendt, hvis der er noget. Men man ved aldrig, om det er rigtigt eller ej. 

– Så det gider jeg ikke at bruge min tid til at tænke på, siger Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: RB Salzburg

Hård vej tilbage
Det har været en hård kamp at komme tilbage fra skulderskaden, der krævede, at han skulle under kniven. 

– Det er første gang, jeg har været under kniven og haft en længere skade uden noget fodbold. 

– Det har selvfølgelig været skidehårdt, men jeg har haft nogle sindssygt gode mennesker omkring mig i Salzburg og derhjemme. 

– Jeg har ikke misset så mange kampe, fordi det ikke er gået udover ligaen. Det er gået hen over juleferien, så jeg har bare trænet og gjort mig klar til nu. 

– Men det har været hårdt at se drengene træne hver dag og spille kampe. Det er ikke rart, når man gerne vil være derude på banen. 

– Det kribler i benene for at komme i gang igen, fortæller Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: RB Salzburg

Maurits Kjærgaard har fået indopereret to metalskruer i skulderen, og det var da også en spændt 20-årig, der lagde sig på briksen. 

– Jeg skal ikke lyve. Det var ikke en rar fornemmelse at gå ind til operationen, men det gik fint. Jeg var ikke bange, men det var første gang, så jeg var selvfølgelig lidt spændt. 

– Det gik godt, og lægen gjorde et sindssygt godt stykke arbejde, så det var fint. Det var værre dagene efter, hvor jeg havde sindssygt ondt i skulderen, og jeg kunne ikke sove om natten. Men det gik hurtigt over, og så var det bare om at træne, så hurtigt jeg kunne.

– Jeg kan godt mærke, at jeg har to skruer inde i skulderen, men jeg kan gøre alt det normale igen. Jeg har fået kræfter og fysik i skulderen igen, og jeg kan stå imod i træningerne, jeg har haft indtil videre, hvor følelsen har været god, fortæller danskeren. 

Maurits Kjærgaard er nu tæt på at være tilbage i topform, og han håber på at få minutter i benene i Salzburgs kommende træningskampe, så han er 100% klar, når sæsonen starter op igen.





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Brugbar pointdeling i Herning

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

Kontant transfermelding fra FCK

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Han kan erstatte Patrick Dorgu

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kræver fuldstændig vanvittig løn



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

Ingen kontakt med AGF

– Et kanon sted for ham

LIVE: FCK taber i Barcelona

Engelsk dominans i toppen af Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

‘FCK er nødt til at lytte’

Vil væk fra Brøndby

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Nørgaard kommenterer exitrygte

Eksperter med hård kritik af Dolberg

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Afviser stort bud på dansker

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

West Ham forventer Hermansen-skifte

Han var HELT væk – men så stak det af!

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

FCK færdige i Champions League

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub