Dansk stortalent håber på at spille under Tuchel

Det danske stortalent Jonathan Asp Jensen gør sig bemærket på ungdomsholdet i Bayern München. Tipsbladet har talt med ham efter sydtyskernes Youth League-møde med FC København.



Tipsbladet i München.

Det vakte opsigt herhjemme, da Bayern München i februar 2022 købte det blot 16-årige stortalent Jonathan Asp Jensen i FC Midtjylland.

Samme sommer rykkede midtbanespilleren officielt teltpælene til Sydtyskland, hvor han til at starte med blev en del af klubbens U17-mandskab. I denne sæson har han spillet på Bayern Münchens U19-hold, der onsdag slog FC København i Youth League.

Jonathan Asp Jensen startede opgøret på banen mod sine landsmænd, og bagefter mødte han op i mixed zone, hvor Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse stillede ham spørgsmål om tilværelsen i Tyskland og sejren over FCK.

– Det var sjovt, og det var ligesom at komme tilbage til Danmark igen. Men omvendt var det også en kamp som alle andre, siger Jonathan Asp Jensen, der kender en del af FCK's talenter fra tiden i FC Midtjylland og på de danske ungdomslandshold.

Bayern München slog FC København med 2-1 og er dermed sikret videre avancement i Youth League, ligesom FCK er det, og det skabte vild begejstring hos det tyske mandskab ved slutfløjt.

– Det var både det med at slå FCK, men også det med at gå videre til næste runde af Youth Leage, som betyder en del for os. Det var bare glæde og forløsning efter et par svære kampe i Youth League mod FCK og Galatasaray.

Et kæmpe talent
I Danmark har de færreste formentlig set Jonathan Asp Jensen spille fodbold, men han bliver beskrevet som en af sin årgangs største talenter. Det understreges også af, at han i perioder har trænet med klubbens førstehold.

– Det går hurtigt og er lidt surrealistisk at træde ind i omklædningsrummet, når alle de store drenge står der. Men det er jo bare fodbold, så når bolden ruller, går det bare ud på at spille, siger Jonathan Asp Jensen, der fortæller, at den tyske stjerneparade har været gode til at tage imod ham.

Jonathan Asp Jensen har ikke sat sig noget mål for, hvornår han skal spille på førsteholdet, men Thomas Tuchel, der er førsteholdstræner, ved i hvert fald godt, at man har en dansk guldfugl rendende rundt i ungdomsafdelingen.

Det fortalte den tyske træner på tirsdagens pressemøde forud for Bayern Münchens møde med FC København i Champions League. Tyskerens rosende ord har Jonathan Asp Jensen også noteret sig.

– Det er altid fedt, men jeg har kun fokus på at træne hårdt, og så er han formentlig min træner en dag, siger midtbanespilleren, der giver Thomas Tuchel ret i, at han mangler at få pakket lidt flere muskler på kroppen.

Generelt virker det i dag 17-årige danske stortalent bare som en glad dreng, der nyder at spille fodbold i Bayern München.

– Jeg har følt mig velkommen, og jeg har fået en god plads på holdet og en fin relation til trænerne. Jeg føler mig godt tilpas, og jeg er glad for at være her, siger stortalentet, der bor på akademiet sammen med nogle af de andre ungdomsspillere.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Neestrup jagtes af storklub

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent

Vil hente FC Midtjylland-profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Færdig: Nu er han rejst til København



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Dansk stortalents værdi eksploderer

Chelsea – Tottenham

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

– Niels Frederiksen er en legende!

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Salah sender særlig besked

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Roy Keane slagter dansk stjerne