Dansk stortalent håber på at spille under Tuchel

Det danske stortalent Jonathan Asp Jensen gør sig bemærket på ungdomsholdet i Bayern München. Tipsbladet har talt med ham efter sydtyskernes Youth League-møde med FC København.



Tipsbladet i München.

Det vakte opsigt herhjemme, da Bayern München i februar 2022 købte det blot 16-årige stortalent Jonathan Asp Jensen i FC Midtjylland.

Samme sommer rykkede midtbanespilleren officielt teltpælene til Sydtyskland, hvor han til at starte med blev en del af klubbens U17-mandskab. I denne sæson har han spillet på Bayern Münchens U19-hold, der onsdag slog FC København i Youth League.

Jonathan Asp Jensen startede opgøret på banen mod sine landsmænd, og bagefter mødte han op i mixed zone, hvor Tipsbladet og den øvrige fremmødte presse stillede ham spørgsmål om tilværelsen i Tyskland og sejren over FCK.

– Det var sjovt, og det var ligesom at komme tilbage til Danmark igen. Men omvendt var det også en kamp som alle andre, siger Jonathan Asp Jensen, der kender en del af FCK's talenter fra tiden i FC Midtjylland og på de danske ungdomslandshold.

Bayern München slog FC København med 2-1 og er dermed sikret videre avancement i Youth League, ligesom FCK er det, og det skabte vild begejstring hos det tyske mandskab ved slutfløjt.

– Det var både det med at slå FCK, men også det med at gå videre til næste runde af Youth Leage, som betyder en del for os. Det var bare glæde og forløsning efter et par svære kampe i Youth League mod FCK og Galatasaray.

Et kæmpe talent
I Danmark har de færreste formentlig set Jonathan Asp Jensen spille fodbold, men han bliver beskrevet som en af sin årgangs største talenter. Det understreges også af, at han i perioder har trænet med klubbens førstehold.

– Det går hurtigt og er lidt surrealistisk at træde ind i omklædningsrummet, når alle de store drenge står der. Men det er jo bare fodbold, så når bolden ruller, går det bare ud på at spille, siger Jonathan Asp Jensen, der fortæller, at den tyske stjerneparade har været gode til at tage imod ham.

Jonathan Asp Jensen har ikke sat sig noget mål for, hvornår han skal spille på førsteholdet, men Thomas Tuchel, der er førsteholdstræner, ved i hvert fald godt, at man har en dansk guldfugl rendende rundt i ungdomsafdelingen.

Det fortalte den tyske træner på tirsdagens pressemøde forud for Bayern Münchens møde med FC København i Champions League. Tyskerens rosende ord har Jonathan Asp Jensen også noteret sig.

– Det er altid fedt, men jeg har kun fokus på at træne hårdt, og så er han formentlig min træner en dag, siger midtbanespilleren, der giver Thomas Tuchel ret i, at han mangler at få pakket lidt flere muskler på kroppen.

Generelt virker det i dag 17-årige danske stortalent bare som en glad dreng, der nyder at spille fodbold i Bayern München.

– Jeg har følt mig velkommen, og jeg har fået en god plads på holdet og en fin relation til trænerne. Jeg føler mig godt tilpas, og jeg er glad for at være her, siger stortalentet, der bor på akademiet sammen med nogle af de andre ungdomsspillere.







LIVE

LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

– Han fik et lortetilbud fra OB

Jakob Poulsen med dyster melding

FC København – Silkeborg IF

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

AaB i vildt comeback

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Spotpris – så billig er Højbjerg

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

FC Midtjylland – Sønderjyske

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Transferpres på Albert Grønbæk

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

‘Hvem fanden ringer man til?’

Brøndby med opløftende nyt om profil

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand