Stortalentet, Mikkel Rygaard Jensen, valgte i sommers at skifte fra Herfølge Boldklub til engelske Charlton Athletic. Her nyder danskeren tilværelsen, selvom den også står på undervisning:
– Onsdag er vores skoledag. Vi går i skole på stadion, hvor vi har timer fra 9.30 til ca. 14.00. Jeg bliver undervist i ernæring, skader og lignende, men der er altså ikke rigtig skolegang, fortæller Rygaard til Herfølges hjemmeside.
Trænerne i Charlton har også bemærket danskerens talent:
– Herovre arbejder man hele tiden på at blive bedre, og jeg får da ros for hele tiden at udvikle mig fysisk. I starten spillede jeg ikke så meget, men jeg kan godt mærke at jeg hele tiden rykker mig, og får større og større ansvar, forklarer den tidligere LFA- og Herfølge-spiller.
Alligevel kender Rygaard sin begrænsninger og har tålmodigheden i orden:
– Jeg forventer, at hele det første år (indtil sommeren 2008, red) vil blive på U/18 holdet. Efter ferien starter jeg som professionel, men da jeg har fødselsdag efter 1/10, kan jeg stadig spille U/18, men jeg håber og tror da på, at jeg kommer med omkring reserveholdet, og selvfølgelig drømmer jeg også om førsteholdet, og forhåbentligt i Premier League. Lige nu ligger holdet til oprykning fra Championship (Englands næstbedste række, red), og alle håber naturligvis på oprykningen, der giver masser af penge i kassen til klubben.
Mikkel Rygaard har skrevet en 2-årig aftale med Charlton og vil ikke afvise Danmark, hvis englænderne ikke vil holde på ham:
– Gør jeg det godt, bliver jeg forlænget her i Charlton, ellers tror jeg at jeg kommer hjem, og så må jeg jo i stedet være med til at spille Herfølge i SAS-ligaen – det kunne også være stort, slutter det unge talent.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT