Tipsbladet i München.
Det vakte opsigt herhjemme, da Bayern München i februar 2022 købte det blot 16-årige stortalent Jonathan Asp Jensen i FC Midtjylland.
Samme sommer rykkede midtbanespilleren officielt teltpælene til Sydtyskland, hvor han til at starte med blev en del af klubbens U17-mandskab. I denne sæson har han spillet på Bayern Münchens U19-hold, der onsdag slog FC København i Youth League.
Jonathan Asp Jensen startede opgøret på banen mod sine landsmænd, og bagefter mødte han op i mixed zone, hvor Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse stillede ham spørgsmål om tilværelsen i Tyskland og sejren over FCK.
– Det var sjovt, og det var ligesom at komme tilbage til Danmark igen. Men omvendt var det også en kamp som alle andre, siger Jonathan Asp Jensen, der kender en del af FCK's talenter fra tiden i FC Midtjylland og på de danske ungdomslandshold.
Bayern München slog FC København med 2-1 og er dermed sikret videre avancement i Youth League, ligesom FCK er det, og det skabte vild begejstring hos det tyske mandskab ved slutfløjt.
– Det var både det med at slå FCK, men også det med at gå videre til næste runde af Youth Leage, som betyder en del for os. Det var bare glæde og forløsning efter et par svære kampe i Youth League mod FCK og Galatasaray.
Et kæmpe talent
I Danmark har de færreste formentlig set Jonathan Asp Jensen spille fodbold, men han bliver beskrevet som en af sin årgangs største talenter. Det understreges også af, at han i perioder har trænet med klubbens førstehold.
– Det går hurtigt og er lidt surrealistisk at træde ind i omklædningsrummet, når alle de store drenge står der. Men det er jo bare fodbold, så når bolden ruller, går det bare ud på at spille, siger Jonathan Asp Jensen, der fortæller, at den tyske stjerneparade har været gode til at tage imod ham.
Jonathan Asp Jensen har ikke sat sig noget mål for, hvornår han skal spille på førsteholdet, men Thomas Tuchel, der er førsteholdstræner, ved i hvert fald godt, at man har en dansk guldfugl rendende rundt i ungdomsafdelingen.
Det fortalte den tyske træner på tirsdagens pressemøde forud for Bayern Münchens møde med FC København i Champions League. Tyskerens rosende ord har Jonathan Asp Jensen også noteret sig.
– Det er altid fedt, men jeg har kun fokus på at træne hårdt, og så er han formentlig min træner en dag, siger midtbanespilleren, der giver Thomas Tuchel ret i, at han mangler at få pakket lidt flere muskler på kroppen.
Generelt virker det i dag 17-årige danske stortalent bare som en glad dreng, der nyder at spille fodbold i Bayern München.
– Jeg har følt mig velkommen, og jeg har fået en god plads på holdet og en fin relation til trænerne. Jeg føler mig godt tilpas, og jeg er glad for at være her, siger stortalentet, der bor på akademiet sammen med nogle af de andre ungdomsspillere.
LIVE
LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
AGF smider sejren i de døende sekunder
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
MEDIE
United overvejer disse fem managers
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
OPTAKT
OB – FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF