Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 

Sean Klaiber glæder sig over danskerklubbens succes.



BRØNDBY (Tipsbladet): Sean Klaiber har nok at se til i øjeblikket. 

Brøndbys erfarne højre back blev for nylig far til en pige, hans tredje barn, og samtidig befinder han og holdkammeraterne sig i sæsonens afgørende fase, hvor de jagter bronzemedaljer og en triumf i pokalturneringen. 

Midt i alt det finder Sean Klaiber dog stadig tid til at følge sin tidligere klub FC Utrecht, hvor han spillede 188 kampe og var en stor profil. 

– Ja, jeg ser dem spille hver gang, de spiller, fortæller Sean Klaiber til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag. 

FC Utrecht nyder stor succes i øjeblikket og er så godt som sikre på at ende i top fire i Eredivisie, mens den allerede har sikret sig en europæisk plads til næste sæson. 

Og det er sket med en række danskere i truppen, heriblandt midtbaneduoen Victor Jensen og Oscar Fraulo samt højrebacken Niklas Vesterlund. Særligt én af dem har fanget Sean Klaibers opmærksomhed. 

– Jeg har lagt mærke til Fraulo. Han spiller godt. Og jeg kender også flere spillere, for før jeg kom hertil, var de der også. Det er virkelig fedt, at de har kvalificeret sig til Europa. Det er kæmpestort for klubben, fortæller Brøndby-profilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jagter selv Europa

Sean Klaiber og Brøndby jagter også selv en plads i Europa i næste sæson, og det vil en eventuel pokaltriumf eller en tredjeplads sikre. Det fylder noget på Vestegnen. 

– Det tænker vi på hver kamp. Den måde, jeg er på som spiller og person, betyder, at jeg vil sætte mål for mig selv og holdet. Det er et af de mål, man sætter fra sæsonstart. I løbet af sæsonen kan man ændre målet, fordi man måske har en dårlig periode eller andet, men at komme i Europa er klart et af vores mål, siger han. 

Sean Klaiber, 30 år, kom til Brøndby IF fra FC Uutrecht i sommeren 2023. Han har også en fortid i Ajax. 





TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er han løsningen i AGF?

Thomas Frank: De vinder VM

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

De vil ansætte Guardiola som landstræner

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

FC København-transfer bremses af denne årsag

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

17-årig som starter? ‘Super spændende’

England – Argentina

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Afsløring: Serie A-klub henter Vanløse-talent

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

De har spurgt på Gustav Isaksen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Amir Richardson meldes tæt på skifte