Michael Jakobsen har boet i Australien siden 2016, og aktuelt er han spillende direktør i klubben FK Beograd.
Opholdet Down Under blev dog afbrudt af en kort afstikker til Indien i 2022, og det var sådan set ikke helt planen, men tidligere interesse fra Indien kombineret med et pludseligt exit i Adelaide United og visumproblemer i Australien gjorde, at han valgte at tage springet.
Derfor skrev Michael Jakobsen i sensommeren 2022 under med klubben NorthEast United fra byen Guwahati, for hvor galt kunne det trods alt gå?
Det kunne gå meget galt, konstaterede den tidligere danske landsholdsspiller hurtigt.
– Det gik helt ad helvede til. Det var en rigtig cowboy-klub. Træneren blev fyret, og det væltede ind og ud med spillere. Rent kaos, fortæller Michael Jakobsen til Tipsbladet.
Den 38-årige forsvarsspiller skrev under på en ti måneder lang aftale med den indiske klub, og blækket på aftalen var knap tørt, før det gik den gale vej.
– Jeg blev lovet guld og grønne skove. Da jeg skrev under, blev jeg lovet et betalt ophold på hotel, men de ville så alligevel have, jeg skulle betale halvdelen selv, hvilket var et beløb lige over 10.000 kroner om måneden. To dage inden, jeg rejste til Indien, blev det pludselig lavet om til, at jeg skulle betale det hele selv.
Løsningen blev, at Michael Jakobsen blev installeret i en lejlighed tæt på træningsanlægget, og her boede han sammen med nogle af klubbens andre udlændinge. Det betegner han som en okay løsning, men samtidig fik han mulighed for at stifte bekendtskab med, hvordan klubbens indiske spillere boede.
Og det var rent ud sagt under kummerlige forhold.
– Det var så dårlig standard. Det var møgbeskidt og ulækkert, og det pointerede jeg over for klubben, fordi jeg følte, at jeg i min egenskab af kaptajn havde et stort ansvar, men klubben sagde bare, at forholdene var bedre end, hvad de var vant til, og derfor ville de ikke gøre noget.
– De boede måske to mennesker på 5 m2, og flere gange var de uden strøm, hvilket betød, at deres aircondition heller ikke virkede – og der var altså 35 grader. Det var som at bo i en sauna. Det kunne jeg ikke holde ud at se på, men de indiske spillere klagede aldrig, siger Michael Jakobsen.
NorthEast Uniteds hjemmebane var absolut heller ikke prangende.
– Der løb hunde rundt på banen, og der var køer alle vegne, fordi banen overhovedet ikke var afskærmet. Det var meget anderledes end, hvad jeg var blevet stillet i udsigt.
Sylvester Igboun skred efter to uger
Kort efter Michael Jakobsens ankomst skrev NorthEast United også kontrakt med den tidligere FC Midtjylland-spiller Sylvester Igboun, der har spillet tæt på 150 kampe i Superligaen.
Han skred igen efter to uger.
– Han blev installeret i det samme lejlighedskompleks som os, og han konstaterede bare, at det ikke var, hvad han var blevet lovet. Han kom så videre på et hotel, inden de fandt en ny lejlighed til ham, men efter to uger gad han ikke det mere, og så var han væk igen, fortæller Michael Jakobsen.
Michael Jakobsen nåede at spille 10 kampe for NorthEast United, inden han fik lov til at rejse hjem til Australien, fordi han pådrog sig en længerevarende skade. Alle 10 kampe endte med et nederlag.
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Ikke sket i 70 år
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
United overvejer disse fem managers
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
Supercomputer spår FCM-nedtur
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
OPTAKT
OB – FC København
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
EKSKLUSIVT