Et sommerskifte har længe været på tapetet for Maurits Kjærgaard, men der er kommer lidt andre transferboller på suppen.
Det danske stortalent er nemlig løbet ind i en slem skulderskade, som har holdt ham ukampdygtig siden slutningen af oktober.
Kjærgaard har tidligere fortalt, at det er planen, han skal tage næste skridt til sommer, men nu ligger al fokus på at kæmpe sig tilbage.
– Nu har jeg haft en skade, så mit fokus er at komme tilbage og komme op på hesten igen, vinde nogle kampe og være fit igen i en længere periode.
– Så må vi se, hvad der sker i fremtiden, fortæller danskeren til Tipsbladet.
Italienske medier har tidligere beskrevet, at storklubben Napoli var interesseret i danskeren, men det er ikke noget, han selv kender til.
– Jeg ved ikke noget, om de historier, der har været, for det er bare medie-historier. Det er ikke noget, jeg ved noget om.
– Jeg ser slet ikke de ting. Jeg får det kun sendt, hvis der er noget. Men man ved aldrig, om det er rigtigt eller ej.
– Så det gider jeg ikke at bruge min tid til at tænke på, siger Maurits Kjærgaard.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: RB Salzburg
Hård vej tilbage
Det har været en hård kamp at komme tilbage fra skulderskaden, der krævede, at han skulle under kniven.
– Det er første gang, jeg har været under kniven og haft en længere skade uden noget fodbold.
– Det har selvfølgelig været skidehårdt, men jeg har haft nogle sindssygt gode mennesker omkring mig i Salzburg og derhjemme.
– Jeg har ikke misset så mange kampe, fordi det ikke er gået udover ligaen. Det er gået hen over juleferien, så jeg har bare trænet og gjort mig klar til nu.
– Men det har været hårdt at se drengene træne hver dag og spille kampe. Det er ikke rart, når man gerne vil være derude på banen.
– Det kribler i benene for at komme i gang igen, fortæller Maurits Kjærgaard.
Artiklen fortsætter under billedet.
Foto: RB Salzburg
Maurits Kjærgaard har fået indopereret to metalskruer i skulderen, og det var da også en spændt 20-årig, der lagde sig på briksen.
– Jeg skal ikke lyve. Det var ikke en rar fornemmelse at gå ind til operationen, men det gik fint. Jeg var ikke bange, men det var første gang, så jeg var selvfølgelig lidt spændt.
– Det gik godt, og lægen gjorde et sindssygt godt stykke arbejde, så det var fint. Det var værre dagene efter, hvor jeg havde sindssygt ondt i skulderen, og jeg kunne ikke sove om natten. Men det gik hurtigt over, og så var det bare om at træne, så hurtigt jeg kunne.
– Jeg kan godt mærke, at jeg har to skruer inde i skulderen, men jeg kan gøre alt det normale igen. Jeg har fået kræfter og fysik i skulderen igen, og jeg kan stå imod i træningerne, jeg har haft indtil videre, hvor følelsen har været god, fortæller danskeren.
Maurits Kjærgaard er nu tæt på at være tilbage i topform, og han håber på at få minutter i benene i Salzburgs kommende træningskampe, så han er 100% klar, når sæsonen starter op igen.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF