Dansk stortalent rygtet til Napoli: Ved intet

Maurits Kjærgaard fortæller til Tipsbladet, at han ikke kender noget til historierne om Napolis interesse.



Et sommerskifte har længe været på tapetet for Maurits Kjærgaard, men der er kommer lidt andre transferboller på suppen. 

Det danske stortalent er nemlig løbet ind i en slem skulderskade, som har holdt ham ukampdygtig siden slutningen af oktober. 

Kjærgaard har tidligere fortalt, at det er planen, han skal tage næste skridt til sommer, men nu ligger al fokus på at kæmpe sig tilbage. 

– Nu har jeg haft en skade, så mit fokus er at komme tilbage og komme op på hesten igen, vinde nogle kampe og være fit igen i en længere periode. 

– Så må vi se, hvad der sker i fremtiden, fortæller danskeren til Tipsbladet. 

Italienske medier har tidligere beskrevet, at storklubben Napoli var interesseret i danskeren, men det er ikke noget, han selv kender til. 

– Jeg ved ikke noget, om de historier, der har været, for det er bare medie-historier. Det er ikke noget, jeg ved noget om. 

– Jeg ser slet ikke de ting. Jeg får det kun sendt, hvis der er noget. Men man ved aldrig, om det er rigtigt eller ej. 

– Så det gider jeg ikke at bruge min tid til at tænke på, siger Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet. 

Foto: RB Salzburg

Hård vej tilbage
Det har været en hård kamp at komme tilbage fra skulderskaden, der krævede, at han skulle under kniven. 

– Det er første gang, jeg har været under kniven og haft en længere skade uden noget fodbold. 

– Det har selvfølgelig været skidehårdt, men jeg har haft nogle sindssygt gode mennesker omkring mig i Salzburg og derhjemme. 

– Jeg har ikke misset så mange kampe, fordi det ikke er gået udover ligaen. Det er gået hen over juleferien, så jeg har bare trænet og gjort mig klar til nu. 

– Men det har været hårdt at se drengene træne hver dag og spille kampe. Det er ikke rart, når man gerne vil være derude på banen. 

– Det kribler i benene for at komme i gang igen, fortæller Maurits Kjærgaard. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: RB Salzburg

Maurits Kjærgaard har fået indopereret to metalskruer i skulderen, og det var da også en spændt 20-årig, der lagde sig på briksen. 

– Jeg skal ikke lyve. Det var ikke en rar fornemmelse at gå ind til operationen, men det gik fint. Jeg var ikke bange, men det var første gang, så jeg var selvfølgelig lidt spændt. 

– Det gik godt, og lægen gjorde et sindssygt godt stykke arbejde, så det var fint. Det var værre dagene efter, hvor jeg havde sindssygt ondt i skulderen, og jeg kunne ikke sove om natten. Men det gik hurtigt over, og så var det bare om at træne, så hurtigt jeg kunne.

– Jeg kan godt mærke, at jeg har to skruer inde i skulderen, men jeg kan gøre alt det normale igen. Jeg har fået kræfter og fysik i skulderen igen, og jeg kan stå imod i træningerne, jeg har haft indtil videre, hvor følelsen har været god, fortæller danskeren. 

Maurits Kjærgaard er nu tæt på at være tilbage i topform, og han håber på at få minutter i benene i Salzburgs kommende træningskampe, så han er 100% klar, når sæsonen starter op igen.





Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade




Optakt til mandagens Superliga-bundbrag mellem Silkeborg og Vejle LIVE

LIVE: Fuld opbakning

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Kevin Diks skriver historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Blev informeret om mulig fyring onsdag



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!

Dommerekspert: Få nu lavet det system om!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!

Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion

De må have mareridt om ham i nat!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Han stiller ultimative krav

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

Voldsom udmelding om Froholdt

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

Hjulmand graver sig ned i London

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle

Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’

Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’

Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby

Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’

Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne

Barcelona i kæmpesejr

AGF smider sejren i de døende sekunder

– En gigantisk nedtur!

– Vidste det ikke for tre dage siden!