Dansker blæst bagover: Det er helt vanvittigt!

Den tidligere Superliga-spiller Marco Lund har det som blommen i et æg i ungarske Diósgyőri VTK, hvor han er blevet en stor profil. Han er meget imponeret over faciliteterne i den ungarske klub, siger han til Tipsbladet.



– Sprogligt er det helt vanvittigt. Det minder ikke om noget andet sprog i området, eller som man nogensinde har hørt før.

Den tidligere Superliga-spiller Marco Lund har skullet håndtere forskellige ting uden for banen efter skiftet til ungarske Diósgyőri VTK i februar.

Her er danskeren blevet en bærende profil på det ungarske mandskab, der kæmper med om mesterskabet.

I et større interview med Tipsbladet giver den tidligere OB-spiller et indblik i at være fodboldspiller i Ungarn.

– De er noget mere konservative end danskere og ser ting anderledes. Det kan være børneopdragelse eksempelvis. Man prøver at tilpasse sig, og det er også charmerende, at der er forskelle. Det er et varmt folkefærd. Der er nogle ting, som man skal sætte sig ind i.

– Sprogligt er det helt vanvittigt. Det minder ikke om noget andet sprog i området, eller man nogensinde har hørt før. Når man er ude at handle, skal man bruge Google Translate til alt, fordi du forstår ikke et hak af, hvad der står, fortæller den danske profil og tilføjer:

– Vi har en rigtig god fanbase. Byen er fodboldglad, og det er fedt. Der er Ferencvaros, og så kæmper vi lidt med Ujpest, som også er en gammel traditionsrig klub. På den front er det okay. Jeg kom fra tre år i Sverige, hvor fankulturen er flere niveauer over den danske.

– Det er lidt svært at hamle op med. Faciliteterne er niveauer over danske klubber, fordi der er noget økonomi fra politik, der går direkte til fodbold. Man har mulighed for at tage de individuelle skridt, som man har lyst til. Alt omkring dig er på topniveau.

– Det er klart de bedste faciliteter, som jeg har haft i min karriere. I slutningen af OB-tiden fik vi lavet et helt nye setup, og det var rigtig fint, men det kan stadig ikke måle sig med det, som er i denne ungarske klub. Det er ikke alle klubber i Ungarn, der har disse faciliteter, men langt de fleste.

28-årige Lund fortæller, at tilværelsen er ganske luksuriøst. Han har faktisk aldrig oplevet noget lignende.

– Det er et forholdsvist nyt stadion, da det er seks-syv år gammelt. Der er 16.000 pladser. Vi har vores eget træningsanlæg, så vi klæder om på stadion. Vi har et nyt omklædningsrum og et varmtvandsbassin. Der er spabad på tre gange fire meter. Det er kæmpe stort. Vi har to fitnesscentre, som vi kan benytte os af.

– Vi har et medicinsk center, som også er ejet af klubben, der ligger over på den anden side af vejen i forhold til stadion. Ham, der byggede det, tog til Milan for at se, hvad de havde af maskiner til rehabilitering og skadesbehandlende maskiner. Han skrev det hele ned og fik sat det op. Det er surrealistisk, når man kigger på det. Man ved, hvor meget nogle klubber kæmper for at få adgang til de her ting. Det er den helt store forskel.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Diósgyőri VTK

Retur til Danmark på sigt

På fodboldbanen går det også strålende for 28-årige forsvarer, der står noteret for 15 kampe i den bedste ungarske række i denne sæson.

– Jeg er en af de bærende spillere i truppen. Vi ligger på tredjepladsen mod alt forventing. Jeg føler mig stærk og i god form. Vi er ved at etablere en nogenlunde base i det nordøstlige Ungarn, så jeg tror ikke, at jeg skal klage. Det kan være hårdt indimellem, og der er nogle kulturforskelle, som man skal vænne sig til. Nu har vi været i udlandet, min frue, ungerne og jeg, i først Sverige og nu Ungarn. Karrieren kører, som den skal.

Selvom Lund nyder fodboldtilværelsen i Ungarn, så lurer en dansk retur ude i fremtiden.

– Jeg er 28 år, og vi trives rigtig godt, mens vores børn er tilpas små, så kan det være, at man skal prøve noget på et tidspunkt, inden man skal vende hjem. Det tager man fra vindue til vindue og ser, hvad der byder sig, og hvordan situationen er i klubben. Man skal have det hele i sammenhæng.

– Jeg har halvandet år tilbage af min kontrakt, og så må vi tage det, som det kommer. Jeg lukker ingen døre. På et tidspunkt skal vi hjem til Danmark, men det er ikke planerne lige nu. Vi higer ikke efter at komme hjem. Så skal det være noget, som giver mening på den lange bane, men også hele pakken med familien og fodbold. Det kigger man på, når man har to små børn, fortæller Marco Lund til Tipsbladet.

Lund forlod dansk fodbold i februar 2021, da han rejste fra OB til Norrköping.

I Superligaen spillede han 95 kampe i alt for OB og Esbjerg fB.





LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Født i Danmark og på vej til VM

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej