Dansk talent med succes i Charlton

Mikkel Rygaard imponerer hos Premier League nedrykkerne.



Stortalentet, Mikkel Rygaard Jensen, valgte i sommers at skifte fra Herfølge Boldklub til engelske Charlton Athletic. Her nyder danskeren tilværelsen, selvom den også står på undervisning:

– Onsdag er vores skoledag. Vi går i skole på stadion, hvor vi har timer fra 9.30 til ca. 14.00. Jeg bliver undervist i ernæring, skader og lignende, men der er altså ikke rigtig skolegang, fortæller Rygaard til Herfølges hjemmeside.

Trænerne i Charlton har også bemærket danskerens talent:

– Herovre arbejder man hele tiden på at blive bedre, og jeg får da ros for hele tiden at udvikle mig fysisk. I starten spillede jeg ikke så meget, men jeg kan godt mærke at jeg hele tiden rykker mig, og får større og større ansvar, forklarer den tidligere LFA- og Herfølge-spiller.

Alligevel kender Rygaard sin begrænsninger og har tålmodigheden i orden:

– Jeg forventer, at hele det første år (indtil sommeren 2008, red) vil blive på U/18 holdet. Efter ferien starter jeg som professionel, men da jeg har fødselsdag efter 1/10, kan jeg stadig spille U/18, men jeg håber og tror da på, at jeg kommer med omkring reserveholdet, og selvfølgelig drømmer jeg også om førsteholdet, og forhåbentligt i Premier League. Lige nu ligger holdet til oprykning fra Championship (Englands næstbedste række, red), og alle håber naturligvis på oprykningen, der giver masser af penge i kassen til klubben.

Mikkel Rygaard har skrevet en 2-årig aftale med Charlton og vil ikke afvise Danmark, hvis englænderne ikke vil holde på ham:

– Gør jeg det godt, bliver jeg forlænget her i Charlton, ellers tror jeg at jeg kommer hjem, og så må jeg jo i stedet være med til at spille Herfølge i SAS-ligaen – det kunne også være stort, slutter det unge talent.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Her kan du se AGF mod Brøndby IF

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Superliga-brag: Sådan starter AGF og Brøndby

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Arsenal jagter Spurs-stjerne

AGF har profil tilbage til Brøndby-brag

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’