BRØNDBY (Tipsbladet): Sean Klaiber har nok at se til i øjeblikket.
Brøndbys erfarne højre back blev for nylig far til en pige, hans tredje barn, og samtidig befinder han og holdkammeraterne sig i sæsonens afgørende fase, hvor de jagter bronzemedaljer og en triumf i pokalturneringen.
Midt i alt det finder Sean Klaiber dog stadig tid til at følge sin tidligere klub FC Utrecht, hvor han spillede 188 kampe og var en stor profil.
– Ja, jeg ser dem spille hver gang, de spiller, fortæller Sean Klaiber til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag.
FC Utrecht nyder stor succes i øjeblikket og er så godt som sikre på at ende i top fire i Eredivisie, mens den allerede har sikret sig en europæisk plads til næste sæson.
Og det er sket med en række danskere i truppen, heriblandt midtbaneduoen Victor Jensen og Oscar Fraulo samt højrebacken Niklas Vesterlund. Særligt én af dem har fanget Sean Klaibers opmærksomhed.
– Jeg har lagt mærke til Fraulo. Han spiller godt. Og jeg kender også flere spillere, for før jeg kom hertil, var de der også. Det er virkelig fedt, at de har kvalificeret sig til Europa. Det er kæmpestort for klubben, fortæller Brøndby-profilen.
Artiklen fortsætter efter billedet…

Jagter selv Europa
Sean Klaiber og Brøndby jagter også selv en plads i Europa i næste sæson, og det vil en eventuel pokaltriumf eller en tredjeplads sikre. Det fylder noget på Vestegnen.
– Det tænker vi på hver kamp. Den måde, jeg er på som spiller og person, betyder, at jeg vil sætte mål for mig selv og holdet. Det er et af de mål, man sætter fra sæsonstart. I løbet af sæsonen kan man ændre målet, fordi man måske har en dårlig periode eller andet, men at komme i Europa er klart et af vores mål, siger han.
Sean Klaiber, 30 år, kom til Brøndby IF fra FC Uutrecht i sommeren 2023. Han har også en fortid i Ajax.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
Her kan du se FC København mod FC Polissya
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret