Dansk succes i Holland: ‘Kæmpestort’ 

Sean Klaiber glæder sig over danskerklubbens succes.



BRØNDBY (Tipsbladet): Sean Klaiber har nok at se til i øjeblikket. 

Brøndbys erfarne højre back blev for nylig far til en pige, hans tredje barn, og samtidig befinder han og holdkammeraterne sig i sæsonens afgørende fase, hvor de jagter bronzemedaljer og en triumf i pokalturneringen. 

Midt i alt det finder Sean Klaiber dog stadig tid til at følge sin tidligere klub FC Utrecht, hvor han spillede 188 kampe og var en stor profil. 

– Ja, jeg ser dem spille hver gang, de spiller, fortæller Sean Klaiber til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag. 

FC Utrecht nyder stor succes i øjeblikket og er så godt som sikre på at ende i top fire i Eredivisie, mens den allerede har sikret sig en europæisk plads til næste sæson. 

Og det er sket med en række danskere i truppen, heriblandt midtbaneduoen Victor Jensen og Oscar Fraulo samt højrebacken Niklas Vesterlund. Særligt én af dem har fanget Sean Klaibers opmærksomhed. 

– Jeg har lagt mærke til Fraulo. Han spiller godt. Og jeg kender også flere spillere, for før jeg kom hertil, var de der også. Det er virkelig fedt, at de har kvalificeret sig til Europa. Det er kæmpestort for klubben, fortæller Brøndby-profilen. 

Artiklen fortsætter efter billedet…

Jagter selv Europa

Sean Klaiber og Brøndby jagter også selv en plads i Europa i næste sæson, og det vil en eventuel pokaltriumf eller en tredjeplads sikre. Det fylder noget på Vestegnen. 

– Det tænker vi på hver kamp. Den måde, jeg er på som spiller og person, betyder, at jeg vil sætte mål for mig selv og holdet. Det er et af de mål, man sætter fra sæsonstart. I løbet af sæsonen kan man ændre målet, fordi man måske har en dårlig periode eller andet, men at komme i Europa er klart et af vores mål, siger han. 

Sean Klaiber, 30 år, kom til Brøndby IF fra FC Uutrecht i sommeren 2023. Han har også en fortid i Ajax. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Silkeborg IF – Randers FC



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Viborg FF – FC Nordsjælland

Bayern München laver vildt comeback

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Spår stor transferaktivitet i FC København

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Opfordrer til stor Superliga-ændring