Dansk talent med succes i Charlton

Mikkel Rygaard imponerer hos Premier League nedrykkerne.



Stortalentet, Mikkel Rygaard Jensen, valgte i sommers at skifte fra Herfølge Boldklub til engelske Charlton Athletic. Her nyder danskeren tilværelsen, selvom den også står på undervisning:

– Onsdag er vores skoledag. Vi går i skole på stadion, hvor vi har timer fra 9.30 til ca. 14.00. Jeg bliver undervist i ernæring, skader og lignende, men der er altså ikke rigtig skolegang, fortæller Rygaard til Herfølges hjemmeside.

Trænerne i Charlton har også bemærket danskerens talent:

– Herovre arbejder man hele tiden på at blive bedre, og jeg får da ros for hele tiden at udvikle mig fysisk. I starten spillede jeg ikke så meget, men jeg kan godt mærke at jeg hele tiden rykker mig, og får større og større ansvar, forklarer den tidligere LFA- og Herfølge-spiller.

Alligevel kender Rygaard sin begrænsninger og har tålmodigheden i orden:

– Jeg forventer, at hele det første år (indtil sommeren 2008, red) vil blive på U/18 holdet. Efter ferien starter jeg som professionel, men da jeg har fødselsdag efter 1/10, kan jeg stadig spille U/18, men jeg håber og tror da på, at jeg kommer med omkring reserveholdet, og selvfølgelig drømmer jeg også om førsteholdet, og forhåbentligt i Premier League. Lige nu ligger holdet til oprykning fra Championship (Englands næstbedste række, red), og alle håber naturligvis på oprykningen, der giver masser af penge i kassen til klubben.

Mikkel Rygaard har skrevet en 2-årig aftale med Charlton og vil ikke afvise Danmark, hvis englænderne ikke vil holde på ham:

– Gør jeg det godt, bliver jeg forlænget her i Charlton, ellers tror jeg at jeg kommer hjem, og så må jeg jo i stedet være med til at spille Herfølge i SAS-ligaen – det kunne også være stort, slutter det unge talent.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Afsløring: FC København afviser millionbud

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Anton Gaaei-handel meldes død



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Christian Nørgaard tæt på skifte

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Dansker scorer mod Barcelona

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

AGF i kontakt om norsk angriber 



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Melder klart ud: Superliga-komet skal ingen vegne

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen