Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 

Sean Klaiber glæder sig over danskerklubbens succes.



BRØNDBY (Tipsbladet): Sean Klaiber har nok at se til i øjeblikket. 

Brøndbys erfarne højre back blev for nylig far til en pige, hans tredje barn, og samtidig befinder han og holdkammeraterne sig i sæsonens afgørende fase, hvor de jagter bronzemedaljer og en triumf i pokalturneringen. 

Midt i alt det finder Sean Klaiber dog stadig tid til at følge sin tidligere klub FC Utrecht, hvor han spillede 188 kampe og var en stor profil. 

– Ja, jeg ser dem spille hver gang, de spiller, fortæller Sean Klaiber til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag. 

FC Utrecht nyder stor succes i øjeblikket og er så godt som sikre på at ende i top fire i Eredivisie, mens den allerede har sikret sig en europæisk plads til næste sæson. 

Og det er sket med en række danskere i truppen, heriblandt midtbaneduoen Victor Jensen og Oscar Fraulo samt højrebacken Niklas Vesterlund. Særligt én af dem har fanget Sean Klaibers opmærksomhed. 

– Jeg har lagt mærke til Fraulo. Han spiller godt. Og jeg kender også flere spillere, for før jeg kom hertil, var de der også. Det er virkelig fedt, at de har kvalificeret sig til Europa. Det er kæmpestort for klubben, fortæller Brøndby-profilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jagter selv Europa

Sean Klaiber og Brøndby jagter også selv en plads i Europa i næste sæson, og det vil en eventuel pokaltriumf eller en tredjeplads sikre. Det fylder noget på Vestegnen. 

– Det tænker vi på hver kamp. Den måde, jeg er på som spiller og person, betyder, at jeg vil sætte mål for mig selv og holdet. Det er et af de mål, man sætter fra sæsonstart. I løbet af sæsonen kan man ændre målet, fordi man måske har en dårlig periode eller andet, men at komme i Europa er klart et af vores mål, siger han. 

Sean Klaiber, 30 år, kom til Brøndby IF fra FC Uutrecht i sommeren 2023. Han har også en fortid i Ajax. 





LIVE

VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr

Køber Mads Bidstrup til spotpris

FCK-boss roser varm bomber

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Franske topklubber lurer på Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

FC Midtjylland får bøde på en kvart million

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Donald Trump ventes at bryde VM-tradition

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Jeg får så ondt i maven over det

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Argentina – Algeriet

Blæst bagover af 18-årig



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub

Portugal – DR Congo