Michael Jakobsen har boet i Australien siden 2016, og aktuelt er han spillende direktør i klubben FK Beograd.
Opholdet Down Under blev dog afbrudt af en kort afstikker til Indien i 2022, og det var sådan set ikke helt planen, men tidligere interesse fra Indien kombineret med et pludseligt exit i Adelaide United og visumproblemer i Australien gjorde, at han valgte at tage springet.
Derfor skrev Michael Jakobsen i sensommeren 2022 under med klubben NorthEast United fra byen Guwahati, for hvor galt kunne det trods alt gå?
Det kunne gå meget galt, konstaterede den tidligere danske landsholdsspiller hurtigt.
– Det gik helt ad helvede til. Det var en rigtig cowboy-klub. Træneren blev fyret, og det væltede ind og ud med spillere. Rent kaos, fortæller Michael Jakobsen til Tipsbladet.
Den 38-årige forsvarsspiller skrev under på en ti måneder lang aftale med den indiske klub, og blækket på aftalen var knap tørt, før det gik den gale vej.
– Jeg blev lovet guld og grønne skove. Da jeg skrev under, blev jeg lovet et betalt ophold på hotel, men de ville så alligevel have, jeg skulle betale halvdelen selv, hvilket var et beløb lige over 10.000 kroner om måneden. To dage inden, jeg rejste til Indien, blev det pludselig lavet om til, at jeg skulle betale det hele selv.
Løsningen blev, at Michael Jakobsen blev installeret i en lejlighed tæt på træningsanlægget, og her boede han sammen med nogle af klubbens andre udlændinge. Det betegner han som en okay løsning, men samtidig fik han mulighed for at stifte bekendtskab med, hvordan klubbens indiske spillere boede.
Og det var rent ud sagt under kummerlige forhold.
– Det var så dårlig standard. Det var møgbeskidt og ulækkert, og det pointerede jeg over for klubben, fordi jeg følte, at jeg i min egenskab af kaptajn havde et stort ansvar, men klubben sagde bare, at forholdene var bedre end, hvad de var vant til, og derfor ville de ikke gøre noget.
– De boede måske to mennesker på 5 m2, og flere gange var de uden strøm, hvilket betød, at deres aircondition heller ikke virkede – og der var altså 35 grader. Det var som at bo i en sauna. Det kunne jeg ikke holde ud at se på, men de indiske spillere klagede aldrig, siger Michael Jakobsen.
NorthEast Uniteds hjemmebane var absolut heller ikke prangende.
– Der løb hunde rundt på banen, og der var køer alle vegne, fordi banen overhovedet ikke var afskærmet. Det var meget anderledes end, hvad jeg var blevet stillet i udsigt.
Sylvester Igboun skred efter to uger
Kort efter Michael Jakobsens ankomst skrev NorthEast United også kontrakt med den tidligere FC Midtjylland-spiller Sylvester Igboun, der har spillet tæt på 150 kampe i Superligaen.
Han skred igen efter to uger.
– Han blev installeret i det samme lejlighedskompleks som os, og han konstaterede bare, at det ikke var, hvad han var blevet lovet. Han kom så videre på et hotel, inden de fandt en ny lejlighed til ham, men efter to uger gad han ikke det mere, og så var han væk igen, fortæller Michael Jakobsen.
Michael Jakobsen nåede at spille 10 kampe for NorthEast United, inden han fik lov til at rejse hjem til Australien, fordi han pådrog sig en længerevarende skade. Alle 10 kampe endte med et nederlag.
LIVE
TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
NYHEDER
Kryptisk besked til Mileta Rajovic
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
INTERVIEW
Svensson giver status på Huescas
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
OPTAKT
Viborg FF – OB
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Han er VM’s bedste spiller
NYHEDER
Fodboldlegenden Kevin Keegan er død
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte
Fin lodtrækning for FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
INTERVIEW
Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner
TOPNYHED