Dansk stortalent rygtet til Napoli: Ved intet

Maurits Kjærgaard fortæller til Tipsbladet, at han ikke kender noget til historierne om Napolis interesse.



Et sommerskifte har længe været på tapetet for Maurits Kjærgaard, men der er kommer lidt andre transferboller på suppen. 

Det danske stortalent er nemlig løbet ind i en slem skulderskade, som har holdt ham ukampdygtig siden slutningen af oktober. 

Kjærgaard har tidligere fortalt, at det er planen, han skal tage næste skridt til sommer, men nu ligger al fokus på at kæmpe sig tilbage. 

– Nu har jeg haft en skade, så mit fokus er at komme tilbage og komme op på hesten igen, vinde nogle kampe og være fit igen i en længere periode. 

– Så må vi se, hvad der sker i fremtiden, fortæller danskeren til Tipsbladet. 

Italienske medier har tidligere beskrevet, at storklubben Napoli var interesseret i danskeren, men det er ikke noget, han selv kender til. 

– Jeg ved ikke noget, om de historier, der har været, for det er bare medie-historier. Det er ikke noget, jeg ved noget om. 

– Jeg ser slet ikke de ting. Jeg får det kun sendt, hvis der er noget. Men man ved aldrig, om det er rigtigt eller ej. 

– Så det gider jeg ikke at bruge min tid til at tænke på, siger Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: RB Salzburg

Hård vej tilbage
Det har været en hård kamp at komme tilbage fra skulderskaden, der krævede, at han skulle under kniven. 

– Det er første gang, jeg har været under kniven og haft en længere skade uden noget fodbold. 

– Det har selvfølgelig været skidehårdt, men jeg har haft nogle sindssygt gode mennesker omkring mig i Salzburg og derhjemme. 

– Jeg har ikke misset så mange kampe, fordi det ikke er gået udover ligaen. Det er gået hen over juleferien, så jeg har bare trænet og gjort mig klar til nu. 

– Men det har været hårdt at se drengene træne hver dag og spille kampe. Det er ikke rart, når man gerne vil være derude på banen. 

– Det kribler i benene for at komme i gang igen, fortæller Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: RB Salzburg

Maurits Kjærgaard har fået indopereret to metalskruer i skulderen, og det var da også en spændt 20-årig, der lagde sig på briksen. 

– Jeg skal ikke lyve. Det var ikke en rar fornemmelse at gå ind til operationen, men det gik fint. Jeg var ikke bange, men det var første gang, så jeg var selvfølgelig lidt spændt. 

– Det gik godt, og lægen gjorde et sindssygt godt stykke arbejde, så det var fint. Det var værre dagene efter, hvor jeg havde sindssygt ondt i skulderen, og jeg kunne ikke sove om natten. Men det gik hurtigt over, og så var det bare om at træne, så hurtigt jeg kunne.

– Jeg kan godt mærke, at jeg har to skruer inde i skulderen, men jeg kan gøre alt det normale igen. Jeg har fået kræfter og fysik i skulderen igen, og jeg kan stå imod i træningerne, jeg har haft indtil videre, hvor følelsen har været god, fortæller danskeren. 

Maurits Kjærgaard er nu tæt på at være tilbage i topform, og han håber på at få minutter i benene i Salzburgs kommende træningskampe, så han er 100% klar, når sæsonen starter op igen.





I chok over Jacob Friis-udtalelser


Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Her kan du se Danmark mod Belarus

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Aflyser pressemøde i Parken

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

GOG buldrer forbi bundhold

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Glimrende nyt om Chido Obi

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Katastrofe for Belarus – tilbageholdt i 12 timer

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Vil have Victor Froholdt ud på bænken

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Superliga-profil får trænerlicens

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Klar besked: Glem det, Thomas Frank!

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

To Premier League-klubber vil have Froholdt

Chok i OB – siger op efter seks dage

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse

Landstræner uenig med Ronaldo

Advarer mod at undervurdere Belarus

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Danmark jagter pligtsejr over Belarus

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Ståle Solbakken sender advarsel

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’