Foto: Getty Images
Generelle

Dansk stortalent håber på at spille under Tuchel

Det danske stortalent Jonathan Asp Jensen gør sig bemærket på ungdomsholdet i Bayern München. Tipsbladet har talt med ham efter sydtyskernes Youth League-møde med FC København.

Tipsbladet i München.

Det vakte opsigt herhjemme, da Bayern München i februar 2022 købte det blot 16-årige stortalent Jonathan Asp Jensen i FC Midtjylland.

Samme sommer rykkede midtbanespilleren officielt teltpælene til Sydtyskland, hvor han til at starte med blev en del af klubbens U17-mandskab. I denne sæson har han spillet på Bayern Münchens U19-hold, der onsdag slog FC København i Youth League.

Jonathan Asp Jensen startede opgøret på banen mod sine landsmænd, og bagefter mødte han op i mixed zone, hvor Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse stillede ham spørgsmål om tilværelsen i Tyskland og sejren over FCK.

- Det var sjovt, og det var ligesom at komme tilbage til Danmark igen. Men omvendt var det også en kamp som alle andre, siger Jonathan Asp Jensen, der kender en del af FCK's talenter fra tiden i FC Midtjylland og på de danske ungdomslandshold.

Bayern München slog FC København med 2-1 og er dermed sikret videre avancement i Youth League, ligesom FCK er det, og det skabte vild begejstring hos det tyske mandskab ved slutfløjt.

- Det var både det med at slå FCK, men også det med at gå videre til næste runde af Youth Leage, som betyder en del for os. Det var bare glæde og forløsning efter et par svære kampe i Youth League mod FCK og Galatasaray.

Et kæmpe talent
I Danmark har de færreste formentlig set Jonathan Asp Jensen spille fodbold, men han bliver beskrevet som en af sin årgangs største talenter. Det understreges også af, at han i perioder har trænet med klubbens førstehold.

- Det går hurtigt og er lidt surrealistisk at træde ind i omklædningsrummet, når alle de store drenge står der. Men det er jo bare fodbold, så når bolden ruller, går det bare ud på at spille, siger Jonathan Asp Jensen, der fortæller, at den tyske stjerneparade har været gode til at tage imod ham.

Jonathan Asp Jensen har ikke sat sig noget mål for, hvornår han skal spille på førsteholdet, men Thomas Tuchel, der er førsteholdstræner, ved i hvert fald godt, at man har en dansk guldfugl rendende rundt i ungdomsafdelingen.

Det fortalte den tyske træner på tirsdagens pressemøde forud for Bayern Münchens møde med FC København i Champions League. Tyskerens rosende ord har Jonathan Asp Jensen også noteret sig.

- Det er altid fedt, men jeg har kun fokus på at træne hårdt, og så er han formentlig min træner en dag, siger midtbanespilleren, der giver Thomas Tuchel ret i, at han mangler at få pakket lidt flere muskler på kroppen.

Generelt virker det i dag 17-årige danske stortalent bare som en glad dreng, der nyder at spille fodbold i Bayern München.

- Jeg har følt mig velkommen, og jeg har fået en god plads på holdet og en fin relation til trænerne. Jeg føler mig godt tilpas, og jeg er glad for at være her, siger stortalentet, der bor på akademiet sammen med nogle af de andre ungdomsspillere.