– Danske spillere taler meget og tror de er smarte

Den tidligere Lyngby BK-midtbanespiller har fundet sig godt til rette i Polen, hvor han ser visse forskelle mellem ydmygheden blandt danske og polske fodboldspillere.



Sidste sommer fik Mathias Hebo Rasmussen drømmen om et udlandsskifte realiseret efter en flot sæson i Lyngby BK.

Han skiftede til polske Cracovia, hvor han efter en svær efterårssæson udviklede sig til en af holdets profiler i løbet af foråret. Det skyldtes blandt andet et trænerskifte.

– Jeg kan godt lide den måde, som han [Jacek Zieliński, red.] og hans stab tænker spillet på, de er gearet til at spille fodbold, hvilket passer mig godt, siger Mathias Hebo Rasmussen til Interia.

Mathias Hebo Rasmussen bliver 27 i år, og fortæller også, at han ikke længere føler sig som en vårhare længere. Derfor bruger han også noget af sin erfaring til at lære fra sig.

– Jeg har været i professionel fodbold i lang tid og jeg forsøger at give det videre. For eksempel gør jeg det med Karol Knap, fordi vi spiller samme position, siger han, og fortsætter.

– Vi har mange unge spillere, som ikke er bange for at spørge, og så lytter de også. I Danmark er unge fodboldspillere meget smarte, de taler for meget og tror, at de er klogere. Her er de mere ydmyge, arbejder hårdt og de beklager sig ikke.

I sin første sæson i Polen endte Cracovia på niendepladsen i Ekstraklasa, som er landets bedste række. Den danske midtbanedynamo bidrog med flere gode præstationer særligt i løbet af foråret.

Det er ikke kun på banen, at danskeren er faldet til. Han fortæller også, at han er ved at kunne begå sig på polsk, og så er hans søn altid iført den rød-og-hvid-stribede Cracovia-trøje, når de bevæger sig ud i byen.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

De har ingen planer om at sælge dansk juvel



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Daniel Wass stopper karrieren om et år



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Randers FC – OB

Ruben Amorim favorit til dette job

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Iran kommer med krav før VM

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Barcelona – Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Magiske Messi slår til igen



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Atletico Madrid interesseret i dansker