Dansk træner har afvist flere tilbud

Mads Lyng har stået uden job siden bruddet med AC Horsens, men han drømmer stort og har derfor sagt nej til flere tilbud.



Der var stor ståhej, da Mads Lyng og AC Horsens kappede båndene tidligere på året. 

Lyng, der havde mange år på bagen som assistenttræner i klubben, var skuffet over ikke at have fået chancen som cheftræner efter afskeden med Jens Berthel Askou. Det fik han ikke, og siden september har Lyng været ledig på markedet. 

Det er han stadig den dag i dag, og han går og venter på særligt to typer af jobs. Det slår han fast over for Tipsbladet.

– Jeg har valgt lige nu primært at kigge i Danmark. Det, jeg tænker, kunne være mest interessant er et cheftrænerjob i NordicBet Liga eller et assistenttrænerjob i Superligaen. Det er mit ønskescenarie.

– Et cheftrænerjob i 1. division er ikke at komme tilbage, det vil være en ny chance for at prøve det her med at være cheftræner af og komme i gang med det, siger han. 

Han understreger, at begge slags jobs kan være lige interessant, bare projektet er det rigtige. 

Sagt nej til Færøerne
Faktisk har han allerede haft flere tilbud på hånden, men dem har han vendt tommeltotten ned til. 

– Der har været nogle jobs, der har været åbne henad vejen, og der har jeg været lidt med, men det er ikke blevet til noget. Der er rigtig mange på Færøerne, der vil have mig, men det har jeg sagt nej til.

– Dels rent familiemæssigt er det ikke aktuelt at rejse til Færøerne nu. Dels ved jeg ikke, hvor det stiller mig at tage til Færøerne nu. Mange trænere har taget den tur, og nogle er lykkes bedre end andre med at komme tilbage til Danmark på en hylde, man synes er spændende.

– Det vigtige for mig er at se, om jeg kan tage det rigtige job, når det kommer, men også vælge det fra, som ikke føles som det rigtige nu her. Så kan det tage den tid, det tager, konstaterer han. 

Mads Lyng var i mange år på trænerbænken i Superligaen for AC Horsens. Foto: Jan Christensen/Getty Images.

De næste måneder bliver rigtig interessante for den 40-årige tidligere AC Horsens-assistent. Klubberne holder vinterpause, og det er traditionelt et af de bedste tidspunkter, hvis man skal lave ændringer på trænerposten eller i staben. 

Og skulle nogen se Mads Lyngs vej, så vil de få en topmotiveret træner ind, som ikke har ligget på sofaen de seneste måneder.

– Jeg forsøger at se en masse fodboldkampe for at holde mig skarp og for at komme ud og snakke med nogle af de mennesker, jeg kender, i miljøet. 

– Det kribler i fingrene og at komme ud på banen igen, selv om det er pisse koldt, og der er sne. Man har lyst til at stå nede på den bane, når man sidder og ser en Superligakamp.

Mads Lyng har primært erfaring som assistenttræner, men han nåede faktisk også at være midlertidig cheftræner i AC Horsens i en periode. Dermed er det altså ikke noget, som er helt uvant for ham.





LIVE

LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske

Smider Salah-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

AGF – FC Midtjylland

FC København – Vejle Boldklub

Stort flop i England – hent Elias Jelert



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

I kødet på Dolberg: En logisk beslutning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Silkeborg IF – Randers FC

FC Fredericia – OB

Sønderjyske – Brøndby IF

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Sprudler i MLS



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Han er færdig i Brøndby

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke

Viborg FF – FC Nordsjælland

Oddset styrtdykker

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Sender stikpille til FC København-flop

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Bayern München laver vildt comeback



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i