Der var stor ståhej, da Mads Lyng og AC Horsens kappede båndene tidligere på året.
Lyng, der havde mange år på bagen som assistenttræner i klubben, var skuffet over ikke at have fået chancen som cheftræner efter afskeden med Jens Berthel Askou. Det fik han ikke, og siden september har Lyng været ledig på markedet.
Det er han stadig den dag i dag, og han går og venter på særligt to typer af jobs. Det slår han fast over for Tipsbladet.
– Jeg har valgt lige nu primært at kigge i Danmark. Det, jeg tænker, kunne være mest interessant er et cheftrænerjob i NordicBet Liga eller et assistenttrænerjob i Superligaen. Det er mit ønskescenarie.
– Et cheftrænerjob i 1. division er ikke at komme tilbage, det vil være en ny chance for at prøve det her med at være cheftræner af og komme i gang med det, siger han.
Han understreger, at begge slags jobs kan være lige interessant, bare projektet er det rigtige.
Sagt nej til Færøerne
Faktisk har han allerede haft flere tilbud på hånden, men dem har han vendt tommeltotten ned til.
– Der har været nogle jobs, der har været åbne henad vejen, og der har jeg været lidt med, men det er ikke blevet til noget. Der er rigtig mange på Færøerne, der vil have mig, men det har jeg sagt nej til.
– Dels rent familiemæssigt er det ikke aktuelt at rejse til Færøerne nu. Dels ved jeg ikke, hvor det stiller mig at tage til Færøerne nu. Mange trænere har taget den tur, og nogle er lykkes bedre end andre med at komme tilbage til Danmark på en hylde, man synes er spændende.
– Det vigtige for mig er at se, om jeg kan tage det rigtige job, når det kommer, men også vælge det fra, som ikke føles som det rigtige nu her. Så kan det tage den tid, det tager, konstaterer han.
Mads Lyng var i mange år på trænerbænken i Superligaen for AC Horsens. Foto: Jan Christensen/Getty Images.
De næste måneder bliver rigtig interessante for den 40-årige tidligere AC Horsens-assistent. Klubberne holder vinterpause, og det er traditionelt et af de bedste tidspunkter, hvis man skal lave ændringer på trænerposten eller i staben.
Og skulle nogen se Mads Lyngs vej, så vil de få en topmotiveret træner ind, som ikke har ligget på sofaen de seneste måneder.
– Jeg forsøger at se en masse fodboldkampe for at holde mig skarp og for at komme ud og snakke med nogle af de mennesker, jeg kender, i miljøet.
– Det kribler i fingrene og at komme ud på banen igen, selv om det er pisse koldt, og der er sne. Man har lyst til at stå nede på den bane, når man sidder og ser en Superligakamp.
Mads Lyng har primært erfaring som assistenttræner, men han nåede faktisk også at være midlertidig cheftræner i AC Horsens i en periode. Dermed er det altså ikke noget, som er helt uvant for ham.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Jubler over ny Brøndby-chef
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
MEDIE
Nu dukker første historie op
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Barcelona vandt 7-2
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
Presset træner vil rotere mod FCM
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
AVIS
Interessant afsløring
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
NYHEDER
