Tipsbladet i München.
Det vakte opsigt herhjemme, da Bayern München i februar 2022 købte det blot 16-årige stortalent Jonathan Asp Jensen i FC Midtjylland.
Samme sommer rykkede midtbanespilleren officielt teltpælene til Sydtyskland, hvor han til at starte med blev en del af klubbens U17-mandskab. I denne sæson har han spillet på Bayern Münchens U19-hold, der onsdag slog FC København i Youth League.
Jonathan Asp Jensen startede opgøret på banen mod sine landsmænd, og bagefter mødte han op i mixed zone, hvor Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse stillede ham spørgsmål om tilværelsen i Tyskland og sejren over FCK.
– Det var sjovt, og det var ligesom at komme tilbage til Danmark igen. Men omvendt var det også en kamp som alle andre, siger Jonathan Asp Jensen, der kender en del af FCK's talenter fra tiden i FC Midtjylland og på de danske ungdomslandshold.
Bayern München slog FC København med 2-1 og er dermed sikret videre avancement i Youth League, ligesom FCK er det, og det skabte vild begejstring hos det tyske mandskab ved slutfløjt.
– Det var både det med at slå FCK, men også det med at gå videre til næste runde af Youth Leage, som betyder en del for os. Det var bare glæde og forløsning efter et par svære kampe i Youth League mod FCK og Galatasaray.
Et kæmpe talent
I Danmark har de færreste formentlig set Jonathan Asp Jensen spille fodbold, men han bliver beskrevet som en af sin årgangs største talenter. Det understreges også af, at han i perioder har trænet med klubbens førstehold.
– Det går hurtigt og er lidt surrealistisk at træde ind i omklædningsrummet, når alle de store drenge står der. Men det er jo bare fodbold, så når bolden ruller, går det bare ud på at spille, siger Jonathan Asp Jensen, der fortæller, at den tyske stjerneparade har været gode til at tage imod ham.
Jonathan Asp Jensen har ikke sat sig noget mål for, hvornår han skal spille på førsteholdet, men Thomas Tuchel, der er førsteholdstræner, ved i hvert fald godt, at man har en dansk guldfugl rendende rundt i ungdomsafdelingen.
Det fortalte den tyske træner på tirsdagens pressemøde forud for Bayern Münchens møde med FC København i Champions League. Tyskerens rosende ord har Jonathan Asp Jensen også noteret sig.
– Det er altid fedt, men jeg har kun fokus på at træne hårdt, og så er han formentlig min træner en dag, siger midtbanespilleren, der giver Thomas Tuchel ret i, at han mangler at få pakket lidt flere muskler på kroppen.
Generelt virker det i dag 17-årige danske stortalent bare som en glad dreng, der nyder at spille fodbold i Bayern München.
– Jeg har følt mig velkommen, og jeg har fået en god plads på holdet og en fin relation til trænerne. Jeg føler mig godt tilpas, og jeg er glad for at være her, siger stortalentet, der bor på akademiet sammen med nogle af de andre ungdomsspillere.
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
– Han fik et lortetilbud fra OB
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
AaB i vildt comeback
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
MEDIE