Dansker endte i kaos-klub: Det gik ad helvede til!

Den tidligere landsholdsspiller Michael Jakobsen havde i 2022 et kort ophold i Indien, der hurtigt udviklede sig til en farce.



Michael Jakobsen har boet i Australien siden 2016, og aktuelt er han spillende direktør i klubben FK Beograd.

Opholdet Down Under blev dog afbrudt af en kort afstikker til Indien i 2022, og det var sådan set ikke helt planen, men tidligere interesse fra Indien kombineret med et pludseligt exit i Adelaide United og visumproblemer i Australien gjorde, at han valgte at tage springet.

Derfor skrev Michael Jakobsen i sensommeren 2022 under med klubben NorthEast United fra byen Guwahati, for hvor galt kunne det trods alt gå?

Det kunne gå meget galt, konstaterede den tidligere danske landsholdsspiller hurtigt.

– Det gik helt ad helvede til. Det var en rigtig cowboy-klub. Træneren blev fyret, og det væltede ind og ud med spillere. Rent kaos, fortæller Michael Jakobsen til Tipsbladet.

Den 38-årige forsvarsspiller skrev under på en ti måneder lang aftale med den indiske klub, og blækket på aftalen var knap tørt, før det gik den gale vej.

– Jeg blev lovet guld og grønne skove. Da jeg skrev under, blev jeg lovet et betalt ophold på hotel, men de ville så alligevel have, jeg skulle betale halvdelen selv, hvilket var et beløb lige over 10.000 kroner om måneden. To dage inden, jeg rejste til Indien, blev det pludselig lavet om til, at jeg skulle betale det hele selv.

Løsningen blev, at Michael Jakobsen blev installeret i en lejlighed tæt på træningsanlægget, og her boede han sammen med nogle af klubbens andre udlændinge. Det betegner han som en okay løsning, men samtidig fik han mulighed for at stifte bekendtskab med, hvordan klubbens indiske spillere boede.

Og det var rent ud sagt under kummerlige forhold.

– Det var så dårlig standard. Det var møgbeskidt og ulækkert, og det pointerede jeg over for klubben, fordi jeg følte, at jeg i min egenskab af kaptajn havde et stort ansvar, men klubben sagde bare, at forholdene var bedre end, hvad de var vant til, og derfor ville de ikke gøre noget.

– De boede måske to mennesker på 5 m2, og flere gange var de uden strøm, hvilket betød, at deres aircondition heller ikke virkede – og der var altså 35 grader. Det var som at bo i en sauna. Det kunne jeg ikke holde ud at se på, men de indiske spillere klagede aldrig, siger Michael Jakobsen.

NorthEast Uniteds hjemmebane var absolut heller ikke prangende.

– Der løb hunde rundt på banen, og der var køer alle vegne, fordi banen overhovedet ikke var afskærmet. Det var meget anderledes end, hvad jeg var blevet stillet i udsigt.

Sylvester Igboun skred efter to uger
Kort efter Michael Jakobsens ankomst skrev NorthEast United også kontrakt med den tidligere FC Midtjylland-spiller Sylvester Igboun, der har spillet tæt på 150 kampe i Superligaen.

Han skred igen efter to uger.

– Han blev installeret i det samme lejlighedskompleks som os, og han konstaterede bare, at det ikke var, hvad han var blevet lovet. Han kom så videre på et hotel, inden de fandt en ny lejlighed til ham, men efter to uger gad han ikke det mere, og så var han væk igen, fortæller Michael Jakobsen.

Michael Jakobsen nåede at spille 10 kampe for NorthEast United, inden han fik lov til at rejse hjem til Australien, fordi han pådrog sig en længerevarende skade. Alle 10 kampe endte med et nederlag. 





Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

Rigmand vild med FC København-aftale

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Han erstatter Bo Henriksen

Patrick Da Silva idømt fængsel

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

Chelsea og Liverpool flopper fælt

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Nu er han gratis – på vej til OB?

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Frank reddet i døende sekunder

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Bo Henriksen fyret

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’