Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 

Sean Klaiber glæder sig over danskerklubbens succes.



BRØNDBY (Tipsbladet): Sean Klaiber har nok at se til i øjeblikket. 

Brøndbys erfarne højre back blev for nylig far til en pige, hans tredje barn, og samtidig befinder han og holdkammeraterne sig i sæsonens afgørende fase, hvor de jagter bronzemedaljer og en triumf i pokalturneringen. 

Midt i alt det finder Sean Klaiber dog stadig tid til at følge sin tidligere klub FC Utrecht, hvor han spillede 188 kampe og var en stor profil. 

– Ja, jeg ser dem spille hver gang, de spiller, fortæller Sean Klaiber til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag. 

FC Utrecht nyder stor succes i øjeblikket og er så godt som sikre på at ende i top fire i Eredivisie, mens den allerede har sikret sig en europæisk plads til næste sæson. 

Og det er sket med en række danskere i truppen, heriblandt midtbaneduoen Victor Jensen og Oscar Fraulo samt højrebacken Niklas Vesterlund. Særligt én af dem har fanget Sean Klaibers opmærksomhed. 

– Jeg har lagt mærke til Fraulo. Han spiller godt. Og jeg kender også flere spillere, for før jeg kom hertil, var de der også. Det er virkelig fedt, at de har kvalificeret sig til Europa. Det er kæmpestort for klubben, fortæller Brøndby-profilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jagter selv Europa

Sean Klaiber og Brøndby jagter også selv en plads i Europa i næste sæson, og det vil en eventuel pokaltriumf eller en tredjeplads sikre. Det fylder noget på Vestegnen. 

– Det tænker vi på hver kamp. Den måde, jeg er på som spiller og person, betyder, at jeg vil sætte mål for mig selv og holdet. Det er et af de mål, man sætter fra sæsonstart. I løbet af sæsonen kan man ændre målet, fordi man måske har en dårlig periode eller andet, men at komme i Europa er klart et af vores mål, siger han. 

Sean Klaiber, 30 år, kom til Brøndby IF fra FC Uutrecht i sommeren 2023. Han har også en fortid i Ajax. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Zorniger fremhæver transfervindue

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spændende melding

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Her er Tysklands vej til VM-finalen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’