– Danske spillere taler meget og tror de er smarte

Den tidligere Lyngby BK-midtbanespiller har fundet sig godt til rette i Polen, hvor han ser visse forskelle mellem ydmygheden blandt danske og polske fodboldspillere.



Sidste sommer fik Mathias Hebo Rasmussen drømmen om et udlandsskifte realiseret efter en flot sæson i Lyngby BK.

Han skiftede til polske Cracovia, hvor han efter en svær efterårssæson udviklede sig til en af holdets profiler i løbet af foråret. Det skyldtes blandt andet et trænerskifte.

– Jeg kan godt lide den måde, som han [Jacek Zieliński, red.] og hans stab tænker spillet på, de er gearet til at spille fodbold, hvilket passer mig godt, siger Mathias Hebo Rasmussen til Interia.

Mathias Hebo Rasmussen bliver 27 i år, og fortæller også, at han ikke længere føler sig som en vårhare længere. Derfor bruger han også noget af sin erfaring til at lære fra sig.

– Jeg har været i professionel fodbold i lang tid og jeg forsøger at give det videre. For eksempel gør jeg det med Karol Knap, fordi vi spiller samme position, siger han, og fortsætter.

– Vi har mange unge spillere, som ikke er bange for at spørge, og så lytter de også. I Danmark er unge fodboldspillere meget smarte, de taler for meget og tror, at de er klogere. Her er de mere ydmyge, arbejder hårdt og de beklager sig ikke.

I sin første sæson i Polen endte Cracovia på niendepladsen i Ekstraklasa, som er landets bedste række. Den danske midtbanedynamo bidrog med flere gode præstationer særligt i løbet af foråret.

Det er ikke kun på banen, at danskeren er faldet til. Han fortæller også, at han er ved at kunne begå sig på polsk, og så er hans søn altid iført den rød-og-hvid-stribede Cracovia-trøje, når de bevæger sig ud i byen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Kæmpe transfer under opsejling

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Brøndby IF – Viborg FF

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Ingen klausul i FC København-aftale

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Klar besked om AGF

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

AGF i kontakt om norsk angriber 



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde