Dansk talent med succes i Charlton

Mikkel Rygaard imponerer hos Premier League nedrykkerne.



Stortalentet, Mikkel Rygaard Jensen, valgte i sommers at skifte fra Herfølge Boldklub til engelske Charlton Athletic. Her nyder danskeren tilværelsen, selvom den også står på undervisning:

– Onsdag er vores skoledag. Vi går i skole på stadion, hvor vi har timer fra 9.30 til ca. 14.00. Jeg bliver undervist i ernæring, skader og lignende, men der er altså ikke rigtig skolegang, fortæller Rygaard til Herfølges hjemmeside.

Trænerne i Charlton har også bemærket danskerens talent:

– Herovre arbejder man hele tiden på at blive bedre, og jeg får da ros for hele tiden at udvikle mig fysisk. I starten spillede jeg ikke så meget, men jeg kan godt mærke at jeg hele tiden rykker mig, og får større og større ansvar, forklarer den tidligere LFA- og Herfølge-spiller.

Alligevel kender Rygaard sin begrænsninger og har tålmodigheden i orden:

– Jeg forventer, at hele det første år (indtil sommeren 2008, red) vil blive på U/18 holdet. Efter ferien starter jeg som professionel, men da jeg har fødselsdag efter 1/10, kan jeg stadig spille U/18, men jeg håber og tror da på, at jeg kommer med omkring reserveholdet, og selvfølgelig drømmer jeg også om førsteholdet, og forhåbentligt i Premier League. Lige nu ligger holdet til oprykning fra Championship (Englands næstbedste række, red), og alle håber naturligvis på oprykningen, der giver masser af penge i kassen til klubben.

Mikkel Rygaard har skrevet en 2-årig aftale med Charlton og vil ikke afvise Danmark, hvis englænderne ikke vil holde på ham:

– Gør jeg det godt, bliver jeg forlænget her i Charlton, ellers tror jeg at jeg kommer hjem, og så må jeg jo i stedet være med til at spille Herfølge i SAS-ligaen – det kunne også være stort, slutter det unge talent.





LIVE: Puha – kan blive hårdt, FC Midtjylland!




LIVE

VM-LIVE: Fransk stjerne raser

Her er AGF’s Champions League-modstander

På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

LIVE: Det må ikke gå galt, FC København!

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Meget hård tilskuerstraf til FCK

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

FCK-boss roser varm bomber

Brøndby henter keeper – her er planen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

TransferLIVE: Koster 900 millioner

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Her er FCM’s mulige EL-modstandere



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Her er FCK’s og FCN’s mulige ECL-modstandere

Klar transfermelding

Får afvist bud på dansk profil

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Afsløring: FC København vil have mere for Larsson