Toppen af græsk fodbold tegnes i øjeblikket af velkendte klubber som PAOK, AEK Athen, Panathinaikos og Olympiakos, men også Atromitos er en del af det fornemme selskab. Athen-klubben har vundet seks ud af syv kampe og er på andenpladsen – á point med PAOK på førstepladsen og blandt andet seks point foran nummer fire fra Panathinaikos.
Og hvorfor er det interessant? Fordi Atromitos’ succes har en dansk aktie.
Den tidligere Vejle- og OB-spiller Azer Busuladzic tørner nemlig ud for klubben, og han spiller fast hver gang. Så sent som mandag aften blev det til 90 minutter, da Atromitos besejrede Asteras Tripoli med 3-2.
26-årige Azer Busuladzic kom til Atromitos fra Dinamo Bukarest for knap halvandet år siden og nyder tilværelsen under de græske himmelstrøg.
– Jeg har det super godt, og det samme gælder min familie, der trives her i Grækenland. Det hjælper selvfølgelig også på det, at det går så godt på fodboldbanen, og at vi spiller med helt i toppen af ligaen, siger Azer Busuladzic til tipsbladet.dk og fortsætter:
– Vi blev nummer fire i sidste sæson, så forventningen er nok, at vi også kan være med i top fire-fem i denne sæson, og så er det klart, at vores sæsonstart blot har medført, at vi er endnu mere optimistiske. Men nu venter der en række svære kampe mod nogle af de store hold, og så må vi gøre status igen til den tid.
Atromitos har blot indkasseret tre mål i sæsonens første syv kampe, og defensiven er da også holdets helt store styrke.
– Vi har en træner, der er rigtig stærk i det defensive. I Grækenland er der ikke så stort et fokus på defensiven, men vores træner er fra Østrig, så det har helt sikkert noget at sige. Vi er meget svære at skabe chancer imod, siger Busuladzic, der selv føler sig godt tilpas:
– Det går godt for mig personligt. Jeg spiller 90 minutter næsten hver gang, og jeg har en vigtig rolle på den centrale midtbane. Det er mit ansvar at føre bolden frem, og jeg kan mærke, at jeg nyder stor tillid fra træneren. Det betyder meget for mig. Vi er et hold, der gerne vil spille langs jorden, og det er dejligt at være en del af. Det er her, jeg har mine klare forcer.
Midtbanespilleren er ikke i tvivl om, at han er blevet en bedre fodboldspiller i udlandet.
– Jeg er blevet mere stabil i mit spil. Det var helt sikkert noget, jeg manglede i Danmark, hvor jeg alt for ofte svingede i mine præstationer. Det har været en nødvendighed at lægge på, og det har jeg gjort. Samtidig trives jeg med, at træneren tror på mig og kender mine kvaliteter.
Græsk fodbold bedre end sit ry
Tilbage i marts tørnede PAOK og AEK Athen sammen i en direkte guldkamp i Grækenland, og billederne fra det opgør gik verden rundt, fordi Ivan Savvidis, PAOK’s ejer, midt under nogle skærmydsler i kampen gik på banen med en pistol. Historier om korruption og ikke mindst manglende lønudbetaling til spillere er også kendte historier fra Balkanhalvøen.
Azer Busuladzic befinder sig midt i det hele, og han mener, at græsk fodbold er bedre end sit rygte.
– Jeg har ikke oplevet de store problemer. Vi spillede en testkamp mod Panathinaikos på et tidspunkt, hvor der var noget ballade, men det er også det eneste. Men der er helt sikkert en anderledes tilgang i Grækenland, og folk er meget mere passionerede end i Danmark. Det fører nogle gange nogle uheldige ting med sig, som i tilfældet mellem AEK og PAOK, hvor ejeren gik på banen med en pistol. Alt i alt synes jeg dog, det er meget stille og roligt, og det er ærgerligt, at græsk fodbold har fået det ry, fortæller han.
Tidligere på måneden kunne tipsbladet.dk fortælle historien om, hvordan det gik, da den danske fodbolddommer Mads-Kristoffer Kristoffersen passede fløjten, da AEK Athen og Olympiakos tørnede sammen i ligaen. Udenlandske dommere i de største ligakampe i Grækenland er blevet en fast ting, som også Azer Busuladzic har bidt mærke i.
– Det har helt sikkert været en kæmpe gevinst. De nationale dommere var under et kæmpe pres fra de store klubber, så det er en god beslutning, synes jeg, lyder det fra den tidligere OB’er.
Og pengene kommer til tiden i Atromitos.
– Jeg har fået, hvad jeg skulle. Jeg har været her i halvandet år nu og har fået hver en krone. Det ved jeg også, at mine holdkammerater har. Der har ikke været skyggen af problemer, men det forventede jeg heller ikke. Jeg havde en holdkammerat i Dinamo, der kendte klubben, og han forsikrede, at de ting, man hører fra andre klubber, ikke gælder i Atromitos, siger Azer Busuladzic.
For Azer Busuladzic er noget af det sværeste i Grækenland at undvære familien i Danmark.
– Selvfølgelig savner jeg Danmark, men jeg har min kone og datter her i Grækenland, og jeg er jævnligt på besøg i Danmark. Det hjælper også, der er direkte fly til både Billund og København fra Athen. Det er et vilkår, når man er fodboldspiller, at man risikerer en lidt rodløs tilværelse. Men så er det også en kort karriere, man har, lyder det fra danskeren på det græske tophold.
Næste opgave for Atromitos og Azer Busuladzic er mod Panionios, der er på niendepladsen.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber ny angriber
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
