Dansk talent med succes i Charlton

Mikkel Rygaard imponerer hos Premier League nedrykkerne.



Stortalentet, Mikkel Rygaard Jensen, valgte i sommers at skifte fra Herfølge Boldklub til engelske Charlton Athletic. Her nyder danskeren tilværelsen, selvom den også står på undervisning:

– Onsdag er vores skoledag. Vi går i skole på stadion, hvor vi har timer fra 9.30 til ca. 14.00. Jeg bliver undervist i ernæring, skader og lignende, men der er altså ikke rigtig skolegang, fortæller Rygaard til Herfølges hjemmeside.

Trænerne i Charlton har også bemærket danskerens talent:

– Herovre arbejder man hele tiden på at blive bedre, og jeg får da ros for hele tiden at udvikle mig fysisk. I starten spillede jeg ikke så meget, men jeg kan godt mærke at jeg hele tiden rykker mig, og får større og større ansvar, forklarer den tidligere LFA- og Herfølge-spiller.

Alligevel kender Rygaard sin begrænsninger og har tålmodigheden i orden:

– Jeg forventer, at hele det første år (indtil sommeren 2008, red) vil blive på U/18 holdet. Efter ferien starter jeg som professionel, men da jeg har fødselsdag efter 1/10, kan jeg stadig spille U/18, men jeg håber og tror da på, at jeg kommer med omkring reserveholdet, og selvfølgelig drømmer jeg også om førsteholdet, og forhåbentligt i Premier League. Lige nu ligger holdet til oprykning fra Championship (Englands næstbedste række, red), og alle håber naturligvis på oprykningen, der giver masser af penge i kassen til klubben.

Mikkel Rygaard har skrevet en 2-årig aftale med Charlton og vil ikke afvise Danmark, hvis englænderne ikke vil holde på ham:

– Gør jeg det godt, bliver jeg forlænget her i Charlton, ellers tror jeg at jeg kommer hjem, og så må jeg jo i stedet være med til at spille Herfølge i SAS-ligaen – det kunne også være stort, slutter det unge talent.







LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Se tallene: Så vild en sæson har Simsir haft

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?

De overvejer Christian Eriksen



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’