Mange spillere og fodboldinteresserede har nok taget sig selv i at bande over en dommerkendelse, men vores frustrationer over VAR, offsideregler, frames og streger er intet at regne med sammenlignet med det, den danske træner Flemming Serritslev oplevede i sit første udlandsophold i Nasarawa United.
Nasarawa er en delstat i det centrale Nigeria, og ud over at komme til en klub, der havde noget svært ved at betale spillere og trænere til tiden, skulle Flemming Serritslev også forlige sig med de meget suspekte dommerkendelser og forskelle mellem at spille hjemme og ude, der stadig i dag kendetegner den professionelle liga.
– Det, jeg har fået allermest ud af, er de mennesker og de møder med kulturer, jeg har fået. De fleste steder, jeg har været, er spillere, trænere, ja alle, vokset op i kulturer, der er så anderledes på nærmest alle områder fra det, vi kender i Danmark, siger Flemming Serritslev til Tipsbladet.
– Det var så ekstremt frustrerende for mig at opleve i Nigeria, når vi eksempelvis tabte en udekamp 0-1 på et straffespark i 98. minut, hvor en modstander greb bolden med begge hænder i feltet og så fik tildelt straffe. Jeg spurgte mine spillere, hvordan de kunne være så rolige, når jeg var hvidglødende af raseri. ‘But Mr. Flemming, this is Nigeria’. Den sætning har jeg taget med mig i mange andre sammenhænge.
I sæsonen 2008/09 havde samtlige hold i den nigerianske liga en positiv hjemmebanestatistik med agterlanternen Abuja FC som dårligste mandskab med syv sejre, otte uafgjorte og fire nederlag.
Ude var mestrene Bayelsa United bedst af alle med fire sejre, fem uafgjorte og ti nederlag, og de helt ekstreme forskelle på resultaterne ude og hjemme fortsætter den dag i dag og skaber endog meget stor mistanke om, at ikke alt forløber helt efter bogen i turneringen.
Læs hele historien i dagens udgave af Tipsbladet.

LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
